Aktualności » Wykrywacz metali dla początkujących – jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Wykrywacz metali dla początkujących – jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Poszukiwanie metali to ciekawe zajęcie, które fascynuje wiele osób niezależnie od wieku. Przeszukiwanie plaż, lasów i innych zakamarków pobudza wyobraźnię i pozwala poczuć się jak prawdziwy odkrywca. Choć profesjonalnym szukaniem cennych artefaktów zajmują się archeolodzy, to hobbyści również mogą poczuć się jak Indiana Jones i rozpocząć swoją przygodę z wykrywaniem kruszców. Jak wybrać wykrywacz metali dla początkujących?

Jak działa wykrywacz metalu?

Zanim zdecydujesz się na zakup pierwszego wykrywacza metalu, by móc rozpocząć swoją pasjonującą przygodę z tropieniem różnego rodzaju kruszców, dowiedz się najpierw, jak działa i z czego jest zbudowany taki sprzęt.

Zasada funkcjonowania wykrywacza metali polega na wytwarzaniu przez cewkę fal elektromagnetycznych, które sprawiają, że znajdujące się w jego zasięgu metalowe przedmioty zaczynają wytwarzać własne pole elektromagnetyczne, generując fale. Te zaś są odbierane przez cewkę, co umożliwia określenie lokalizacji znajdującego się pod ziemią przedmiotu.

Najczęściej wykrywacze metalu wyposażone są w długie wysięgniki, na których końcach mieszczą się cewki. Dzięki nim możliwe jest poruszanie detektorem tuż nad powierzchnią gruntu, bez konieczności schylania się. Wykrywaczem metalu można operować jedną ręką, a przy pracy często stosuje się podłokietniki, które zapewniają dodatkowy komfort. Sprzęt wyposażony jest w baterie zasilające oraz panele kontrolne, za pomocą których możliwa jest kalibracja parametrów i włączanie różnych funkcji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykrywacza metali?

Przed wyborem każdego sprzętu należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które umożliwią wybranie najlepszego urządzenia. Nie inaczej jest w przypadku wykrywaczy metali – czym więc kierować się przy wyborze takiego sprzętu?

  • Cel i miejsce poszukiwań

Wykrywacz metalu powinien być dostosowany do tego, jakiego rodzaju kruszców planujesz poszukiwać i gdzie masz zamiar to robić. Nie jest dobrym rozwiązaniem po prostu zakupić sprzęt i chodzić z nim w bliżej nieokreślone miejsca. Zdecyduj więc, gdzie zamierzasz poszukiwać metalowych skarbów, przeczytaj o historii danego regionu i wybierz sprzęt, który pozwoli Ci skutecznie działać.

  • Zasięg i częstotliwość

Po wybraniu miejsca oraz celu poszukiwań, dostosuj do nich parametry wykrywacza. Jeżeli zależy Ci na odnalezieniu większych przedmiotów, zasięg sprzętu powinien wynosić około półtora metra. Jeżeli jednak decydujesz się na poszukiwanie mniejszych elementów, takich jak monety, powinieneś zdecydować się na wykrywacz metali o zasięgu mniej więcej 25 cm.

Pod uwagę powinieneś wziąć też częstotliwość, na jakiej działa dany produkt, która bardzo często wiąże się z jego rozmiarem – przyjmuje się, że przy większej jej wartości możliwe jest odkrywanie skarbów ukrytych głębiej w ziemi. Nie bez znaczenia jest też rodzaj poszukiwanego surowca. Metale wysokoprzewodzące, takie jak srebro, można zlokalizować głębiej niż niskoprzewodzące, do których zalicza się złoto lub ołów.

Jak widać, częstotliwość wykrywacza uzależniona jest także od czynników zewnętrznych, na które nie ma się wpływu. Warto też dodać, że poszukując metali cewkę sprzętu należy mieć ułożoną płasko przy ziemi.

Cechy wykrywacza, które należy wziąć pod uwagę

Okolicznością, którą należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj pracy wykrywacza. Model pracujący statycznie będzie wydawał ciągły dźwięk, który zmieni się, jeżeli urządzenie zbliży się do ukrytego przedmiotu. Wykrywacze dynamiczne są ciche i rozdzwonią się dopiero, gdy znajdą się w niedalekiego odległości od potencjalnego znaleziska.

Modele są również wyposażone w tryby pracy, które można dostosować do rodzaju poszukiwanych kruszców. Początkującym odkrywcom sugeruje się ustawić opcję reagowania na wszystkie metale. Istotnym czynnikiem jest też możliwość składania wykrywacza lub rozłożenia go na części – ta cecha jest szczególnie przydatna, jeżeli planujesz podróżować z urządzeniem – a także jego waga, wyposażenie w uchwyt lub oparcie o ramię.

Pożądanym elementem w wykrywaczach metali jest czytelny i podświetlany ekran na panelu kontrolnym. Seria produktów Fisher wyposażona jest w taki. Jest on bardzo pomocny w momencie, gdy poszukiwania przeciągną się do późnych godzin wieczornych lub nad terenem poszukiwań pojawią się ciemne chmury burzowe.

Jeżeli bierzesz pod uwagę poszukiwania w lekkim deszczu lub w pobliżu zbiornika wodnego, warto wyposażyć się w wodoodporny wykrywacz metali. Warto też wyposażyć się w słuchawki bezprzewodowe, dzięki którym łatwiej usłyszysz pracę wykrywacza. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie modele je obsługują.

Wykrywacz metalu dla początkujących

Wyżej wymieniliśmy wszystkie cechy, które są istotne w czasie wybierania wykrywacza metali. Jak jednak wybrać odpowiedni sprzęt dla początkującego poszukiwacza skarbów?

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z szukaniem metali, nie warto decydować się na najdroższy sprzęt z górnej półki, który wyposażony będzie w niezliczoną ilość funkcji, z których nie dość, że zapewne nie skorzystasz, to jeszcze nie będziesz wiedział, jak je obsłużyć. Na początek warto kupić detektor, który umożliwia znalezienie konkretnych przedmiotów – na przykład monet.

Najlepiej wybrać jednoczęstotliwościowy wykrywacz metalu, emitujący fale przypisane do danego rodzaj przedmiotu – to znacznie zwiększa szanse na znalezienie tego, czego szukasz. Warto także wybrać model posiadający baterie czy akumulatory zapewniające długą pracę. Jakie jeszcze cechy powinien posiadać sprzęt dla początkujących?

  • Emitować sygnały dźwiękowe, wizualne i wibracje, które zwiększają swoją moc w miarę zbliżania do przedmiotu;
  • Dużą czułość, która umożliwia wykrywanie przedmiotów na głębokości 10 cm;
  • Wyposażenie w praktyczny rzemyk na nadgarstek;
  • Być dostosowany dla użytkowników w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania.

Przygoda z wykrywaniem metali jest pasjonująca, dlatego w późniejszym etapie może okazać się, że potrzebujesz bardziej profesjonalnego sprzętu. Jak więc wybrać urządzenie dla zaawansowanych poszukiwaczy?

Wykrywacze metali dla profesjonalistów

Profesjonalni, doświadczeni archeolodzy w czasie prac bardzo często zmuszeni są do przekopywanie dużych obszarów, by mieć szansę na znalezienie czegokolwiek – może to być kilkanaście centymetrów lub nawet kilka metrów w głąb ziemi. Narażeni są też na rozczarowania w postaci złomu lub śmieci, które zostały pozostawione przez okolicznych mieszkańców.

Z tych powodów wykrywacz metali dla profesjonalistów powinien mieć możliwość zmiany zasięgu, częstotliwości oraz poziomu dyskryminacji. Jednak takie detektory nie są przeznaczone jedynie archeologom. Nie każdy wie, że tego typu sprzęty znajdują swoje zastosowanie w branży budowlanej i remontowej.

Na rynku dostępne są niewielkich rozmiarów wykrywacze metali, które służą do wykrywania w ścianach i podłogach przewodów i rur. Z ich pomocą można dokładnie określić miejsca, w których można wiercić, aby nie uszkodzić różnego typu instalacji.

Czy do poszukiwania metali konieczne jest pozwolenie?

Wydawać by się mogło, że rozpoczęcie przygody z poszukiwaniem skarbów to nic prostszego – najtrudniejszym elementem jest wybranie właściwego wykrywacza i do dzieła! Niestety, rzeczywistość jest bardziej brutalna i okazuje się, że do poszukiwania metali potrzebne są stosowne pozwolenia oraz zapoznanie się z różnymi zasadami.

Może się bowiem okazać, że weszliśmy na czyjś prywatny teren lub poszukujemy w zabronionym miejscu. Artykuł 109c ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami brzmi: „Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Z tego powodu lepiej zawczasu zapoznać się ze stosownymi rozporządzeniami.

Poszukiwanie metali bez pozwolenia

Do poszukiwania skarbów niezbędne jest stosowne pozwolenie, które można uzyskać od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Istnieją jednak okoliczności, w których nie jest ono niezbędne. Jeżeli pragniesz rozpocząć swoją przygodę na własnym terenie lub plaży – droga wolna. Jednak w drugim przypadku konieczne będzie udowodnienie, że szukałeś własnej zguby, nie zaś przedmiotów historycznych.

Problematyczne może być przeszukiwanie lasów i parków z wykrywaczem metali, ponieważ na takich terenach bardzo często pod ziemią zakopane są cenne artefakty. Jeżeli jednak udowodnisz, że nie to jest celem Twojej przygody poprzez podanie skonkretyzowanego celu, pozwolenia mieć nie musisz – jednak unikaj przeszukiwania wykopów, a ogranicz się do płaskich terenów.

Wybór wykrywacza metali w dużym stopniu uzależniony jest od indywidualnych zamiarów i potrzeb. Bez znaczenia, jakiego sprzętu poszukujesz, w NaOstrzu znajdziesz wszystko, czego poszukuje każdy odkrywca. Jeżeli potrzebujesz pomocy, nasi doświadczeni specjaliści chętnie podpowiedzą Ci, jaki wykrywacz metalu wybrać – serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Wykrywacz metali dla początkujących – jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Opinie (11 ocen)

4.6