Aktualności » Buty taktyczne na lato. Wszystko, co warto o nich wiedzieć!

Buty taktyczne na lato. Wszystko, co warto o nich wiedzieć!

W naszej strefie klimatycznej możemy liczyć na kilka ciepłych miesięcy. Bywają także bardzo upalne okresy, a wtedy najmniejszych ruch powietrza przynosi ulgę. Jednak survivalowe eskapady nie ograniczają się tylko do Polski. Wyjazdy w cieplejsze zakątki świata wymagają odpowiedniego ekwipunku. Jednym z jego fundamentów jest obuwie.

 

Buty taktyczne na lato – słowem wstępu

Jeśli lubisz piesze wędrówki, pomyśl o wygodnym obuwiu. Modele sportowe najczęściej sprawdzają się podczas przechadzki w parku lub w trakcie biegania albo na siłowni. Buty taktyczne to specjalistyczne obuwie o konkretnym przeznaczeniu, a najczęściej do ekstremalnych zastosowań. Stworzono je z myślą o służbach mundurowych, które działają w różnych warunkach. 

Buty taktyczne Magnum – Cobra 6.0 V1 Desert

Obuwie powinno być dostosowane do określonych zadań. Ważna jest wytrzymałość, a także funkcjonalność. Dzięki temu stopy są dobrze chronione przed zagrożeniami np. zwierzętami - węże, jaszczurki, gryzonie, ostrymi przedmiotami czy wilgocią. Ponadto, buty taktyczne na lato i zimę powinny zapewniać użytkownikowi komfort. Pomogą w tym odpowiednie materiały, które zapewniają izolację termiczną, a także oddychalność.

 

Buty taktyczne na lato – właściwości

Obuwie przeznaczone na ciepłe, a nawet upalne dni różni się od swoich zimowych odpowiedników. Przede wszystkim pod względem ubarwienia. Buty taktyczne w kamuflażu mają bardzo duże znaczenie. Na terenach piaszczystych i pustynnych czerń nie jest uniwersalnym kolorem. W tym wypadku przydatne będą jasne, piaskowe odcienie, które dobrze integrują się z otoczeniem. 

Buty taktyczne na lato lepiej odbijają promienie słoneczne w porównaniu do ciemniejszego obuwia. W ten sposób stopa tak mocno się nie nagrzewa, co poprawia komfort w trakcie użytkowania.

Surowce do produkcji obuwia również mają duże znaczenie. Buty taktyczne na lato szyje się najczęściej ze skóry zamszowej i nubuku. Często pojawiają się materiałowe wstawki, ale nie wpływają one negatywnie na wytrzymałość buta. Wyselekcjonowane tworzywa zapewniają lepszą przewiewność. Buty odprowadzają nadmiar ciepła, wilgoci i poprawiają cyrkulację powietrza wewnątrz obuwia. Wpływa to na komfort w trakcie użytkowania, nawet podczas dużego wysiłku.

Buty taktyczne letnie chronią przed urazami mechanicznymi, otarciami i pęcherzami. W 100% nigdy nie można ich wykluczyć, jednak wygodny but, który dobrze współpracuje ze stopą, chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Dzięki temu stopy są zdrowe, dobrze chronione i nie odciągają uwagi od głównego celu misji.

Optymalne buty taktyczne na lato, powinny być:

  • ochroną dla stóp,
  • wygodne i ergonomiczne,
  • wytrzymałe,
  • lekkie,
  • oddychające – dobra cyrkulacja powietrza,
  • antypoślizgowe.

Buty taktyczne letnie z membraną czy bez?

Na rynku dostępne są oba warianty. Warto jednak przyjrzeć się samej membranie, a więc warstwie wodoodpornej. Jej zadaniem jest zabezpieczenie przed wilgocią i bezpośrednim kontaktem z wodą. Wygodne rozwiązanie w trakcie przeprawy przez strumyki i przeczesywania zarośli. Pamiętaj jednak, że w klimacie pustynnym krajobraz jest zupełnie inny.

W regionie, gdzie przeważa piasek, trudno o gęste zarośla i wartkie strumyki. Często temperatury przyprawiają o zawrót głowy, a ciało domaga się ochłody. Kiedy nie możesz sobie pozwolić na spełnienie tych zachcianek, organizm robi co może, aby sprawnie funkcjonować. W takich trudnych warunkach przyda się obuwie, które zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i odprowadza nadmiar wilgoci. 

Zdarza, że survivalowe wyprawy zaprowadzą Cię na bardziej zróżnicowane tereny. Jeśli planujesz taką trasę, możesz się do niej odpowiednio przygotować. Buty taktyczne na lato można zaimpregnować wodoodpornym preparatem. Jest to czasowe, ale skuteczne zabezpieczenie. Zabieg czasowo ograniczy oddychalność. Mimo wszystko jest to lepsze rozwiązanie niż marsz w mokrym obuwiu.

Buty taktyczne, a wysokość cholewki

Na rynku dostępne są trzy rodzaje cholewki: niskie, średnie i wysokie. Wszystkie mają swoje przeznaczenie. Warto więc dopasować ten parametr do indywidualnych potrzeb i okoliczności. Chodzenie po grząskim gruncie w butach z niską cholewką, będzie się wiązało z notorycznym problemem piasku w obuwiu. Lepiej założyć je na płaski i utwardzony teren.

Buty taktyczne letnie ze średniej wielkości cholewką kończą się tuż za kostką. Możesz w nich patrolować okolicę lub ścigać się w zawodach. Nie nasypie się do nich tyle piachu ile w wariancie krótkim, ale też nie ochronią przed ukąszeniem węży. W Polsce to żmije, a za granicą możesz natknąć się na wiele innych zagrożeń.

Buty wojskowe taktyczne GARSING 3901 P – Harpy Light

Przed piachem i ukąszeniami, a także innymi niedogodnościami chronią wysokie cholewki. Dobrze związane przylegają do ciała i zabezpieczają je wysoko ponad kostką. Mają szerokie zastosowanie bojowe i najlepiej sprawdzają się w realnych misjach. Spośród wymienionych rodzajów, to najbardziej uniwersalne obuwie.

 

Buty taktyczne na lato – dodatkowe informacje

Obuwie dostępne jest w wariancie damskim i męskim, a także unisex. Najważniejsza przy wyborze jest Twoja wygoda. W końcu komfort w trakcie użytkowania jest bardzo ważny. Do wyboru są buty taktyczne z zamkiem albo buty taktyczne sznurowane. Istnieją także warianty łączone, które są bardzo praktyczne. Wystarczy rozpiąć suwak i wsunąć stopę. Jeśli sznurówki są odpowiednio zawiązane, nie będzie potrzeby ich powtórnego wiązania.

Gotowi na wyprawę?

Wśród użytkowników obuwia taktycznego nie brakuje głosów, że wystarczy jeden rodzaj butów. W tzw. adidasach również można przechodzić cały rok, ale zdecydowanie bardziej komfortowo pokonywać zaspy w dopasowanych butach taktycznych. 

Buty taktyczne na lato to dobra alternatywa dla całorocznych odpowiedników. Zwykle są dużo lżejsze, dobrze odprowadzają wilgoć na zewnątrz, a także zapewniają cyrkulację powietrza. Dzięki temu stopy „oddychają”, a przez to są mniej narażone na odciski, pęcherze, otarcia, nieprzyjemny zapach i infekcje.

Szukasz odpowiedniego obuwia? Zajrzyj na naszą stronę i wybierz coś dla siebie!

Buty taktyczne na lato. Wszystko, co warto o nich wiedzieć!

Opinie (17 ocen)

4.4