Aktualności » Termosy obiadowe – rozwiązanie idealne na wypady w plener

Termosy obiadowe – rozwiązanie idealne na wypady w plener

Termosy obiadowe – rozwiązanie idealne na wypady w plener

Warto pamiętać, że istotnym elementem diety, także pieszych turystów, są ciepłe posiłki. Można je przygotować wcześniej – w schronisku lub podczas biwakowania. Aby je przenosić tak, by nie straciły swojego ciepła, można zaopatrzyć się w termos obiadowy. To wcale nie nowe rozwiązanie – raczej ponownie odkrywa się jego zalety. Czym są termosy na jedzenie? Czemu warto się w zaopatrzyć we własny egzemplarz? Jak działają? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania – ten artykuł jest dla Ciebie!

Czym są termosy obiadowe?

Tego typu gadżet to po prostu zwykły termos, jednak kształtem i pojemnością dostosowany do tego, aby przenosić w nim jedzenie. Chodzi oczywiście nie tylko o zupę, ale np. makarony, purée i wiele innych. Szerokość otworu dostosowuje się do tego, by bez problemu nie tylko umieszczać w nim pokarm, ale też często do tego, by jeść bezpośrednio z termosu.

Jego działanie polega na wykorzystaniu próżni technicznej (przestrzeń o bardzo niskim ciśnieniu) między warstwami. Obudowa nie styka się bezpośrednio ze środkiem pojemnika. Same wewnętrzne pokrycie jest zwykle lustrzane i cienkie, niekiedy szklane, a obecnie – z wytrzymałych polimerów lub stali. Izolacja sprawia, że temperatura jedzenia długo utrzymuje się na poziomie momentu pakowania. Tym samym, nawet po kilku godzinach marszu, zjesz pyszny i ciepły posiłek bez gotowania czy podgrzewania.

termos obiadowy

Ważne parametry, na które musisz zwrócić uwagę przed zakupem termosu

Kupno tego produktu nie powinno być przypadkowe. Możesz zdecydować się na tani termos obiadowy z marketu, ale czy rzeczywiście spełni on pokładane w nim nadzieje? Lepiej nie eksperymentować i postawić na sprawdzone marki – to pierwsza rzecz, na którą zwróć uwagę przy zakupie.

Są też parametry, które sprawiają, że dany produkt jest mniej lub bardziej dostosowany do konkretnych wymagań. Twoje oczekiwania są dużym wyznacznikiem – m.in. to, jak długo planujesz trzymać w nim żywność lub jaka pojemność stanowi optimum. W większości wystarcza 0,5 litra, jak w przypadku modelu Rockland Comet. Sama zakrętka może przyjąć np. kształt miski, z której łatwiej będzie się jadło poszczególne dania. Zwróć uwagę, czy gwarantuje pełną szczelność, by zupa czy sos nie wyciekły z wnętrza.

Dla komfortu jedzenia znaczenie ma szerokość otworu – jeśli jesz wprost z termosu, to im szerszy, tym lepiej. Przydatne mogą być specjalne przegródki oddzielające poszczególne składniki dania. Ważne jest również wewnętrzne pokrycie. Jak wspomniano – może zostać wykonane ze szkła, tworzywa lub metalu. Szkło praktycznie nie reaguje z pożywieniem, jest jednak kruche. Metal, jeśli tylko ma warstwę antykorozyjną, zapewnia podobne właściwości. Z plastikiem natomiast bywa różnie – warto przede wszystkim uważać na to, by nie miał szkodliwych substancji, w tym BPA.

Przy zakupie powinieneś patrzeć na:

  • markę,
  • pojemność (0,5 litra zazwyczaj wystarcza już dla 1 dorosłej osoby),
  • czas trzymania temperatury,
  • dodatkowe akcesoria, w tym sztućce (np. jak w przypadku SIGG Gemstone Food Jar Obsidian),
  • szerokość otworu,
  • zakrętkę,
  • obudowę.
  • Warto zauważyć, że ostatni element nie jest wcale mniej istotny od pozostałych. Od obudowy zależy wytrzymałość termosu. Stalowe (jak na przykład SIGG Gemstone Food Jar Selentine są znacznie wytrzymalsze od tych z tworzywa. Te drugie natomiast ważą zwykle dużo mniej.

    Można również przejrzeć opinie dostarczające niezbędnych informacji na temat doświadczeń osób, które kupiły wcześniej dany produkt. W Internecie zaś znajdziesz niejeden test pokazujący wady i zalety różnych modeli.

    termos do herbaty

    Wydajność termosów – od czego zależy?

    Jest kilka elementów, które wpływają na to, że termos trzyma dłużej ciepło. Przede wszystkim izolacja zmniejsza, jeśli myjesz go w zmywarce lub podgrzewasz w nim dania w mikrofali. Stąd też często sami producenci ostrzegają przed takim działaniem. Z drugiej strony dla funkcjonalności tańszych produktów mają znaczenie źle wyprofilowane elementy izolujące, co w ostateczności znacznie skraca ich żywotność. Nie spodziewaj się, że przy trzaskającym mrozie termos utrzyma ciepło żywności przez deklarowany czas – zazwyczaj parametr ten podawany jest dla temperatury umiarkowanej.

    Musisz też wiedzieć, że im większa pojemność, tym mniejsza wydajność urządzenia. Wynika to z konieczności rezygnacji z części izolacji. Z drugiej strony model wojskowy może być nieco cięższy i większy gabarytowo, ale za to z pewnością gwarantuje największą pojemność i najlepszą izolację.

    Jakie są zalety termosów i czy warto go kupić?

    Można wymienić co najmniej kilka zalet termosu obiadowego:

    • gwarancja szybkiego, ciepłego i pełnowartościowego posiłku (najlepsze modele trzymają temperaturę nawet do 12 godzin),
    • są lekkie i można zabrać je ze sobą wszędzie,
    • uniezależniają Cię od dostępnego w schronisku menu – jesz to, na co masz ochotę.

    Czy natomiast warto go kupić? Zdecydowanie tak. Trzeba pamiętać, że nie w każdym momencie rozpalisz ognisko czy skorzystać z kuchenki turystycznej. W takich sytuacjach termos na jedzenie jest idealnym rozwiązaniem. Co więcej, zabierzesz go na szlak, do pracy i szkoły. Stanowi więc świetny pomysł nie tylko dla miłośników survivalu, a także turystów.

Termosy obiadowe – rozwiązanie idealne na wypady w plener

Opinie (28 ocen)

4.8