Aktualności » Kamizelki taktyczne – czym są i do czego służą?

Kamizelki taktyczne – czym są i do czego służą?

Kamizelki taktyczne – czym są i do czego służą?

Bardzo wiele osób wyobraża sobie kamizelki taktyczne jako ciężkie, kuloodporne wyposażenie dla wojska i służb mundurowych. Po części mają rację, ponieważ to nieodłączny ekwipunek policjantów czy wojskowych, ale nie tylko. Istnieje kilka rodzajów kamizelek taktycznych, które różnią się od siebie wagą oraz zastosowaniem, a każda z nich cechuje się dużą funkcjonalnością. Jakie jest zastosowanie kamizelek taktycznych?

Rodzaje kamizelek taktycznych

Jak już zostało wspomniane, pierwotnym zadaniem kamizelek taktycznych była ochrona przedstawicieli wojska i służb mundurowych. Ich konstrukcja dostosowana jest do militarnych zadań i sprzętu, co wykorzystali zwolennicy airsoftu. Gra zespołowa w dużym stopniu czerpie z szeroko pojętej wojskowości, a wykorzystywane przez graczy kamizelki pełnią podczas rozgrywek podobne funkcje jak te dostosowane dla służb mundurowych.

Istnieją dwa główne rodzaje kamizelek taktycznych: jeden ma służyć do ochrony korpusu, drugi zaś pomóc przenosić oporządzenie. Są to kamizelki Plate Carrier oraz Chest Rig, które bardzo często w kwestii wyglądu nie różnią się niemal niczym, dlatego na pierwszy rzut oka ciężko rozróżnić oba rodzaje:

 • Plate Carrier – jej zadaniem jest przede wszystkim ochrona korpusu. Na tyle i z przodu posiada po jednej kieszeni, w których umieszcza się specjalne płyty balistyczne. Bardzo często wykorzystuje się je także do treningu z obciążeniem, ponieważ jest ciężka, mocno zabudowana i zakrywa dużą powierzchnię pleców oraz klatki piersiowej;
 • Chest Rig – to lekka kamizelka, której przeznaczeniem jest przede wszystkim podwieszanie oporządzenia, np. zapasowych magazynków w ładownicach i innych akcesoriów w pokrowcach. Jej konstrukcja pozwala na dowolną personalizację. Kamizelka taktyczna Chest Rig może być uzupełniona o system MOLLE, który zwiększa jej objętość i pozwala na przenoszenie większej ilości asortymentu.

Oba typy kamizelek przeznaczone są do innych zadań. Choć bardzo często ciężko odróżnić je na pierwszy rzut oka, to nasi doradcy ze sklepu NaOstrzu chętnie pomogą Ci wybrać tę, która spełni Twoje oczekiwania.

Kamizelki taktyczne w systemie MOLLE

Niektóre kamizelki wyposażone są w dodatkowy system MOLLE. Dotyczy to przede wszystkim ekwipunku wojskowego, który jest zdecydowanie bardziej rozbudowany, co powoduje, że jest jeszcze bardziej funkcjonalny. Kamizelki taktyczne w systemie MOLLE są wyposażone w nowoczesny system przenoszenia oporządzenia. Składa się on z kilku elementów, do których zalicza się:

 • podstawowa, modułowa kamizelka;
 • specjalny zestaw ładownic i kieszeni;
 • większy plecak główny;
 • mniejszy plecak patrolowy;
 • chlebak;
 • system podawania wody oraz specjalistyczny zestaw naprawczy.

Kamizelka taktyczna w systemie MOLLE daje możliwość dużej mobilności, a także zapewnia przewiewność. Zestaw znajdujący się w wyposażeniu elementów umożliwia dobranie właściwego oporządzenia, spełniającego wszystkie potrzeby jego użytkownika. Dzięki takiemu rozwiązaniu można dopasować kamizelkę do ilości przenoszonego sprzętu.

Cechy funkcjonalnej kamizelki taktycznej

Aktualnie modele kamizelek taktycznych różnią się od siebie nie tylko układem czy sposobem montażu ładownic, ale także rodzajem kamuflażu. Wzory dopasowuje się do rodzaju otoczenia zapewniając ograniczoną widoczność jej właściciela na tle obiektów i scenerii. Funkcjonalna kamizelka taktyczna powinna posiadać takie cechy jak:

 • lekkość oraz układ, który nie utrudnia poruszania się;
 • odporność na zmienne warunki atmosferyczne;
 • wodoszczelność – najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się nylon;
 • w przypadku kamizelki dla służb mundurowych, powinna być wyposażona w 4-6 dużych i pojemnych kieszeni, które powinny znajdować się na wysokości brzucha, na piersiach i bokach;
 • silne rzepy, które powinny znajdować się na plecach i z przodu. Dzięki temu można przyczepić do nich ważne odznaczenia.

Wybór odpowiedniej kamizelki taktycznej uzależniony jest od tego, w jaki sposób planujesz z niej korzystać. Szeroki wybór asortymentu pozwoli Ci wybrać model, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Zastosowanie kamizelek taktycznych

Zastosowanie kamizelek taktycznych jest bardzo szerokie, ponieważ korzystają z nich zarówno przedstawiciele wojska i służb mundurowych, jak i osoby zupełnie niezwiązane z obronnością. Ich użyteczność sprawdza się w wielu branżach:

 • policja – przedstawiciele władz muszą mieć pod ręką solidne oporządzenie, które obejmuje zarówno drobne magazynki, jak i środki przymusu bezpośredniego, a także drobne akcesoria: długopis i służbowy notatnik. Wiadomo, że nie wszystkie wymagają szybkiego dobycia, jednak warto wiedzieć, gdzie dokładnie się znajdują. Kamizelki taktyczne w systemie MOLLE pozwalają dostosować kamizelkę do ich indywidualnych potrzeb;
 • ratownictwo medyczne – dla służb ratowniczych najlepszym rozwiązaniem będzie kamizelka taktyczna typu Chest Rig. Jak wiadomo, w zawodzie tym liczy się każda chwila reakcji, a kamizelki umożliwiają zaoszczędzenie kilku cennych sekund;
 • straż pożarna – wśród osób pełniących funkcję strażaka znajdują się ratownicy medyczni oraz osoby koordynujące akcje gaśnicze, których wyposażenie różni się od tego, które posiada strażak bezpośrednio walczący z ogniem. Kamizelki taktyczne umożliwiają umieszczenie w nich niezbędnych medykamentów, a nawet radia kontaktowego czy oświetlenia;
 • uczniowie klas mundurowych i harcerze – kamizelki taktyczne doskonale sprawdzą się podczas pieszych wędrówek i ćwiczeń z topografii, ponieważ dzięki nim znacznie łatwiej odnaleźć mapę czy kompas;
 • grupy airsoftowe – fani gier zespołowych doceniają funkcjonalność kamizelek taktycznych, które umożliwiają doskonałe przygotowanie i wyposażenie w magazynki i inny asortyment niezbędny do przeprowadzenia emocjonujących rozgrywek;
 • sportowcy – kamizelka taktyczna Plate Carrier jest bardzo często wykorzystywana podczas treningu siłowego i wytrzymałościowego, ponieważ możliwość umieszczenia w przedniej i tylnej kieszeni dodatkowego obciążenia stanowi utrudnienie dla praktykujących sportowców.

Kamizelka taktyczna posiada zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Jest doskonałym wyposażeniem zarówno dla osób, których zadaniem jest ochrona ludzkiego życia, jak i sportowców lub entuzjastów gier zespołowych.

Wykorzystanie kamizelki taktycznej w airsofcie

Wybór odpowiedniej kamizelki taktycznej uzależniony jest od tego, jaką rolę pełnisz podczas airsoftowych rozgrywek. Dla osób pełniących rolę snajpera poleca się lekkie modele, które wyposażone są we właściwą ilość kieszeni na magazynki i inny ekwipunek. Podobny model powinni wybrać żołnierze spec-ops, u których bardzo ważna jest mobilność.

Osoba pełniąca funkcję żołnierza piechoty, który dysponuje różnymi karabinkami, powinien zaopatrzyć się w taktyczną kamizelkę wojskową, która zapewni mu podstawową ochronę oraz odpowiednią ilość miejsca na amunicję. W podobny model powinien wyposażyć się członek grupy szturmującej, dla którego najważniejsze będzie zapewnienie sobie maksymalnej ochrony. W obu tych przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie uzbrojenie jej w dodatkowe osłony.

W przypadku żołnierzy, których zadaniem jest ruszenie do boju z ciężkim sprzętem, najlepszym rozwiązaniem będzie kamizelka taktyczna, która zapewni ochronę zarówno z przodu, jak i z tyłu, a umieszczony w niej ekwipunek nie będzie ograniczał ruchów.


Wybór kamizelki taktycznej

Aby wybrać najlepszą kamizelkę taktyczną powinieneś wziąć pod uwagę wiele czynników. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, których zadaniem jest ochrona przed obrażeniami, pomoc w ratowaniu życia oraz pomoc w noszeniu ekwipunku. Kamizelki taktyczne są niezbędne dla pracowników służb mundurowych oraz hobbystów.

Wybór najlepszej i spełniającej wszystkie oczekiwania kamizelki taktycznej może nie być prosty, dlatego nasi specjaliści z przyjemnością pomogą wybrać Ci najlepszy model.

W naszym sklepie NaOstrzu znajdziesz najlepsze kamizelki taktyczne, których funkcjonalność i jakość spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów. Zapraszamy do kontaktu i do skorzystania z naszej oferty!

Kamizelki taktyczne – czym są i do czego służą?

Opinie (14 ocen)

4.0