Aktualności » Maski przeciwgazowe dla kolekcjonerów militariów

Maski przeciwgazowe dla kolekcjonerów militariów

Maski przeciwgazowe mają długą i bogatą historię. Pierwsze tego typu akcesoria powstały już w XVIII wieku, a ich zadaniem była ochrona dróg oddechowych górników pracujących w kopalniach. W pełni sprawne, zapewniające właściwą ochronę maski przeciwgazowe zostały stworzone w XX wieku. Początkowo wyposażone były w wilgotne gąbki pełniące rolę filtra, które później zostały zastąpione pochłaniaczem węglowym. Z uwagi na swoją różnorodność, maski przeciwgazowe są ciekawym elementem kolekcjonerskim dla pasjonatów militariów.

Historia powstania masek przeciwgazowych

Jak już zostało wspomniane, maski przeciwgazowe mają bardzo długą historię. Pierwsze miały za zadanie chronić drogi oddechowe górników, kolejne zaś powstały podczas I wojny światowej, jednak były dość prowizoryczne – wykonane były ze szmat i za zadanie miały zabezpieczać żołnierzy podczas ataków gazowych.

Nieco bardziej zaawansowane, przypominające współczesne maski przeciwgazowe, opracowano na początku XX wieku. Początkowo wyposażone były w wilgotne gąbki, które spełniały rolę filtra. Kolejny model był już bardziej profesjonalny: wykonany przez brytyjskiego doktora, będącego specjalistą wojskowym do spraw gazów trujących.

Zaprojektował on maskę przeciwgazową, która składała się z solidnego hełmu i przymocowanego do niego ochronnego materiału, nasączonego związkami chemicznymi. Te zaś skutecznie absorbowały substancje używane w gazach bojowych. Pierwszy skutecznie działający model maski przeciwgazowej został opracowany przez rosyjskiego chemika.

Przygotowany przez niego prototyp wyposażony był w pochłaniacz węglowy, który skutecznie unieszkodliwiał wszystkie substancje chemiczne napływające z zewnątrz. Model ten stał się stałym elementem uzbrojenia armii i do dziś jest najpopularniejszym rodzajem maski przeciwgazowej na świecie.

Działanie maski przeciwgazowej

Maski przeciwgazowe są niezbędnym elementem wyposażenia straży pożarnej oraz zakładów pracy, w których pracownicy narażeni są na stały kontakt z zanieczyszczeniami, utrudniającymi oddychanie i zagrażającymi zdrowiu. Maski przeciwgazowe są niezastąpione w różnego rodzaju akcjach ratunkowych, do jakich zaliczają się interwencje straży pożarnej.

Aby maska przeciwgazowa mogła w pełni spełniać swoje zadanie, powinna być nie tylko dostosowana do sytuacji – inne zastosowanie ma maska filtracyjna, a inne izolacyjna – ale także osoby, która ją nosi. Każda z nich ma swój rozmiar, który pozwala dopasować ją do każdego użytkownika w taki sposób, aby idealnie przylegać do twarzy.

W maskach przeciwgazowych filtrem najczęściej jest metalowa puszka, w której umieszczony jest system usuwający zanieczyszczenia. Jej działanie w pierwszym etapie polega na oczyszczaniu znajdujących się w powietrzu zawiesin, takich jak dym, pył azbestowy czy bakterie. W tym celu stosowany jest filtr o porach wielkości 0,5 mikrona.

Rolą drugiej warstwy jest zatrzymanie substancji chemicznych. Filtr ten składa się najczęściej z węgla aktywnego, który pochłania zanieczyszczenia metodą absorpcji, czyli wiązania cząsteczek na powierzchni ciała stałego. Istnieje także inna metoda, którą jest użycie masy chłonnej, wchodzącej w reakcję z usuwaną substancją.

Ostatnim etapem działania jest zatrzymanie pyłów, które mogą pochodzić z filtra węglowego. Należ go wymienić po kilku godzinach używania maski przeciwgazowej.

Z czego zrobione są maski przeciwgazowe?

Maski przeciwgazowe wykonywane są z silikonu lub gumy jak na przykład Climax 731C, a przy tym projektowane w taki sposób, aby szczelnie przylegać do twarzy. Jest to bardzo istotne, ponieważ zapobiega przedostawaniu się do dróg oddechowych, oczu i skóry szkodliwych substancji, takich jak środki trujące, pyły, piaski, wirusy, bakterie, a także gazy bojowe.

Maski przeciwgazowe dzielą się na dwie grupy, to znaczy maski filtracyjne, które oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji oraz maski izolacyjne, całkowicie odcinające dopływ powietrza z zewnątrz, pozyskując tlen dzięki zastosowanym technologiom. Przed zastosowaniem każdej z masek należy dokładnie sprawdzić jej szczelność.

Maski filtracyjne

Ten typ jest doskonałym rozwiązaniem w miejscach, w których powietrze zanieczyszczone jest różnego rodzaju gazami, substancjami toksycznymi i dużymi cząsteczkami pyłów, które możliwe są do wyłapania przez specjalistyczne filtry. Maski filtracyjne pobierają powietrze z otoczenia i przepuszczają je przez sieć wyspecjalizowanych, przygotowanych na różnego rodzaju gazy i cząsteczki filtrów. Są one w stanie zapewnić, że trafiające do płuc człowieka powietrze będzie czyste i bezpieczne dla zdrowia.

Maski filtracyjne najczęściej posiadają specjalne otwory umożliwiające patrzenie oraz zawory wdechowe i wydechowe. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo użytkowania, powinny posiadać odpowiednią membranę, która ułatwia komunikowanie się z otoczeniem.

Maski izolacyjne

Ten rodzaj masek przeciwgazowych całkowicie odcina kontakt z powietrzem, zabezpieczając jej użytkownika przez skażeniami. Dopływ tlenu zapewniają podłączone butle, które dostarczają go do dróg oddechowych za pomocą specjalnych, elastycznych przewodów. Maski izolacyjne nie są wyposażone w żadne zawory, przez które mogłoby dostać się powietrze, a jedynie część twarzową oraz worek oddechowy zaopatrzony w usuwający nadmiar wydychanego powietrza zawór.

Działanie maski izolacyjnej polega na przetworzeniu wydychanego dwutlenku węgla w parę wodną i tlen, które gromadzone są w worku oddechowym. Użytkownik robiąc wdech powoduje przepływ zużytego powietrza przez pochłaniacz regeneracyjny, który umożliwia odzyskać tlen i zwiększyć czas użytkowania maski. Pozwalają na to zamknięte w pochłaniaczu substancje chemiczne, które wywołują określoną reakcję. Każdy z nich ma określony czas pracy i należy go wymieniać po zakończeniu użytkowania.

Aby prawidłowo założyć maskę przeciwgazową należy zatkać otwór w dnie pochłaniacza i wykonać wdech. Takie działanie sprawi, że przysysa się do twarzy i nastąpi jej zapadnięcie się – to dowód szczelności. Warto też na szybkach maski rozetrzeć specjalną substancję przeciwpotną, która zapewni dobrą widoczność nawet przy wysokiej temperaturze.

Każda maska przeciwgazowa powinna być noszona przez 90-120 minut, a w sytuacji, gdy naciska na część twarzową, okres ten powinien być krótszy. Każdy egzemplarz powinien być przechowywany w specjalnie przystosowanej do tego torbie.

Maski przeciwgazowe dla kolekcjonerów w ofercie NaOstrzu

Maska przeciwgazowa to wyposażenie, które znajduje się w zbiorze każdego kolekcjonera militariów. W sklepie NaOstrzu znajdziesz szeroką ofertę tych akcesoriów, różniących się rodzajem oraz okresem użytkowania. W naszej kolekcji znajdziesz oryginalne maski gazowe, pochodzące z różnych krajów – niektóre z nich dostępne są w zestawie z torbą lub innym dodatkiem.

Pamiętaj, że dostępne w naszym sklepie maski gazowe nie spełniają właściwości ochronnych zgodnych z aktualnymi wymaganiami, dlatego nie należy ich stosować w razie zagrożenia. Stanowią za to skarbnicę historycznej wiedzy, to znaczy przedstawiają dawne rozwiązania, które miały gwarantować żołnierzom odpowiednią ochronę układu oddechowego.

W sklepie NaOstrzu odkryjesz najciekawsze modele masek przeciwgazowych: w naszej kolekcji znajdują się typy wyposażone w filtropochłaniacze o ciekawych kształtach, dzięki którym otrzymały takie nazwy jak „słoń” czy „buldog”. Oferowane przez nas produkty bardzo często są w stanie fabrycznym, co dodatkowo zwiększa ich wartość kolekcjonerską.

U nas każdy fan militariów znajdzie coś dla siebie. W naszym bogatym zbiorze znajdziesz najciekawsze modele masek przeciwgazowych, które uzupełnią Twoją kolekcję – zapraszamy do kontaktu.

Maski przeciwgazowe dla kolekcjonerów militariów

Opinie (17 ocen)

4.3