Aktualności » Do czego służy arafatka? Kamuflaż wojskowy czy element stroju motocyklisty?

Do czego służy arafatka? Kamuflaż wojskowy czy element stroju motocyklisty?

Arafatka to nietypowy rodzaj chusty, który przez niektórych wykorzystywany jest jako dodatek do modnych stylizacji, jednak nie jest to jej główne zastosowanie. Pierwotnie chusta wykorzystywana była przede wszystkim przez żołnierzy, stanowiąc element ochrony głowy czy twarzy. Do czego służy arafatka i jak można ją wykorzystać?

Historia arafatki – czym jest charakterystyczna chusta?

Arafatka jest tradycyjnym okryciem głowy pochodzącym z Bliskiego Wschodu i tam nazywana jest kefiji. Szeroko stosowane określenie „arafatka” związane jest z Jasirem Arafatem – przywódcą Palestyńczyków, który zawsze nosił ją na głowie. Budowa chusty jest bardzo prosta: to prostokątny materiał bawełniany lub bawełniano-wełniany.

Chusty te bardzo często przyozdabiają też umieszczone na zewnętrznych krawędziach frędzle. Nie bez znaczenia jest gęste tkanie chusty, które nadaje jej specyficzne właściwości. Z uwagi na jej kształt i wielkość, można bez problemu wiązać ją na głowie, szyi czy u pasa.

Arafatki, czy też oryginalnie kefije, występują w trzech najpopularniejszych łączeniach kolorystycznych: biało-czarnym, biało-czerwonym i khaki. Występują też w innych barwach, a największą różnorodność można zaobserwować w krajach arabskich: tam kolor kefiji uzależniony jest od przynależności etnicznej i religijnej, a nawet statusu społecznego.

Arafatka i jej początki

Historia arafatki jest bardzo długa i sięga aż starożytnej Mezopotamii. Jej powstanie wiąże się z potrzebą osłonięcia ciała przed upałem. Podobno inspiracją do powstania chusty były sieci rybackie, których używano w dolinach Tygrysu i Eufratu – stąd najpewniej wziął się charakterystyczny wzór kraty na arafatce.

Przez długi czas arafatki były dla ludzi z zachodu elementem ubioru odległego orientu. Nie jest jasne, kiedy dokładnie chusty stały się popularne w Europie, wiadomo zaś, że jednym z pierwszych żołnierzy, który nosił arafatkę na głowie, był Thomas Edward Lawrence.

W latach 90. arafatka została spopularyzowana przez amerykańskich żołnierzy, którzy korzystali z niej podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Chusta doskonale chroniła ich przed promieniami słonecznymi i oparami z płonącej ropy.

Zalety arafatek

Ten rodzaj chusty posiada wiele zalet, a do najważniejszej z nich zalicza się wysoki komfort termiczny. Luźno tkany materiał zapewnia doskonałą przewiewność nawet wtedy, gdy osłonisz nią całą twarz – skóra może swobodnie oddychać, a do tego nie przegrzewa się. Jej duży rozmiar sprawia, że bez problemu możesz ją złożyć nawet kilka razy: wtedy możesz zawiązać ją na szyi w celu ogrzania.

Sprawdza się też w celu ochrony przed wszelkimi otarciami i zadrapaniami. Oprócz tego kefiji świetnie chroni przed otarciami powstałymi od noszenia ekwipunku, to znaczy szelek lub kamizelki taktycznej.

Arafatka doskonale zabezpiecza też drogi oddechowe przed wdychaniem unoszących się w powietrzu pyłków, nie ograniczając przy tym możliwości oddychania. Z powodzeniem można zawiązać ją też na głowie, aby chroniła ją przed przegrzaniem. Kefiji sprawdza się też w roli bariery przed dokuczliwymi owadami, które atakują zwłaszcza w lasach lub pobliżu zbiorników wodnych.

Zaletą arafatek jest ich lekkość i szybkość wysychania po zmoczeniu. Istotne jest także to, że kefiji świetnie maskuje przed wzrokiem przeciwnika.

Arafatka jako element wyposażenia

Kefiji występuje w wielu połączeniach kolorystycznych, jednak niezależnie od swojej barwy, świetnie pasuje do większości elementów odzieży militarnej. Chustę można wiązać jak bandanę lub hidżab – spełnia swoje zadanie dużo lepiej niż kominiarki, czapki i inne nakrycia głowy oraz osłony twarzy.

Jednym z najczęściej spotykanych kolorów arafatki jest oliwkowy z czarną kratą. Takie zestawienie barw doskonale skomponuje się z wyposażeniem w barwach amerykańskiego woodlandu, brytyjskiego DPM-u, niemieckiego flecktarna, a także najróżniejszych wzorów multi-cam czy kryptek.

Zastosowanie arafatek

Arafatka jest wielofunkcyjną chustą, którą można wiązać i nosić na różne sposoby. Stanowi zabezpieczenie głowy przed promieniami słonecznymi, osłania twarz przed pyłem i silnym wiatrem, nie ograniczając swobody oddychania, może być też noszona na szyi – w zależności od pory roku chroni przed zimnem lub owadami.

Luźne tkanie sprawia, że nadają się do użytkowania przez cały rok. Wykonane są z bawełny lub bawełny z domieszką wełny.

Arafatka wojskowa

Arafatki są nieodłącznym elementem wyposażenia żołnierzy na całym świecie – to właśnie oni spopularyzowali je w kulturze Zachodu. Chusty te wykorzystywane są podczas operacji na Bliskim Wschodzie jako nieodłączny element kamuflażu. Charakterystyczne wzory i barwy arafatki ułatwiają ukrycie broni.

Militarna arafatka stanowi również praktyczną ochronę przed zmiennymi warunkami pogodowymi występującymi na przykład na Bliskim Wschodzie – zarówno w roli zabezpieczenia przed upałem, jak i nocnym chłodem. Oprócz tego chusta chroni przed piaskiem, kurzem i pyłem.

Arafatka na motor

Arafatka jest też wykorzystywana jako chusta motocyklowa. Zawiązana na szyi świetnie zabezpiecza przed zimnym wiatrem podczas szybkiej jazdy. Może również pełnić rolę komina lub kominiarki, skutecznie chroniąc przed utratą ciepła. Swoje zastosowanie znajduje też latem, ponieważ jest lekka i przewiewna.

Arafatka na wyprawy survivalowe

Liczne zalety arafatek sprawiają, że chusty te doskonale sprawdzają się na outdoorowe, survivalowe i trekkingowe wyprawy. Są idealną osłoną na twarz, szyję i głowę, spełniając swoje zadanie nawet w trudnych warunkach klimatycznych. Arafatka nadaje się zarówno do trudnych wypraw górskich, jak i wycieczek rowerowych czy biwaków.

Kolorystyka arafatek

Arafatki dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, a jej najbardziej standardowymi barwami jest połączenie bieli i czerni. Bardzo popularna jest też chusta oliwkowa, która sprawdza się do maskowania w warunkach leśnych. Z uwagi na swoją praktyczność, arafatka bardzo często wykorzystywana jest w roli dodatku do modnych kreacji.

Jak wiązać arafatkę?

Arafatkę można wiązać na wiele sposobów, które uzależnione są od potrzeb i pomysłowości jej użytkownika. Do najprostszych zalicza się wiązanie na szyi, jednak nie jest to jedyna metoda. Poniżej prezentujemy kilka sposobów noszenia arafatki.

  • Turban

To podstawowa ochrona głowy, która jest szeroko stosowana przez żołnierzy na Bliskim Wschodzie. Aby zawiązać arafatkę w turban, wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

  1. złóż arafatkę na pół, tworząc duży trójkąt;
  2. nałóż ją na głowę;
  3. skręć dłuższe końce i zawiń wokół głowy w taki sposób, aby wiązanie znajdowało się z boku;
  4. nadmiar tkaniny z tyłu wsuń pod wałek materiału;
  5. oba pozostałe końce umieść pod węzłem.
  • Ochrona szyi

Jeżeli chcesz skutecznie osłonić swój kark i szyję, arafatka sprawdzi się do tego zadania idealnie. W tym celu należy:

  1. złożyć chustę w trójkąt;
  2. następnie od postawy zawinąć trójkąt dwa razy tak, aby wierzchołek pozostałej figury mierzył 3-4 palce wysokości;
  3. przyłożyć środek chusty do grdyki i owijać dłuższymi końcami szyję (powinny przebiegać pod najgrubszą częścią arafatki);
  4. końce chusty schować pod materiał.
  • Wiązanie na bojownika

Tego typu wiązanie kojarzy się z metodą stosowaną przez bliskowschodnich bojowników. Takie wiązanie arafatki doskonale chroni twarz, szyję i głowę. W tym celu należy:

  1. złożyć arafatkę w trójkąt;
  2. ułożyć ją na głowie tak, abyś z jednej strony miał dłuższy koniec;
  3. pozostały koniec przeciągnąć pod brodą i odciągnąć go do tyłu i boku (od głowy);
  4. następnie drugi koniec pociągnąć w odwrotną stronę tak, by zakryć twarz;
  5. zrobić węzeł lub dwa z obu dociągniętych do siebie końców z tyłu albo z boku głowy.

Arafatki mają wiele zastosowań, a dodatkowo mogą być wykorzystywanie o każdej porze roku, niezależnie od pogody. W sklepie NaOstrzu.pl zajdziesz szeroki wybór kefiji. Mnogość wzorów kolorystycznych dostępnych w naszej ofercie sprawia, że bez problemu znajdziesz arafatkę dla siebie – zapraszamy do kontaktu.

Do czego służy arafatka? Kamuflaż wojskowy czy element stroju motocyklisty?

Opinie (10 ocen)

4.5