Aktualności » Legalność pałki teleskopowej. Czy potrzebne jest na nią pozwolenie?

Legalność pałki teleskopowej. Czy potrzebne jest na nią pozwolenie?

Z pewnością bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich, jest dla Ciebie bardzo ważne. W sytuacji, gdy pojawi się niebezpieczeństwo, masz zagwarantowane prawo do samoobrony, czyli obrony koniecznej. Jeśli zagrożone jest życie, zdrowie lub mienie możesz interweniować i odeprzeć np. atak napastnika przy pomocy pałki teleskopowej.


Pozwolenie na pałkę teleskopową NIE jest potrzebne!

W ramach obrony koniecznej masz kilka rozwiązań. Możesz wykorzystać umiejętności z kursów sztuk walki i obezwładnić przeciwnika odpowiednim chwytem. Innym, częściej praktykowanym rozwiązaniem, jest użycie gazu pieprzowego lub paralizatora. Podręczne akcesoria zmieszczą się w kurtce, torebce czy w drzwiach samochodu. Często pomagają skutecznie odstraszyć oponenta lub go obezwładnić.


Część osób, zupełnie niesłusznie, kwestionuje legalność pałki teleskopowej. Gaz i paralizator nie wymagają pozwolenia, a warunkiem ich zakupu jest ukończenie 18. roku życia. W przypadku pałek teleskopowy warto zerknąć na Ustawę o broni i amunicji.



Pozwolenie na pałkę teleskopową a Ustawa o broni i amunicji

Artykuł 4. Ustawy o broni i amunicji wymienia rodzaje broni, w tym narzędzia oraz urządzenia, których używanie może zagrażać życiu i zdrowiu. Jako niebezpieczną broń białą wymienia nie tylko kastety i nunczaki, a także ostrza ukryte w przedmiotach, które nie mają wyglądu broni, ale również pałki teleskopowe o szczególnej budowie.


Zapis w Ustawie wzbudza spore kontrowersje u prawników i osób, które nie są na co dzień obeznane z prawem. Wspomniane definicje są różnie interpretowane. Wątpliwości rozwiewa policyjna ekspertyza.


Kontrowersje wzbudza artykuł 4 Ustawy, gdzie wskazano pałki jako niebezpieczną broń białą: „pałki teleskopowe, które posiadają zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierają wkładki z takiego materiału, a także pałki wykonane z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujące kij bejsbolowy”.


Ciężki i twardy materiał to np. drewno. Jak więc interpretować zapis? Kiedy należy zakwalifikować pałkę teleskopową do broni białej, a w jakich sytuacjach nie? W końcu co z metalowymi elementami, które są częścią narzędzia do samoobrony? Poniżej znajdziesz wyjaśnienia!

Prawo: legalność pałki teleskopowej

Warto zacząć od budowy opisywanego przedmiotu. Klasyczny produkt ma obudowę wykonaną z materiałów sztucznych. Wewnątrz niej znajdują się metalowe tulejki. Zakończeniem pałki teleskopowej są metalowe korki (zaślepki). Jeżeli chcesz uniknąć pomyłki i uniknąć zawkalifikowania narzędzia do grupy niebezpiecznych broni, warto poznać jaka była idea całej konstrukcji.


Praktyczne informacje znajdziesz w ekspertyzach policyjnych. Analizie poddano poszczególne elementy narzędzia. Badano, w jakim celu zamontowano konkretne rozwiązania, a także jak wpłynęły one na siłę rażenia. 


Wnioski z ekspertyz:


  • Metalowy korek, będący zakończeniem pałki ma jednakową średnicę co tuleja środkowa, jest wyprodukowany z tego samego materiału, co pozostałe elementy wewnętrzne.
  • Zaślepka nie jest twardym i ciężkim materiałem w porównaniu do reszty elementów konstrukcyjnych pałki. Waga samej zaślepki pod żadnym względem nie przewyższa ciężaru pozostałych części narzędzia, a w porównaniu do całkowitej wagi pałki jest znikoma.
  • Metalowa zaślepka jest elementem konstrukcyjnym, który zabezpiecza zakończenie pałki przed uszkodzeniem. Wszystko dlatego, że pałkę teleskopową składa się, uderzając w twarde podłoże. 
  • Zakończenie pałki nie służy do zadawania dodatkowych obrażeń.


Część funkcjonariuszy jest sceptyczna wobec ustawy i ekspertyz swoich kolegów. Pojawiają się głosy, że zakup pałki teleskopowej powinien wymagać specjalnego pozwolenia („Kwartalnik Policyjny”, nr 2008). Jako główny argument podaje się, że sprzęt jest używany niezgodnie ze swoim przeznaczeniem. Nóż kuchenny również może być wykorzystany do napadu, a nie ma planów na licencjonowanie tego typu produktów. W związku z tym za swoje czyny odpowiada jednostka, która użyła przedmiotu niezgodnie z przeznaczeniem.


Legalność pałki teleskopowej: sprzęt zgodny z Ustawą

Urządzenie do samoobrony po rozłożeniu przypomina pręt o długości od 45 cm do 70 cm. Pałka ma zwykle grubszą średnicę przy uchwycie, a cieńszą na zakończeniu. Jeśli zauważysz, że sprzęt został dodatkowo uzbrojony w element, który zwiększa jego siłę rażenia np. metalową kulę, wówczas masz do czynienia z niebezpieczną bronią białą.


Pozwolenie na pałkę teleskopową nie jest potrzebne, a legalne produkty dostępne są w sklepach internetowych i stacjonarnych. Najlepiej sięgać po sprawdzonych producentów i dystrybutorów, w których szeregach pracują specjaliści.


Kiedy na pewno nie wolno użyć pałki teleskopowej?

Jak sama nazwa wskazuje, techniki i narzędzia do samoobrony służą powstrzymaniu agresora. Jeśli to Ty się nim stajesz i zwracasz się przeciwko innemu człowiekowi w sytuacji innej niż obrona konieczna, to taki czyn może być uznany z przestępstwo przy użyciu niebezpiecznego przedmiotu. Ten rodzaj kwalifikacji występuje w sytuacji, gdy osoba popełniającą przestępstwo wykorzystała narzędzie w sposób bezpośrednio zagrażający ludzkiemu życiu. 


Pozwolenie na pałkę teleskopową nie jest potrzebne. Pamiętaj jednak, że to legalne narzędzie do samoobrony, a nie ataku. Osoby przestrzegające prawa nie muszą się obawiać. Potrzebę posiadania sprzętu swobodnie wytłumaczysz nawet dociekliwemu policjantowi. Z kolei w sytuacji zagrożenia masz mocny argument w garści, który musi rozważyć każdy agresor. Niektórzy żartują, że to magiczna różdżka, która sprawia, że problemy znikają. Warto mieć takie wsparcie pod ręką.


Szukasz czegoś dla siebie? Mamy kilka propozycji, które mogą Cię zainteresować.

Legalność pałki teleskopowej. Czy potrzebne jest na nią pozwolenie?

Opinie (16 ocen)

4.3