Aktualności » Kajdanki - kto może je mieć, jak się posługiwać, jak otworzyć bez klucza i jakie kupić

Kajdanki - kto może je mieć, jak się posługiwać, jak otworzyć bez klucza i jakie kupić

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia takich formacji, jak policja, wojsko (a właściwie Żandarmeria Wojskowa) oraz innych służb porządkowych są kajdanki. Najczęściej wykorzystuje się te zakuwane na nadgarstkach, choć w kilku określonych przypadkach stosuje się też wariant, umożliwiający skucie tylko nóg, jak i kończyn dolnych i górnych.

Teoretycznie każdy w Polsce ma prawo mieć własne kajdanki. Czy jednak wszyscy mogą z nich korzystać na identycznych zasadach? W tym artykule poznasz nie tylko rodzaje „bransoletek”, ale i regulacje, jakie obowiązują w zakresie stosowania kajdanek – kto jest uprawniony do wykorzystania ich w celu obezwładniania osób. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem własnej pary, tutaj znajdziesz najpotrzebniejsze informacje na ten temat.

Definicja i rodzaje

Czym są kajdanki? Definicja określa je jako przyrząd do obezwładniania człowieka, ograniczający możliwość poruszania się jego kończyn. Najczęściej składają się z dwóch otwieranych obręczy, dostosowanych wielkością do ich przeznaczenia, tj. do zakładania na ręce lub na nogi. Oprócz tego ważnym elementem jest łącznik. W Polsce najpowszechniej używa się kajdanek z łańcuchem i zawiasem, takim jak w modelu HD Texar. Same obręcze są regulowane, dzięki czemu łatwo dopasowuje się ich szerokość do wielkości nadgarstków zatrzymanego. Akcesorium to zaliczamy do środków przymusu bezpośredniego, czyli czynności i przedmiotów stosowanych w celu obezwładnienia lub wymuszenia określonych działań na aresztowanym. Jednocześnie mają one wyrządzać mu w miarę możliwości jak najmniej szkód, a także być proporcjonalne do wymogów sytuacji.

Chromowane, policyjne kajdanki metalowe

Obecnie kajdanki dzieli się na kilka rodzajów. Do najczęściej używanych należą metalowe policyjne. Są też jednorazowe „zipki”, produkowane np. z nylonu jak HPE. Działają podobnie do opasek zaciskowych na kable. Wyjątkowym uznaniem darzą je służby mundurowe na misjach stabilizacyjnych, których funkcjonariusze muszą szybko i sprawnie obezwładnić podejrzanych m.in. o wspieranie terrorystów. Ich atutem jest niewielka masa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nosić przy sobie cały pęk. Warto również wymienić model zespolony, którym skuwa się zarówno dłonie, jak i nogi. Jego używanie ściśle reguluje prawo – policja może stosować takie kajdanki tylko w przypadku osób:

  • agresywnych,
  • podejrzanych o popełnienie przestępstwa z użyciem broni palnej, materiałów wybuchowych lub innych niebezpiecznych przedmiotów,
  • podejrzanych o terroryzm, zabójstwo, kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą,
  • skazanych na pozbawienie wolności.

Kto może w Polsce mieć kajdanki?

Zasadniczo nie ma żadnego prawa, które by zabraniało posiadania ich na swoim wyposażeniu. Jedynym ograniczeniem jest wiek, gdyż nabywca musi mieć skończone 18 lat. Sklep internetowy naostrzu.pl również ma na sprzedaż różne modele kajdanek, w tym na przykład zestaw GS, zawierający dodatkowo skórzany pokrowiec. Na tym polu nie ma więc większych ograniczeń. Pojawiają się one jednak w kwestii użytkowania.

Zatrzymanie obywatelskie, a kajdanki

W polskim systemie prawnym funkcjonuje instytucja zatrzymania obywatelskiego. Polega ona na zatrzymaniu sprawcy czynu zabronionego na miejscu przestępstwa lub po ciągłym (czyli nieprzerwanym w żadnym momencie, co jest kluczowe) pościgu. Wbrew przekonaniu wielu osób, które w takiej sytuacji myślą, że mają do dyspozycji najróżniejsze środki przymusu bezpośredniego, opcje są dość ograniczone. Zwykły obywatel może tylko kogoś obezwładnić i przytrzymać lub zamknąć w jakimś pomieszczeniu do momentu przyjazdu policji czy innych odpowiednich do tego służb.

Jeśli natomiast przyjdzie Ci do głowy użycie kajdanek lub też masz pod ręką inne militaria – nie próbuj ich wykorzystywać. Szybko z pokrzywdzonego lub świadka sam staniesz się przestępcą. Zastosowanie takiego środka może być bowiem potraktowane dwojako:

  • w przypadku napaści na Ciebie – prawdopodobnie zostanie potraktowane jako przekroczenie obrony koniecznej, gdyż wychodzisz poza ramy czasowe ataku,
  • w przypadku zatrzymania kogoś na przestępstwie – sąd może to uznać za pozbawienie wolności, ujęte w art. 189 § 1. Kodeksu Karnego (co z kolei grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat).

Po co więc kajdanki?

Jeśli w przyszłości planujesz dostać się do policji lub innej formacji, która wykorzystuje tego typu wyposażenie, warto po prostu ćwiczyć techniki obezwładniania. Takie treningi stanowią też element zajęć z samoobrony. Często można na nich poznać różne metody skuwania, zarówno w pojedynkę, jak i z partnerem. Im szybciej zacznie się zgłębiać tego typu umiejętności, tym efektywniej będzie się działało w czasie zatrzymania.

Z drugiej strony kajdanki można wykorzystywać do gier militarnych. Czy to zgodne z prawem? W zasadzie tak. Twoim zamiarem bowiem nie jest pozbawienie wolności danej osoby, a rozegranie określonego scenariusza. W przestępstwie zamiar odgrywa dużą rolę i czasem bez tego elementu trudno w ogóle mówić o czynie zabronionym.

Planujesz wstąpić do policji? A może myślisz o dołączeniu do innych formacji mających za zadanie dbanie o porządek i bezpieczeństwo? Sprawdź, co oferuje nasz sklep internetowy. Znajdziesz tu nie tylko kajdanki, lecz także demobil, który przyda Ci się w czasie treningów, jak i na służbie.

Kajdanki - kto może je mieć, jak się posługiwać, jak otworzyć bez klucza i jakie kupić

Opinie (11 ocen)

4.0