Aktualności » ASG - poradnik co warto kupić na początku?

ASG - poradnik co warto kupić na początku?

Zadania taktyczne rozdzielone, sprzęt sprawdzony, można ruszać do akcji! Odprawa, plany i ekwipunek w gotowości. Sama rozgrywka do złudzenia przypomina realną konfrontację, pobudza wyobraźnię i dostarcza niezapomnianych emocji. Taki jest Air Soft Gun.


ASG jest grą zespołową, w której wykorzystuje się pneumatyczne, gazowe, elektryczne i sprężynowe repliki broni palnej. Za pociski służą plastikowe kulki, kaliber 6 mm, a rzadziej 8 mm. Zasilają magazynki repliki M16, niezawodnego AK-47 i wielu innych modeli. Zabawa daje duży zastrzyk adrenaliny, a szalejące endorfiny dają pozytywnego kopa! Mnogość scenariuszy i sposobów rozgrywki jest na tyle bogata, że nie zaznasz nudy. Chcesz poznać tajniki Air Soft Gun-owej rozgrywki? Zacznij od podstaw. Podpowiadamy, jak zacząć przygodę z ASG. 


Kto może brać udział w rozgrywce ASG?

Popularny serial Squid Game to rozrywka dla osób w wieku 16+, a więc nie każdy może sobie pozwolić na oglądanie koreańskiej produkcji. W Air Sof Gun nie ma limitów wiekowych, a jedynie zdroworozsądkowe. Drużyna może być bardzo homogeniczna np. grupa rówieśników, a także mocno zróżnicowana pod względem życiowego doświadczenia i wieku. 


Dla sympatyków ASG organizowane są turnieje. Może się zdarzyć, że któryś z członków drużyny nie będzie mógł wziąć udziału w danym wydarzeniu. Najczęściej wynika to z faktu ograniczeń, które wpisał do regulaminu organizator. W takiej sytuacji trzeba się po prostu dostosować i przeprowadzić roszady w zespole.


ASG - co wybrać na początek? Wybieramy wposażenie ASG

Wyobraź sobie, że wyruszasz z zespołem Navy Seals na akcję ratunkową. Na pewno pamiętasz Kapitana Philipsa, ale scenariusz może być dowolny. Emocje rosną, gdy wraz z kompanami schodzicie do koszarów, a tam ogromny wybór sprzętu i akcesoriów, które mogą się przydać w boju. Idziesz do kwatermistrza i odbierasz swój zestaw bojowy. W powietrzu unosi się zapach smaru i prochu, które zwiastują rychły początek zadania. Gotowy?

Scenariusze potrafią być bardzo realistyczne. Dostarczają wielu emocji, a te są tym lepsze, im bardziej się przygotujesz. ASG to scena i aktorzy, którzy konfrontują swoje umiejętności. Liczy się także sprzęt, a tego jest pod dostatkiem. 


Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na ekwipunek? 

Replika karabinu lub pistoletu to wydatek kilkuset złotych. Wiele zależy od jakości wykonania i sposobu zasilania. Nie mniej istotne jest Twoje doświadczenie w grach typu ASG i zaangażowanie. Początkujący mogą postawić na tańsze produkty. Jeśli ten typ rozgrywki nie przypadnie Ci do gustu, nie będziesz żałował wydatku. Z drugiej strony, gdy poczujesz, że członkostwo w jednostce specjalnej jest dla Ciebie, możesz wymienić budżetową replikę na lepszą.


Przykładowe różnice w cenie wyposażenia ASG


ASG Combat Zone 19Eleven 6 mm

ASG Beretta M9 A3 FDE 6 mmCena: 99 zł

Cena: 739 zł


Podobne różnice w cenach można zauważyć w przypadku kasków, masek, stroju czy obuwia. Osoby, które zaczynają przygodę, mogą pomyśleć o wypożyczeniu ekwipunku. Na pierwszą wyprawę, weryfikującą Twoje zainteresowanie, powinno wystarczyć. Na kolejne gry warto zadbać o własny ekwipunek. 


Nie musisz kupować wszystkiego od razu. Możesz się systematycznie doposażać w poszczególne elementy. Jest to także dobra okazja, aby zrewidować sprawność różnych części wyposażenia. Jeżeli coś utrudnia Ci funkcjonowanie, zawsze istnieje okazja, aby wymienić taki sprzęt na inny. Dopasowanie uniformu i replik może wymagać czasu, ale to kolejny etap zabawy z ASG, który dostarcza wielu pozytywnych wrażeń!


Podstawowy ekwipunek złożysz już za kilkaset złotych. Jeśli gra Cię wciągnie, otwierają się przed Tobą nieskończone możliwości, a wówczas jedynym ograniczeniem jest tylko budżet.


Jaki rodzaj zasilania replik do ASG?

Podczas rozgrywki wykorzystywane są repliki broni krótkiej i długiej, które mają różny rodzaj zasilania. Od jego typu zależy tempo eksploatacji repliki i jej sprawność bojowa.

Rodzaje zasilania replik:


  • sprężynowe,
  • elektryczne (AEG),
  • napędzane CO2 i green gazem.


Zasilanie sprężynowe


Największą zaletą urządzeń sprężynowych, jest ich bezkosztowa obsługa. Naciągasz tłok, a ten za sobą naciąga sprężynę i blokuje się na zapadce. Sprzęt jest gotowy do akcji. Niestety nie da się w ten sposób strzelać w takim tempie jak z repliki elektrycznej, ale dzięki temu zaobserwować można dużo mniejsze zużycie części eksploatacyjnych. 


W przypadku zasilania sprężynowego nie musisz przejmować się warunkami atmosferycznymi. Sprzęt sprawdzi się zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Nie mają one wpływu na pracę mechanizmu. Sama obsługa nie jest najwygodniejsza i można się zmęczyć, ale nic nie kosztuje. Replika sprawnością przypomina popularne „kałachy”, które sprawdzają się w bardzo trudnych warunkach.


Repliki ASG elektryczne (AEG)

W przeciwieństwie do zasilania sprężynowego, gdzie do naciągania tłoku potrzebna jest siła mięśni, w AEG czynność tę wykonuje silnik elektryczny. Mechanizmy montuje się zarówno w replikach krótkich, jak i długich. Rozgrywka staje się bardziej dynamiczna i jest wygodniejsza dla gracza, aż do momentu rozładowania akumulatora. Decydując się na sprzęt zasilany energią elektryczną, warto zadbać o zapasową „baterię”.


Repliki ASG elektryczne powinny być regularnie serwisowane. Wszystko dlatego, że wewnętrzne elementy zużywają się wraz z każdym oddanym strzałem. Dużym plusem jest możliwość modyfikacji, które łatwo przeprowadzisz we własnym zakresie. Jak malować repliki ASG lub jak zwiększyć zasięg repliki ASG? Postaw na tuning, który zmieni oblicze Twojego wyposażenia.

 


Repliki ASG CO2 i green gaz

Część sprzętów zasilana jest nabojem CO2, który podobnie jak green gaz instaluje się najczęściej w magazynku. Uwalniana przez zawór porcja gazu wprawia kulkę w ruch. Technologia jest tania i ma sporą grupę sympatyków. Ważne, aby w przypadku CO2 pamiętać o opróżnieniu zbiornika z gazem po zakończeniu rozgrywki. W innym wypadku może on uszkodzić uszczelkę.


W replikach zasilanych green gazem, jest odwrotnie w porównaniu do CO2, najlepiej zostawić trochę gazu, aby uszczelki nie uległy uszkodzeniu. W obu przypadkach istotny jest fakt, że repliki tracą sprawność w niskich temperaturach. Przekłada się na niższą siłę strzału, co jest wynikiem spadku ciśnienia gazu w zbiorniku. Z kolei dużym atutem jest system blow back (odrzutu zamka), który dodaje realizmu podczas gry,


Repliki ASG dla początkujących

Podstawowy ekwipunek to broń, krótka lub długa, okulary i maska ochronna i zapas kulek. Nie musisz porywać się na najdroższe repliki. Wystarczy średnia półka, gdzie znajdziesz dobrej jakości produkty. Do tego wygodne buty i możesz ruszać do gry!


Jeśli poczujesz, że ASG to zabawa dla Ciebie, możesz rozbudować swoje wyposażenie. Militarna odzież i obuwie poprawią kamuflaż oraz funkcjonalność. Dodatkowe akcesoria, jak kompas czy lorneta, ułatwią rozgrywkę. Wiele zależy od prowadzących i zadań, jakie stają przed grupą.


Może się okazać, że wyjazd na grę zaplanowany został na dwa dni. W takiej sytuacji sympatycy survivalu chętnie pokażą swoje umiejętności  rozbicia obozu czy rozpalenia ognia. Po całym dniu zmagań, dania przygotowane na kuchni polowej smakują, jak wytworne potrawy w restauracji z gwiazdką Michelin. 


Od repliki i maski z okularami do wyposażonego obozowiska wiedzie długa droga. Jednak jest to przyjemna wyprawa, w towarzystwie ciekawych osób o podobnych zainteresowaniach. ASG dostarcza mocnych wrażeń i wielu pozytywnych emocji. Chcesz spróbować?ASG - poradnik co warto kupić na początku?

Opinie (25 ocen)

4.2