Aktualności » Wybieramy plecak na wycieczkę!

Wybieramy plecak na wycieczkę!

Końcówka lata to idealny czas na survivalowe wycieczki. Jeżeli odpocząłeś na urlopie, to teraz jest świetny moment na powrót do outdooru. Jeśli w ostatnim czasie nie wykazywałeś dużej aktywności, pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary i wybierać trasy o odpowiedniej skali trudności. Wychodząc na długą wyprawę, należy zabrać ze sobą kilka niezbędnych rzeczy. Odzież na zmianę, jedzenie, latarka oraz nóż to elementy wyposażenia każdego podróżnika, jednak w co to wszystko spakować?

Survivalowy ekwipunek najlepiej schować do pojemnego oraz solidnie wykonanego plecaka. Na rynku mamy obecnie dostępnych mnóstwo, różniących się specyfikacją outdoorowych plecaków. Jesteś przytłoczony, tak ogromnym wyborem? Przeczytaj dzisiejszy poradnik NaOstrzu i dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas zakupu plecaka!

Z jakiego materiału wybrać plecak?

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego wykonano plecak. Rodzaj zastosowanej tkaniny oraz szwy, odgrywają najważniejszą rolę podczas zakupu survivalowego plecaka. Najczęściej używanym materiałem do produkcji jest cordura, którą charakteryzuje wysoka odporność na typowe przy outdoorowych wycieczkach — otarcia i przetarcia. Niektóre, bardziej prestiżowe modele plecaków wykonane są z endury, która ma właściwości zbliżone do cordury, ale jest bardziej odporna na wodę oraz inne uszkodzenia mechaniczne.

Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na szwy. Najlepiej, aby wysokiego gatunku materiał był zszyty potrójnymi szwami oraz dodatkowo obszyty lamówkami, które wpłyną na większą wytrzymałość Twojego nowego plecaka z NaOstrzu.

Ile kieszeni w survivalowym plecaku?

Zdarzało Ci się gubić małe akcesoria w plecaku? A może masz problem z przechowywaniem przekąsek w plecaku? Twój problem rozwiążą odpowiednio dobrane kieszenie oraz przegrody. Warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu. Pamiętaj, aby zachować równowagę — wybierz plecak, który posiada niezbędną dla Ciebie liczbę przegródek. Jeżeli wybierzesz taki, który ich nie posiada — będzie on niczym worek, w którym trudno odnaleźć wszystkie elementy.

Kieszenie, które Twój survivalowy plecak powinien mieć obowiązkowo to:

  • Górna kieszeń na wierzchu plecaka, w której możesz schować małe, podręczne rzeczy (latarkę, mapę, czy jedzenie),

  • Pakowna kieszeń znajdująca się wewnątrz plecaka — często jest to wisząca przegroda. W takim miejscu warto trzymać dokumenty oraz inne cenne przedmioty (tego typu kieszeń najczęściej wyposażona jest w dodatkowy zamek lub zamykanie),

  • Kieszeń zewnętrzna po boku plecaka — ułatwi ona schowanie bidonu z napojem w czasie wycieczki.

Ważną kwestią jest również system komór. Ten system znacznie ułatwia Ci odszukiwanie przedmiotów znajdujących się wewnątrz. Zapewne wiele razy zdarzyło Ci się schować akcesoria na górze plecaka jednokomorowego, które po pewnym czasie lądowały na dole. Z systemem komór unikasz tego problemu, a Twoje rzeczy zawsze znajdują się w miejscach, gdzie je umieściłeś.

Plecak z regulacją czy bez?

Każdy plecak powinien być wyposażony w regulowane elementy. Ważne jest, aby każdy pasek, który został umieszczony przy Twoim plecaka miał regulację dzięki temu dostosujesz każdy element do swoich potrzeb. Istotnym elementem wyposażenia jest pas piersiowy, który odpowiada za rozkład ciężaru oraz przyleganie plecaka do ciała.

W przypadku wyboru większego plecaka ważny jest pas biodrowy, który odpowiada za prawidłowy rozkład ciężaru. Jeśli zamierzasz wędrować z dużym bagażem — powyżej 60 litrów, dopasowanie pasa biodrowego jest kluczowe dla zdrowia ramion oraz kręgosłupa. To właśnie na biodrach będzie spoczywać znaczna część niesionego ciężaru. Według ekspertów nawet 70% ciężaru powinno zostać przekazane na biodra.

Istotnym elementem są również zastosowane klipsy w plecaku. Zadbaj, aby były one wykonane z plastiku, a nie metalu. Plastik lepiej sprawdzi się w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Jeżeli wybierasz się na górską wycieczkę w zimę, gdzie temperatura może spaść poniżej -20°C, odpięcie plecaka, który posiada metalowe klipsy, może okazać się dużym wyzwaniem.

Survivalowe plecaki w NaOstrzu.pl

Korzystając z oferty sklepu NaOstrzu masz szeroki wybór plecaków. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Jeżeli nadal nie jesteś pewny, jaki produkt będzie dla Ciebie najlepszy — skontaktuj się z nami! Odpowiemy na Twoje pytania na naszym chacie oraz telefonicznie.

Wybieramy plecak na wycieczkę!

Opinie (14 ocen)

4.2