Aktualności » Skuteczna samoobrona – wykorzystaj kajdanki

Skuteczna samoobrona – wykorzystaj kajdanki

Choć umiejętność samoobrony jest zdecydowanie pożądana, to nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. W obliczu zagrożenia nie zawsze daje przewagę, dlatego warto mieć przy sobie akcesoria, które pozwolą Ci uniknąć niebezpieczeństwa w każdej sytuacji. O zagrożenie nie jest trudno: późna pora, pijani ludzie – nigdy nie wiesz, co się może stać. Największym niebezpieczeństwem może być większa grupa osób. Jak skutecznie bronić się w razie zagrożenia? Czy kajdanki są przydatnym akcesorium?

Samoobrona – podstawowe kwestie

Wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem jest unikanie sytuacji, które mogą stanowić niebezpieczeństwo – samotne spacery po zmroku, mieszanie się w bójki czy uczęszczanie rzadko odwiedzanymi uliczkami. Jednak czasem to nie wystarczy i możesz natknąć się na nieprzewidzianą, niebezpieczną sytuację.

Aby chronić się przed zagrożeniami i czuć się w pełni bezpiecznie, warto zawsze mieć przy sobie coś, co pozwoli Ci na skuteczną ochronę. Coraz więcej osób nie wychodzi z domu bez różnego rodzaju zabezpieczeń, które pozwalają poczuć się pewniej. Tylko które z nich są w pełni legalne i nic Ci nie grozi za ich posiadanie?

5 skutecznych narzędzi do samoobrony

Wiele osób rezygnuje z zakupu akcesoriów do samoobrony, obawiając się, że są one nielegalne, a przez to mogliby zetknąć się z konsekwencjami w razie odkrycia ich przez służby bezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że większość z dostępnych narzędzi do samoobrony jest legalna, jednak przy użyciu należy pamiętać o jednym – wybrany środek musi być współmierny do ataku. Poznaj 5 skutecznych narzędzi do samoobrony!

  • Gaz pieprzowy

To chyba jedno z najpopularniejszych narzędzi do samoobrony, z którego najchętniej korzystają kobiety. Jest to ręczny miotacz gazu z substancją czynną, to znaczy kapsaicyną o stężeniu do 15%. Nie każdy wie, ze dokładnie ten sam składnik znajduje się w papryczkach chili, pieprzu cayenne i niektórych pikantnych potrawach. Kapsaicyna podrażnia receptory bólu, co w konsekwencji wywołuje silne pieczenie.

W gazie pieprzowym stężenie tej substancji podaje się w skali Scoville’a, a jej jednostką jest SHU. Najważniejszy jest jednak fakt, że narzędzie jest nie tylko skuteczne w samoobronie, ale też, zgodnie z art. 11 ustawy o broni i amunicji, całkowicie legalnym. Pamiętaj jednak, aby przed użyciem gazu pieprzowego zapoznać się z instrukcją i nie narazić swojego bezpieczeństwa.

Zawarte na opakowaniu akcesorium informacje dokładnie określą, jak należy je stosować. Pamiętaj też, że przed użyciem gazu pieprzowego, warto przećwiczyć jego wydobywanie i zastosowanie. Ciekawostką jest, że narzędzie to wykorzystuje technologię crossfire, to znaczy możliwość oddania strzału w każdym położeniu i pod każdym kątem.

Oznacza to, że każdy wykonany przez Ciebie wystrzał zadziała, nawet jeżeli nie będzie on w 100% precyzyjny. Gaz pieprzowy wyposażony jest w zabezpieczenie typu flip top, które zapobiega samoczynnemu otwarciu narzędzia. Warto też podkreślić, że choć posiadanie gazu pieprzowego jest w Polsce legalne, to jednak istnieją pewne ograniczenia.

Obostrzenia związane są zazwyczaj z dysponowaniem narzędziem w określonych miejscach – kategorycznie zakazane jest wnoszenie go na pokład samolotu, do specjalnie chronionych budynków oraz na imprezy masowe. Pamiętaj też, że jeżeli planujesz wyjazd za granicę i chcesz zabrać ze sobą gaz pieprzowy, upewnij się, że obowiązujące w danym kraju prawo zezwala jego posiadanie.

  • Paralizator

Paralizator to urządzenie, które przywodzi na myśl używanie przez służby bezpieczeństwa. Narzędzie wytwarza prąd o dużym napięciu, ale niskim natężeniu, dlatego nie zagraża życiu napastnika. Paralizatory zakończone są dwoma, przeciwległymi, wystającymi krawędziami, z których wychodzą małe bolce.

Urządzenie uruchamia się przez odblokowanie, a następnie naciśnięcie przycisku. Po wykonaniu czynności przez elektrody na jego końcach przepływa prąd. Paralizator wywołuje pożądany efekt unieruchomienia napastnika, nawet jeżeli przyłożymy narzędzie do ubrania, nie bezpośrednio do skóry.

Dobrą informacją jest też to, że paralizatory – podobnie jak gaz pieprzowy – są w pełni legalne. Jedynym warunkiem, który musisz spełnić, aby go kupić, jest ukończone 18 lat.

  • Pałka teleskopowa

Co prawda typowa pałka teleskopowa nie wymaga pozwolenia na broń, ponieważ z definicji nią nie jest. Jednak urządzenia te, które wyróżnia szczególna budowa, nie są legalne. Zaliczają się do nich pałki zakończone ciężkim i twardym materiałem lub w całości z takiego wykonane. Nielegalne są również urządzenia, sporządzone z drewna, ponieważ imitują kij bejsbolowy.

  • Kubotan

Kubotan to kilkunastocentymetrowe, poręczne narzędzie, które służy do samoobrony. Wykonane jest z twardego materiału i zakończone ostrą końcówką. Jest dość dyskretny, dlatego idealnie nadaje się do samoobrony. Kubotan najlepiej sprawdza się w starciu bezpośrednim, jednak musisz przećwiczyć posługiwanie się nim.

Obrona kubotanem polega na wymierzenie go i uderzenie punktu witalnego na ciele człowieka, uciskanie wrażliwych miejsc lub też zakładanie dźwigni. Jak więc widać, przed użyciem narzędzia potrzebne jest odbycie przynajmniej podstawowego szkolenia w zakresie obrony nim.

  • Długopis taktyczny

Długopis taktyczny nieco przypomina wcześniej opisany kubotan. Podobnie jak klasyczna wersja, posiada wkład do pisania, który spełnia podstawową funkcję. Jednak zamiast kółeczka do zawieszenia, które posiada kubotan, wyposażony jest w klips, dzięki któremu można zaczepić go w kieszeni. Zastosowanie długopisu taktycznego jest niemal takie samo, jak wcześniej opisywanego przedmiotu – oznacza to, że sprawdzi się w starciu bezpośrednim.

Kajdanki – dlaczego warto je mieć przy sobie?

Wymienione narzędzia do samoobrony, to znaczy gaz pieprzowy, paralizator, pałka teleskopowa, kubotan i długopis taktyczny, służą do odstraszenia przeciwnika i zniechęcenia go do kontynuowania ataku. Jednak nie unieruchomią napastnika do czasu, zanim przyjedzie policja. W takich sytuacjach niezastąpione okazują się kajdanki, które skutecznie ograniczają swobodę ruchów i zapobiegają ucieczce.

Aby kajdanki były skuteczne, muszą być wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów. W innym wypadku mogłyby zostać zerwane przez zatrzymaną osobę, doprowadzając do jej oswobodzenia. Bardzo ważne jest też, aby miały niewielki rozmiar i niedużą wagę. Inaczej byłyby nieporęczne i uciążliwe w przenoszeniu.

Dla osób, które nie są zawodowcami, polecane są kajdanki jednorazowe, które bardzo prosto można użyć w każdej sytuacji – nawet bez wcześniejszego przeszkolenia. Posiadają niewielką wagę i rozmiar, co sprawia, że są nie tylko poręczne, ale także bez problemu zmieszczą się w kieszeni kurtki lub spodni.

Mimo że kajdanki jednorazowe wyglądają dość niepozornie, to tak naprawdę są trwałe i skuteczne, eliminując możliwość wyswobodzenia się przez napastnika. Z uwagi na swoją specyfikę, tego typu narzędzie dużo lepiej sprawdzi się do samoobrony niż wyposażenie służb bezpieczeństwa.

Kajdanki dla zawodowców

Funkcjonariusze policji czy innych służb bezpieczeństwa są w posiadaniu innych narzędzi, to znaczy kajdanek zaciskowych, które wykonane są ze stali nierdzewnej. Ich budowa jest nieco bardziej skomplikowana niż wcześniej wymienionych narzędzi. Doświadczony i wykwalifikowany przedstawiciel służb bezpieczeństwa może za pomocą kajdanek zaciskowych szybko i skutecznie obezwładnić napastnika. Można je bowiem łatwo dopasować do rąk i nóg zatrzymanego, a w rezultacie skutecznie udaremnić próbę ucieczki.

Kajdanki plastikowe i ich zastosowanie

Ten typ kajdanek w ostatnich czasach cieszy się coraz większą popularnością. Swoim wyglądem przypominają opaski zaciskowe, jednak są doskonałym narzędziem do samoobrony, ponieważ wyróżnia je lekkość, trwałość i wygoda użytkowania. Konstrukcja kajdanek zaciskowych sprawia, że są bardzo trudne do zerwania, dlatego są idealnym narzędziem do skrępowania napastnika.

Posiadanie narzędzi do samoobrony jest bardzo ważne, ponieważ nigdy nie możesz przewidzieć, czy Ty lub bliska Ci osoba znajdzie się w niebezpieczeństwie. W NaOstrzu znajdziesz szeroki wybór różnego typu akcesoriów, które skutecznie powstrzymają napastnika i umożliwią jego skrępowanie do przyjazdu policji. Wszystkie znajdujące się w naszej ofercie narzędzia wyróżnia trwałość i skuteczność – serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Skuteczna samoobrona – wykorzystaj kajdanki

Opinie (25 ocen)

4.0