Aktualności » Plecak wojskowy DPM - sprawdź jego atuty!

Plecak wojskowy DPM - sprawdź jego atuty!

Większość wypraw terenowych wymaga zaopatrzenia się w konkretny ekwipunek. Odzież na zmianę, prowiant i sprzęt taktyczny z łatwością pomieści plecak DPM. Jaki model wybrać?

Ekwipunek najlepiej dostosować do aury panującej w miejscu wyjazdu. O tej zależności wiedzieli twórcy kamuflażu DPM. Jest to połączenie koloru czarnego ciemnobrązowego, zielonego i ciemnobeżowego stosowane na plecakach, odzieży, a także innych militarnych akcesoriach. Tego rodzaju ubarwienie zapewnia dobre maskowanie w większości obszarów leśnych. We współczesnych sprzętach DPM stosuje się dodatkowo powłokę IRR, która nie odbija podczerwieni, a to z kolei zmniejsza widoczność żołnierzy w urządzeniach noktowizyjnych. Uzbrojeni w wiedzę możemy przejść do wyboru plecaka.

Plecak taktyczny na krótki wyjazd

Weekendowe eskapady w gronie przyjaciół są częstym sposobem spędzania wolnego czasu. Na wyjazd zwykle wystarczy zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. Wśród nich nie może zabraknąć noża, odzieży na zmianę czy prowiantu. Całość z łatwością zmieści się w 30 litrowym Patrol Pack DPM IRR, który wyprodukowano na potrzeby armii brytyjskiej. Z założenia plecak taktyczny powinien umożliwić żołnierzowi spakowanie ekwipunku, który pozwoli na przetrwanie przez okres dwóch dni. Materiał Cordura 1000D to nieprzemakalna tkanina, która ochroni asortyment wewnątrz plecaka. Ładowna komora główna umożliwi przechowanie większych gabarytowo przedmiotów, a mniejszy ekwipunek jak np. zapasowa odzież termiczna, pomieszczą kieszenie boczne. Z kolei taśmy taktyczne na klapie plecaka ułatwiają podpięcie dodatkowego wyposażenia. Plecak wojskowy wyposażony został w pas biodrowy, który odciąża plecy. Jest to przydatne rozwiązanie w wypadku długiego marszu lub przenoszenia ciężkiego bagażu.

Plecak, który pomieści zestaw survivalowy

Na dłuższe wyjazdy połączone z noclegiem przydatny będzie plecak taktyczny o pojemności 90 litrów. Świetnie do tego zadania sprawdzi się brytyjski model Frame Long DPM IRR. Swobodnie zmieści się w nim wyposażenie umożliwiające przetrwanie kilku dni i nocy, nawet w trudnych warunkach. W plecaku nie zabraknie miejsca na racje żywnościowe, naczynia turystyczne, gadżety do przetrwania, notes, długopis, dodatkowe noże, czy odzież i bieliznę. W dużej komorze głównej zmieści się większość wyposażenia, a mała kieszeń na przedzie umożliwi przechowywanie mniejszych przedmiotów. Plecak wojskowy Frame Long DPM IRR ma zainstalowane taśmy taktyczne, do których można podpiąć dodatkowy sprzęt. Pas biodrowy jest praktycznym rozwiązaniem, które odciąża plecy podczas przenoszenia większych ciężarów. Ponadto dobrze przylega do sylwetki, poprawiając stabilność w trakcie przemieszczania się po wymagającym terenie np. podczas wspinaczki.

Na co zwrócić uwagę wybierając plecak wojskowy?

Jest kilka głównych elementów, które pomogą w wyborze plecaka:

  • kamuflaż - modele DPM ze względu na swoje ubarwienie, sprawdzą się w terenach lesistych. Na obszary śnieżne lub piaszczyste warto pokusić się o modele odpowiadające kolorami do otoczenia,
  • pojemność/wielkość plecaka - im większa pojemność, tym większy ekwipunek można zabrać. Na krótsze jednodniowe lub dwudniowe wyprawy wystarczy plecak 30-litrowy, a na dłuższe „biwakowanie” warto zabrać model 90-litrowy,
  • materiał - warto postawić na wodoodporne tkaniny, ale także takie, które utrudniają przywieranie brudu, igieł i liści,
  • dodatkowe wyposażenie - niektóre modele umożliwiają rozbudowę plecaka np. o dodatkowe kieszenie lub umożliwiają zainstalowanie stelaża. Przydatne są taśmy taktyczne, do których można przyczepić dodatkowy ekwipunek.

Militaria kojarzą się m.in. z funkcjonalnością. Dla przykładu plecak taktyczny ma za zadanie pomóc żołnierzowi w przenoszeniu ekwipunku. Dobrze, gdy asortyment dotrze w wyznaczone miejsce w nienaruszonym stanie. Dlatego duże znaczenie ma, chociażby materiał wodoodporny wykorzystany do uszycia plecaka. Dzięki temu nawet trudna przeprawa przez zbiornik wodny lub nawalny deszcz nie uszkodzą jego zawartości. Wybierając plecak wojskowy, warto kierować się przeznaczeniem sprzętu. Pozwoli to na znalezienie modelu dostosowanego do konkretnych potrzeb.

Plecak wojskowy DPM - sprawdź jego atuty!

Plecak wojskowy DPM - sprawdź jego atuty!

Opinie (17 ocen)

4.5