Aktualności » Prowadź notatnik nawet w najtrudniejszych warunkach wyprawy

Prowadź notatnik nawet w najtrudniejszych warunkach wyprawy

Wyprawa w nieznane to zawsze ekscytująca przygoda, która tworzy wspomnienia na całe życie. Każda z nich wymaga odpowiedniego przygotowania, a wyposażenie plecaka uzależnione jest od miejsca, które planujesz odkryć. Aby móc w przyszłości jak najmocniej i najwierniej przywołać wspomnienia, na każdą z wypraw warto zabrać nie tylko aparat fotograficzny, ale również notatnik, w którym zapiszesz wszelkie wrażenia, których doświadczasz. Jak prowadzić taki notatnik i jakimi cechami powinien się odznaczać?

Co to jest survival?

Survival oznacza sztukę przetrwania w trudnych warunkach i umiejętność radzenia sobie w razie najbardziej ekstremalnego scenariusza, np. podczas klęski żywiołowej, wojny, wypadku czy zgubienia się na nieznanym terenie. Survival więc dotyczy znalezienia się w nieprzychylnych warunkach nie tylko na łonie natury, ale także w mieście – np. podczas blackoutu.

Survival obejmuje wiele dziedzin, które dotyczą zarówno umiejętności praktycznych, takich jak rozpalenie ognia, wiedza ogólna – np. na temat roślin nadających się do spożycia – jak i kwestii manualnych. Bardzo ważną częścią survivalu jest umiejętność opanowania naturalnych emocji, takich jak strach, lęk czy adrenalina.

Do podstawowych umiejętności survivalowych zalicza się przede wszystkim zdolność pozyskania pożywienia oraz przygotowania bezpiecznego schronienia. Rozpoczynając z nim przygodę należy nabyć praktykę w rozpaleniu ognia, budowie szałasu, odnajdywaniu i uzdatnianiu wody, poszukiwaniu pożywienia i opatrywaniu ran.

Survivalowcy lub przyszli odkrywcy muszą opanować umiejętność posługiwania się podstawowymi narzędziami takimi jak krzesiwo, nóż, kompas i innymi, które pozwolą na przetrwanie w nieprzychylnych, trudnych warunkach. Muszą też nabyć praktykę w wytwarzaniu własnych narzędzi oraz praktycznym wykorzystaniu tego, co mają pod ręką – butelek, puszek, sznurków i innych akcesoriów.

Umiejętności survivalowe są z pewnością przydatne, jednak Twoja wyprawa w nieznane nie musi być aż tak ekstremalna. Bez znaczenia, czy planujesz noclegi pod gołym niebem lub sporządzonym własnymi rękami szałasem, namiotem, czy nawet dachem przytulnego schroniska. Na każdą z wypraw warto zabrać do swojego plecaka notatnik, w którym uwiecznisz przeżycia.

Jak zacząć przygodę z survivalem?

Zanim zdecydujesz się na swoją pierwszą ekstremalną wyprawę, musisz odpowiednio się przygotować i zdobyć wiedzę, która pozwoli Ci poradzić sobie z każdą przeciwnością. Wszelkie ćwiczenia muszą być przemyślane i odbywać się w taki sposób, aby można było się z nich bez problemu wycofać.

Aby nauczyć się sztuki przetrwania, najlepiej zapisz się na specjalny kurs przygotowawczy. Na tego typu spotkaniach zdobędziesz wiedzę i poznasz techniki przetrwania w realnych, ale kontrolowanych warunkach. Podczas kursu prowadzący przygotuje dla Ciebie nieprzewidziane scenariusze, które wyzwolą w Tobie kreatywne rozwiązanie problemu.

Dlaczego warto prowadzić notatki z wyprawy?

Podczas każdej wyprawy – zarówno tej ekstremalnej, jak i typowo turystycznej – warto zapisywać przeżycia i obserwacje w notatniku. W trakcie błogich wakacji mogą to być ciekawe obserwacje dotyczące mieszkańców innego regionu lub kraju bądź też emocje, zebrane, lokalne przepisy lub emocje, których doświadczyłeś w określonej sytuacji.

Dobrym sposobem na utrwalenie wspomnień jest, oczywiście, robienie zdjęć. Jednak o ile zarejestruje ono wspaniały widok czy piękny portret, o tyle nie uwieczni poruszenia, które poczułeś w zetknięciu z określonym krajobrazem lub zdarzeniem. Notowanie doświadczeń w połączeniu z fotografiami będzie niezapomnianą pamiątką.

Prowadzenie notatek z wyprawy może być też skarbnicą wiedzy. W trakcie survivalu możesz zapisywać zdarzenia, których doświadczyłeś i jak sobie w danej sytuacji poradziłeś.

Jak prowadzić notatki z wyprawy?

Notatnik zawsze warto mieć przy sobie i utrwalać wspomnienia w momencie, kiedy ich doświadczasz – wtedy będziesz mógł najwierniej zanotować to, co w danym momencie przeżywasz. Dokumentuj też działania, które podejmujesz w trakcie swojej wyprawy i są dla Ciebie ważne – nieistotne, czy jest to prosta, czy bardziej skomplikowana czynność.

Warto, abyś zadbał o trwałość swoich zapisków. W tym celu wybierz notatnik wodoodporny, który nie ulegnie zniszczeniu nawet jeżeli wpadnie do wody lub złapie Cię ulewny deszcz. Jeżeli w danym momencie nie zabierasz go ze sobą, umieść go w bezpiecznym miejscu – to zapewni Ci prywatność.

Notatnik na wyprawy – jaki powinien być?

Prowadzenie notatnika jest pomocne w wielu przypadkach, w innych zaś niezbędne. Decydując się więc na przeprowadzanie zapisków z podróż czy wprawy, warto zaopatrzyć się w notes, który ułatwi korzystanie z niego i przy okazji zapewni lepszą jakość spostrzeżeń. Najwygodniej, aby notatnik na wyprawy nie był zbyt duży i z łatwością mieścił się w kieszeni kurtki.

Co prawda na każdą wyprawę warto wziąć plecak, w który zapakujesz niezbędne akcesoria, jednak wyciągnięcie z niego notatnika jest zdecydowanie mniej poręczne. Poza tym wyciągając go możesz stracić cenne sekundy, które są na wagę złota w przypadku obserwacji ciekawych wydarzeń na przykład związanych ze zwierzyną.

Na pierwszej stronie notatnika warto zamieścić adres – zarówno podczas tych mniej, jak i bardziej ekstremalnych wypraw może wypaść, a zapisane wspomnienia czy obserwacje przepadną bezpowrotnie. Umieszczając swój adres na pierwszej stronie masz szansę na odzyskanie swoich zapisanych wspomnień.

Pamiętaj, aby notatki prowadzić długopisem, ponieważ flamaster może się rozmyć w kontakcie z wodą, a ołówek szybko zużyć, przez co zapiski staną się nieczytelne. Pamiętaj też, aby każdą notatkę opatrywać dokładną datą i nazwą miejsca, które odwiedziłeś. Podczas każdej podróży możesz zaobserwować coś niecodziennego, dlatego opis lokalizacji jest niezbędny.

Aby zapiski w notatniku były bardziej czytelne, przyjmij stały schemat robienia notatek – na przykład data i miejsce zawsze w lewym, górnym rogu. Jeżeli jesteś survivalistą, warto opatrywać je też rysunkami map i tras, które pokonałeś. Tak prowadzony notatnik może okazać się nie tylko skarbnicą wspomnień dla Ciebie, ale także cennym źródłem informacji dla innych osób zainteresowanych survivalem.

Notatniki w sklepie NaOstrzu.pl

W ofercie sklepu NaOstrzu.pl znajdziesz bogaty wybór notatników i notesów, które doskonale sprawdzą się podczas różnego typu wypraw – zarówno tych ekstremalnych, jak i turystycznych. W naszej kolekcji znajdują się dzienniki w zróżnicowanym formacie, kolorze oraz kształcie.

Notesy i notatniki w sklepie NaOstrzu.pl są wodoodporne, dlatego zawsze będziesz spokojny o trwałość Twoich notatek. Ich kartki są impregnowane, co sprawia, że zapiski możesz prowadzić w każdych warunkach pogodowych, a oprócz tego nie musisz obawiać się o ich zabrudzenie, np. błotem.

Okładki notatników są sztywne i odporne na warunki przechowywania i transportu. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z prowadzeniem zapisków z podróży, nasze notatniki w pełni sprawdzą się do tego zadania. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu NaOstrzu – skontaktuj się z nami.

Prowadź notatnik nawet w najtrudniejszych warunkach wyprawy

Opinie (28 ocen)

4.4