Aktualności » Jesienny bushcrat! Przetrwanie w lesie

Jesienny bushcrat! Przetrwanie w lesie

Jesienny bushcrat! Przetrwanie w lesie

Nocka w lesie wczesną jesienią to coś, co wiele osób chciałoby zrobić, jednak nie wszyscy są na tyle odważni, żeby przeżyć taką przygodę. Jeśli chcesz się sprawdzić — najpierw musisz przeczytać najnowszy poradnik NaOstrzu! Podzielimy się z Tobą naszą wiedzą na temat bushcraftu i tego, co powinieneś zabrać ze sobą na jesienne biwakowanie w lesie. Na wstępie jednak przedstawimy Ci, czym tak właściwie jest bushcraft!

Wyobraź sobie, że idziesz do lasu tylko po to, aby obcować z przyrodą. Na wyprawę ruszasz bez specjalistycznego sprzętu, a jedynie z podstawowymi narzędziami. Twojego ciała nie chronią ubrania z zaawansowanych technologicznie materiałów, jedynie masz na sobie ciepłe normalne odzienie, lekki plecak z najpotrzebniejszymi rzeczami oraz śpiwór lub koc. Brzmi jak abstrakcja? Nie dla miłośników bushcraftu. Dla nich przebywanie w dziczy to zdecydowanie coś więcej niż umiejętność przetrwania.

W przeciwieństwie do survivalu, w bushcrafcie nie chodzi o przeżycie w ekstremalnych warunkach. Zadaniem tego typu rozrywki jest nauczenie się życia w dziczy — jak pozyskiwać surowce, gdzie szukać pożywienia, jak znaleźć schronienie odporne na wichury i ulewy. Taka kilkunastogodzinna wycieczka do lasu może okazać się dla Ciebie ciekawą lekcją życia. Co zabrać ze sobą oraz jak zachować się w lesie?

Przygotowania na wycieczkę do lasu

Swój wypad do lasu warto poprzedzić porządnym przygotowaniem do wyprawy. Mowa tu zarówno o jedzeniu, jak i niezbędnych narzędziach, które musisz mieć w plecaku. Musisz potraktować bushcraft, jako świetną okazję do nauczenia się przydatnych rzeczy, takich jak: korzystanie z mapy oraz kompasu, bezpieczne rozpalanie ogniska oraz prawidłowe rozkładanie namiotu.

Przygotowując się do wycieczki, obok racji żywnościowych i wody (albo uzdatniaczy do wody), w plecaku powinieneś mieć takie elementy, jak: krzesiwo, mapa okolicy wraz z wytrzymałym kompasem, ostry i dobrej jakości nóż oraz scyzoryk, który z powodzeniem zastąpi wiele innych narzędzi. Wielu ekspertów bushcraftu uważa, że na tego typu wycieczkę nie powinno zabierać się ze sobą namiotu czy śpiwora. Jeżeli jednak jest to Twoja pierwsza nocka w lesie, warto, abyś wyposażył swój ekwipunek o któryś z tych elementów.

Co ze sobą zabrać na bushcraft?

To Twój pierwszy bushcraft? Musisz pamiętać, żeby mądrze wybierać rzeczy, które chcesz spakować do plecaka. Każdy survivalowiec, pasjonat bushcraftu, a nawet harcerze wie, że lepiej zabrać mniej rzeczy, ale te, które się przydadzą na sto procent, niż dźwigać ciężki plecak, który jest pełny zbędnych sprzętów. Jeśli wybierasz się na jednodniową wycieczkę do lasu, wystarczy Ci plecak o pojemności do 30/40 litrów, który zapakujesz po brzegi.

Przy mniejszym plecaku warto postawić na akcesoria, które w swojej funkcjonalności łączą kilka elementów. W celu ograniczenia miejsca w plecaku, zamiast wielu narzędzi — weź ze sobą scyzoryk albo wielofunkcyjną kartę przetrwania, którą bez trudu zmieścisz w portfelu.

Co jeszcze powinieneś ze sobą zabrać? Sprawdź przygotowaną przez NaOstrzu listę niezbędników do bushcraftu:


  • Źródło ognia


Ogień to najważniejszy element bushcraftowej wycieczki. Przy rozpalonym ognisku wypoczniesz, kiedy spadnie temperatura powietrza. Jest też niezbędne do podgrzania jedzenia czy wyeliminowania bakterii i mikroorganizmów z wody (poprzez zagotowanie wody). Wybierając się na wyprawę do lasu — pamiętaj o przyrządach do rozpalania ognia! Co najlepiej się sprawdzi? Polecamy Ci survivalowe zapałki sztormowe, zapalniczkę żarową lub krzesiwo i rozpałkę.


  • Ostry nóż


Wycieczka do lasu nie może obyć się bez wysokiej jakości, ostrego noża. Pamiętaj, aby przed wyruszeniem na wyprawę sprawdzić, czy Twój stary nóż się nie stępił — wtedy jego funkcjonalność jest mocno zredukowana. Musisz zadbać o to narzędzie, szczególnie że jest ono niezbędne do wykonywania większości prac. Nóż jest niezastąpiony w sytuacjach awaryjnych. Wybierając się samemu na nockę w lesie — najlepiej zabierz ze sobą dwie sztuki: składany, podręczny nóż do prostych zadań i większy, o stalowej głowni.  • Schronienie


Jesień to trudny okres na leśne wyprawy — zimna noc, deszcz i wiatr. Jeżeli chcesz być przygotowany na wszystko, w nocy radzimy Ci odizolować się od uroków natury. Przydatne do tego będą survivalowe schronienia: namiot, śpiwór, hamak, a w ostateczności folia NRC. Pomyśl również o zakupie moskitiery oraz karimaty.

Wybierając schronienie, należy pamiętać, aby było ono funkcjonalne. Musi zapobiegać wychłodzeniu organizmu w nocy. Szykując się na tego typu wyprawę, kup schronienie dopasowane do warunków atmosferycznych, w których będziesz przebywał. Nie ma sensu zabierać ze sobą ciężkiego zimowego śpiwora, jeżeli temperatura w nocy nie spada poniżej 10 stopni. Wybieraj sprzęt wedle swoich preferencji, jednak pamiętaj, aby spełniał on swoją funkcjonalność oraz żeby nie był dla Ciebie zbędnym obciążeniem.

Bushcraft z NaOstrzu

Przygoda w postaci nocnej wyprawy do lasu to coś, na co nie każdy może sobie pozwolić. Pamiętaj o swoich ograniczeniach. Nie rób niczego na siłę — najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Przed wyprawą warto, abyś poinformował swoich bliskich, że wychodzisz oraz zabrał ze sobą naładowany telefon — w razie nieszczęśliwego wypadku w szybki sposób poinformujesz odpowiednie służby.

Wszystkie potrzebne sprzętu do bushcraftu kupisz w sklepie internetowym NaOstrzu! W naszej ofercie mamy dostępne specjalistyczne akcesoria, które sprawdzą się na wycieczkę do lasu. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, na co zwrócić uwagę podczas zakupu akcesoriów do bushcraftu. Jeżeli nadal nie jesteś pewny, jaki produkt będzie dla Ciebie najlepszy —skontaktuj się z nami! Odpowiemy na Twoje pytania!Jesienny bushcrat! Przetrwanie w lesie

Opinie (16 ocen)

4.4