Aktualności » Najlepsze narzędzia do samoobrony bez zezwolenia – pałki teleskopowe, gaz czy coś innego?

Najlepsze narzędzia do samoobrony bez zezwolenia – pałki teleskopowe, gaz czy coś innego?

W Polsce za ochronę ludzi przed niebezpieczeństwami pod postacią bezprawnych ataków podobnie jak w wielu innych krajach odpowiadają odpowiednie służby, w tym policja czy straż miejska. Każdy jednak, kto doświadczył napaści lub był jej świadkiem, doskonale wie, że o tym, co się wydarzy, decydują setne sekundy. Nie zawsze jest szansa, a przede wszystkim czas, by wezwać pomoc.

W związku z tym każdy mieszkaniec Polski ma do dyspozycji instytucję obrony koniecznej. Nie wszyscy jednak trenowali sztuki walki i nie poradzą sobie gołymi dłońmi z napastnikiem. Wtedy z pomocą przychodzą różne narzędzia do samoobrony. Czy są one legalne? I kiedy można ich użyć? A przede wszystkim – które z nich dostępne są bez zezwolenia, a samoobrona nimi nie napyta użytkownikowi problemów? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Zostań z nami!

Akcesoria do samoobrony – co warto o nich wiedzieć?

Odparcie bezprawnego ataku wyłącza odpowiedzialność karną wobec kogoś, kto podejmuje obronę. Jest tu jednak pewien haczyk. Środki bowiem muszą być współmierne do siły ataku. Co to oznacza? Najprościej mówiąc – jeśli ktoś grozi Ci pięściami, pistolet w Twoich rękach będzie co najmniej przesadą. Istnieją jednak od tej reguły pewne wyjątki, o których napisano w kodeksie karnym.

Gaz pieprzowy w żelu

Zapis ten ma dość ważne przełożenie na to, jak może wyglądać Twoje odpieranie ataku. Użycie pałki wobec nieuzbrojonego napastnika zwykle traktuje się jako przekroczenie granic obrony koniecznej. Jednakże jeśli atakujący przeważają liczbą lub dysponują bronią, użycie narzędzia do samoobrony staje się bardziej uzasadnione.

Pałki jako narzędzie obronne

Dla wielu osób podstawową metodą obrony jest siła fizyczna. Niektórzy dodatkowo łączą ją z bronią białą, np. pałkami. Liczne techniki ze sztuk walki, przewidują treningi z takimi narzędziami. Uderzenia, bloki i dźwignie to tylko część metod pomagających odeprzeć atak. Rodzajów pałek znamy wiele. Jednak w ostatnim czasie szczególnie popularne są modele teleskopowe i z poprzecznym uchwytem – tonfa.

Nim jednak któraś z nich wyskoczy z pokrowca, powinieneś mieć świadomość, że są one traktowane przez Ustawę o broni i amunicji jako broń. W sytuacji zagrożenia musisz dokonać szybkiej oceny, czy zastosowanie tego środka nie będzie przekroczeniem obrony koniecznej. Nie zmienia to faktu, że zarówno pałki teleskopowe, jak i inne, są w Polsce całkowicie legalne i każdy może je mieć bez zezwolenia, choć muszą spełniać pewne wymogi. Dlatego, chcąc nabyć takie militaria, warto sięgać do sprawdzonych sprzedawców, takich jak nasz sklep internetowy.

Gazy obronne

Ci, którzy obawiają się bezpośredniego starcia, a ich najlepszą obroną jest ucieczka, do dyspozycji mają gaz pieprzowy. Ręczne miotacze wystrzeliwujące albo chmurę drobnych kropelek, albo żel, to skuteczna ochrona nawet przed bardzo agresywnym napastnikiem. Specjalne mieszanki oddziałują drażniąco zarówno na oczy, jak i drogi oddechowe. Daje to napadniętemu czas na ucieczkę lub wezwanie policji. Co ważne – gaz nie stanowi niebezpieczeństwa dla życia. Dodatkowo można kupić go w niepozornej formie np. buteleczki z perfumami czy szminki. Nie mniej istotny pozostaje fakt, że bez problemu dostanie się go bez zezwolenia.

Podobnie jednak, jak pałka teleskopowa, miotacze gazu nie powinny być używane dowolnie. Możesz więc ćwiczyć wyciąganie go, ale rozpylenie jest uzasadnione jedynie w chwili napaści. W przeciwnym razie należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Obrona prądem elektrycznym

Skutecznym środkiem samoobrony są paralizatory. Urządzenia generują bardzo wysokie napięcia przy niewielkim natężeniu prądu. To gwarantuje, że napastnikowi, mimo że zostanie obezwładniony, nie stanie się większa krzywda. Ich odmianą są tasery – to rodzaj paralizatorów, które nie generują łuku elektrycznego między dwiema elektrodami przy samym narzędziu, ale wystrzeliwują je w kierunku przeciwnika. Dwa haczyki łapią się ubrania lub skóry, przepuszczając wysokie napięcie i obezwładniając oddalonego przeciwnika. Ich posiadanie w Polsce jest całkowicie legalne.

Pistolet hukowy i na kulki gumowe

Ostatnią propozycją są miotacze pocisków niepenetrujących. W tej kategorii do Twojej dyspozycji jest pistolet na kulki gumowe lub z pieprzem, działający również jako broń hukowa. Czy stanowi skuteczną metodę obrony? Zdecydowanie. Przede wszystkim sam widok takiego miotacza, jak i dźwięk przez niego wydawany, już budzi respekt. Tym bardziej, jeśli wybierze się model imitujący prawdziwą broń palną jak Walther PPQ M2 T4E.

Po drugie – jeśli nie ma innego wyjścia i trzeba użyć pistoletu, to można być pewnym, że postrzał wywoła silny ból u atakującego, nie powodując większych obrażeń. O ile nie trafi się we wrażliwe miejsce na ciele. Stosowanie tego środka obronnego wymaga więc dużej rozwagi i zimnej krwi. Używając go, musisz zachować najwyższą ostrożność. Wszak chodzi o wykorzystanie współmiernych środków do siły i charakteru bezprawnego ataku.

Wybierz swój środek samoobrony i trenuj!

Powyżej przedstawiliśmy Ci kilka rodzajów narzędzi do obrony przed przestępcami. Powinny one spełnić swoje zadanie w rękach nawet mniej wprawnych użytkowników. Decydując się jednak na zakup i noszenie przy sobie takich sprzętów, warto z nimi regularnie trenować. Na nic zda się gaz, jeśli nie będzie się potrafiło go nagle wydobyć zza pasa czy torebki. Trzeba mieć również świadomość, że zawsze należy działać współmiernie do ataku, jaki wyprowadził napastnik. W przeciwnym wypadku – można spotkać się z konsekwencjami natury prawnej.

Najlepsze narzędzia do samoobrony bez zezwolenia – pałki teleskopowe, gaz czy coś innego?

Opinie (22 ocen)

4.1