Bushcraft co to jest i jak zacząć
Poznaj bushcraft – twardszą wersję survivalu
Wyobraź sobie, że wyruszasz do lasu tylko po to, by obcować z przyrodą. Idziesz tam bez specjalistycznego sprzętu, z podstawowymi narzędziami. Twojego ciała nie chronią żadne specjalne materiały czy membrany. Masz ciepły, gruby wełniany sweter, lekki plecak, a zamiast śpiwora koc. Brzmi jak abstrakcja? Nie dla miłośników bushcraftu. Dla nich przebywanie w dziczy to zdecydowanie coś więcej niż szlifowanie umiejętności potrzebnych do przetrwania.
Tym razem opowiemy Ci o pasji, jaką jest bushcraft. Dowiesz się, jakie są główne założenia tej sztuki, które umiejętności warto poznać i wiele więcej. Zachęcamy Cię do zapoznania się z tym wyjątkowym światem.
Bushcraft – czyli co?
Na pojęcie to składają się dwa odrębne słowa. „bush”, czyli „krzak” i „craft” – „rzemiosło”. Bushcraft jest rodzajem aktywności na świeżym powietrzu, która polega na wykorzystywaniu umiejętności przetrwania w dziczy. Do tego łączy się z czerpaniem niematerialnych korzyści z przebywania na łonie natury.
Innymi słowy, to wyjątkowe zajęcie polega na autentycznym przeżywaniu kontaktu z dziką przyrodą. Tu nie chodzi o nabywanie zdolności survivalowych czy okiełznanie otoczenia. To prawdziwa ucieczka przed cywilizacją, rodzaj mistycznej podróży, którą miłośnicy lasów, polan i łąk chętnie odbędą.
No dobrze, a czym właściwie bushcraft różni się od survivalu? Różnic jest co prawda kilka, ale mają one ogromne znaczenie dla obu pasji. Najłatwiej będzie zaprezentować sobie to w tabeli:
Survival | Bushcraft |
Wykorzystywanie umiejętności i narzędzi, by przetrwać w dziczy | Wykorzystywanie umiejętności i narzędzi, by żyć w dziczy |
Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań, obejmujących zarówno sprzęt, jak i odzież | Korzystanie z podstawowych sprzętów, prostej odzieży z naturalnych surowców |
W założeniu najważniejsze jest przetrwanie i wydostanie się z dziczy | W założeniu najważniejsze jest poszanowanie dla natury i jak najdłuższe przebywanie w niej |
Nocleg najczęściej pod namiotem i w śpiworze | Nocleg najczęściej w samodzielnie przygotowanym szałasie/pod zadaszeniem i pod kocem |
Żywność to dania liofilizowane, suchy prowiant | Żywności dostarcza cała natura |
Jak widać, obie aktywności mają dwa różne cele. Bushcraftowy ekwipunek zazwyczaj kończy się na solidnych nożach, choć niemniej istotne są dobre siekiery i toporki. Niektórzy też sięgają po krzesiwa, choć zdecydowana większość stawia na narzędzia do rozpalania, które sami stworzą już w buszu.
Umiejętności bushcraftowe
Z czym wiąże się bushcraft? Przede wszystkim z przyswojeniem pewnych umiejętności, które są bardzo przydatne, kiedy trafisz do lasu bez nowoczesnego wyposażenia. Należą do nich:
- budowa schronienia,
- rozpalanie ognia,
- używanie podstawowych narzędzi bushcraftowych,
- gotowanie
Każda z nich wiąże się dodatkowo z koniecznością pozyskania odpowiedniej wiedzy. Dobry szałas to nie tylko zadaszenie na słoneczny dzień. Musi też gwarantować izolację termiczną, jak i zabezpieczenie przed deszczem. Rozpalanie ognia zaś wymaga korzystania z odpowiedniego drewna, przyszykowania rozpałki, a także stworzenia narzędzi. W tym wypadku nie wchodzi w grę krzesiwo z magnezją, a co najwyżej to stare, kowalskie. Najwięcej radości jednak sprawia ogień rozpalony najbardziej prymitywnymi technikami.
Wymagające jest też gotowanie. Nie chodzi tylko o pozyskanie czystej wody. W warunkach obozowych, gdzie zabierasz ze sobą absolutne minimum prowiantu, będziesz musiał poznać m.in. techniki łowienia ryb bez sprzętu (o ile masz odpowiednie uprawnienia), a także podstawy zielarstwa.
Narzędzia bushraftowe
Choć już poruszyliśmy ich temat powyżej, to warto sobie uzmysłowić, co każdy bushcrafter zabiera ze sobą, a co wytwarza sam, będąc na łonie natury. Z domu więc zabiera się:
- siekiery
- noże (doskonale spisze się prosty Ka-Bar)
- piły (np. strunowa)
- łopaty,
- młotki.
Można też spakować do plecaka wspomniane krzesiwo kowalskie. Pozostałe przybory jednak musisz wytworzyć sam. Obejmuje to m.in. tworzenie podstawowych elementów jak naczynia czy sztućce, powrozów, a także bardziej zaawansowane, jak na przykład łuk ogniowy, pułapki na małe zwierzęta i im podobne.
Bushcraft dla najwytrwalszych
Nim ruszysz na własną wyprawę, najlepiej odwiedź forum, na którym dowiesz się więcej od bardziej doświadczonych kolegów. Zapraszamy Cię również, byś sprawdził, co do zaproponowania dla bushcrafterów ma nasz sklep. Gwarantujemy, że znajdziesz tu nie tylko odpowiednie narzędzia, ale też informacje – nasz blog dostarczy Ci wielu przydatnych wskazówek.