Aktualności » Szukasz skutecznej ochrony na polowanie? Sprawdź aktywne ochronniki słuchu!

Szukasz skutecznej ochrony na polowanie? Sprawdź aktywne ochronniki słuchu!

Jeśli polujesz lub uprawiasz inną aktywność związaną ze strzelectwem, doskonale wiesz, jak nieprzyjemny może być hałas związany z hukiem broni palnej. Płoszy zwierzynę, rozprasza strzelca, a w skrajnych przypadkach może powodować uszkodzenie słuchu, a nawet głuchotę. Możesz go jednak zredukować, używają nowoczesnego sprzętu – specjalnych ochronników. Dowiedz się więcej na ich temat i zobacz, jak wspaniałymi urządzeniami są!

Ochrona słuchu podczas korzystania z broni palnej

Ochrona słuchu podczas korzystania z broni palnej jest niezwykle istotna ze względu na potencjalne szkody, jakie hałas może wyrządzić naszemu organizmowi. Ten generowany przez strzał z broni palnej należy do najbardziej intensywnych dźwięków występujących w otoczeniu. Istnieje realne ryzyko uszkodzenia słuchu, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności.

 

Broń palna może generować hałas o poziomie od 140 do nawet ponad 170 decybeli (dB). Aby mieć pewne porównanie, warto wspomnieć, że długotrwałe narażenie na hałas powyżej 85 dB może prowadzić do uszkodzenia słuchu. Strzał z broni palnej przekracza ten poziom wielokrotnie, co może spowodować natychmiastowe uszkodzenie błony bębenkowej i komórek włoskowatych w uchu, a nawet trwałą głuchotę.

 

Głównym celem ochrony słuchu podczas korzystania z broni palnej jest zmniejszenie ekspozycji na szkodliwy hałas. Istnieje wiele środków, które można podjąć, aby zabezpieczyć uszy przed tym hałasem.

 

 1. Stosowanie ochrony słuchu

Dostępne są różne rodzaje ochrony słuchu, takie jak nauszniki i wkładki douszne. Urządzenia te pomagają ograniczyć przepływ dźwięku do naszych uszu, redukując poziom hałasu.

 

 1. Wybieranie odpowiednich rodzajów broni i amunicji

Niektóre rodzaje broni i amunicji są głośniejsze niż inne. Warto rozważyć wybór broni o niższym poziomie hałasu, zwłaszcza wtedy, gdy strzelamy w hali lub zamkniętym pomieszczeniu na strzelnicy.

 

 1. Zachowanie odpowiedniej odległości od źródła hałasu

Im dalej jesteśmy od strzału z broni palnej, tym mniejsze jest ryzyko uszkodzenia słuchu. Ważne jest, aby być świadomym swojego otoczenia i zachowywać bezpieczną odległość od innych strzelających.

 

 1. Edukacja i świadomość

Właściwe przeszkolenie i edukacja na temat ochrony słuchu wśród osób korzystających z broni palnej są niezwykle istotne. Pomóc może zrozumienie zagrożeń związanych z hałasem i znajomość metod ochrony.

 

Każdy, kto korzysta z broni palnej, powinien zabezpieczyć swoje uszy przed hałasem. Dotyczy to zarówno strzelców sportowych, myśliwych, jak i służb mundurowych, a także osób postronnych np. asystującym im. 

Jak dbać o uszy podczas polowania? 

Polowanie należy do aktywności outdoor, która wymaga odpowiedniego przygotowania pod kątem ochrony ciała przed działaniem czynników szkodliwych. Jednym z nich jest hałas powstający podczas wystrzału z broni palnej myśliwskiej. Można go ograniczyć na kilka sposobów np. wybierając miejsce niwelujące i pochłaniające dźwięk wystrzału (naturalne przeszkody, takie jak skały czy drzewa) lub poprzez zastosowanie aktywnych ochronników uszu. 

 

Druga metoda, czyli użycie specjalnego urządzenia, jest zdecydowanie najlepsza. Zapewnia bowiem swobodę działania i sprawdza się nie tylko podczas polowań, ale również innych aktywności związanych ze strzelectwem. Szczególnie dobre będą wspomniane ochronniki słuchu. Dedykowane są one do wszystkich aktywności strzeleckich, lecz znajdą swoje zastosowanie również wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba tłumienia dużego hałasu. Dzięki nim strzelec zyskuje swobodę działania – jest chroniony przed głośnym wystrzałem z broni palnej, a jednocześnie może słyszeć inne dźwięki w swoim otoczeniu.

 

Czym są aktywne ochronniki słuchu?

Są to są specjalne urządzenia, które zapewniają ochronę słuchu podczas różnych aktywności związanych ze strzelectwem, jednocześnie wzmacniając dźwięki otoczenia. Sprawdzą się doskonale zarówno podczas polowań, zawodów, jak i na co dzień w pracy służb mundurowych. 

 

Ochronniki słuchu są zaprojektowane tak, aby wykrywać głośne dźwięki i automatycznie blokować lub tłumić hałas strzałów. Pozwala to na efektywną redukcję głośności i ochronę uszy przed uszkodzeniem. Dzięki wbudowanym mikrofonom, ochronniki słuchu wzmacniają dźwięki o niskim poziomie, takie jak rozmowy towarzyszy strzelania, komendy instruktora czy odgłosy zwierząt. Pozwala to na skuteczną komunikację i świadomość otoczenia nawet w warunkach głośnego strzelania.

 

Najlepsze modele aktywnych słuchawek posiadają również funkcje dodatkowe, takie jak regulacja głośności, pozwalającą na dostosowanie poziomu dźwięków wzmacnianych przez mikrofony. 

 

Kto powinien wyposażyć się w ochronniki słuchu?

Ochronniki słuchu są niezbędne dla osób, które wykonują zawody lub angażują się w czynności, które narażają na hałas związany wystrzałem z broni palnej. W szczególności powinni z nich skorzystać:

 

 • strzelcy sportowi – zarówno podczas treningów, jak i zawodów;
 • funkcjonariusze służb mundurowych – policjanci, żołnierze, strażnicy graniczni;
 • myśliwi – podczas polowań i ćwiczeń;
 • pracownicy strzelnic – do codziennego użytku.

Oprócz ww. zawodów oraz profesji każdy, kto ma zamiar rozpocząć przygodę ze strzelectwem, powinien zadbać o ochronę słuchu. Dotyczy to w szczególności osób z niskim progiem bólowym oraz po raz pierwszy stykających się z bronią palną. 

Jak wybrać dobre ochronniku słuchu?

Decydując się na zakup ochronników słuchu, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów technicznych. Powinniśmy je dopasowywać pod kątem indywidualnych potrzeb, a także możliwości finansowych. 

 

 • Współczynnik SNR lub NRR

Współczynnik redukcji hałasu (SNR) lub ocena redukcji hałasu (NRR) to miary określające skuteczność ochrony słuchu. Im wyższy współczynnik, tym lepsza ochrona.

 • Liczba i jakość mikrofonów

Słuchawki wielofunkcyjne posiadają mikrofony, które wzmacniają dźwięki otoczenia. Im jest ich więcej, tym lepszą zapewniają jakość dźwięku oraz dają możliwość słyszenia i komunikowania się z otoczeniem.

 • Technologia kompresji vs. stop gate

Istnieją dwie główne technologie ochrony słuchu: kompresja dźwięku i stop gate (bramka dźwiękowa). Pierwsza utrzymuje dźwięki na bezpiecznym poziomie, podczas gdy druga całkowicie blokuje dźwięki powyżej określonego poziomu. Wybór zależy od preferencji i potrzeb użytkownika.

 

 • Zakres regulacji głośności

Ochronnik słuchu powinien umożliwiać dostosowanie poziomu głośności do indywidualnych preferencji. Ważne jest, aby można było dostosować urządzenie do różnych sytuacji, takich jak strzelanie na strzelnicy czy polowanie.

 

 • Szum

Niektóre słuchawki mogą generować pewien stopień szumów białych lub tła. Warto zwrócić uwagę na to, aby urządzenie nie zakłócało komfortu słuchu.

 

 • Wyciszenie pasywne

Oprócz aktywnej ochrony słuchu, niektóre ochronniki oferują również wyciszenie pasywne, które zapewnia dodatkową izolację akustyczną.

 

 • Komfort

Ochronnik słuchu powinien być wygodny do noszenia przez dłuższy czas. Sprawdź, czy sprzęt, który Cię interesuje jest dobrze dopasowany do kształtu i rozmiaru twoich uszu.

 

 • Cel użytkowania

Zastanów się, w jakich sytuacjach będziesz używać ochronnika słuchu. Czy będzie to głównie polowanie, strzelanie na strzelnicy czy inne aktywności? Wybierz słuchawki wielofunkcyjne, które spełnią Twoje konkretne potrzeby.

 

 • Cena

Cena ochronników słuchu może się różnić w zależności od funkcji, marki i jakości. Obecnie na rynku można znaleźć dobre modele już za kilkaset złotych. 

 

Niezależnie od tego, który model ochronnika słuchu wybierzesz, pamiętaj o konsekwentnym stosowaniu go podczas aktywności związanych ze strzelectwem, aby chronić swój słuch przed szkodliwym hałasem.Gdzie kupić aktywne ochronniki uszu?

Dobrej jakości ochronniki uszu można kupić w co najmniej kilku miejscach. Przede wszystkim znajdziesz je w sklepach specjalistycznych ze sprzętem militarnym, outdoor i strzeleckim. Będą one również dostępne na platformach sprzedażowych z akcesoriami sportowymi, a także roboczymi. 

 

Najlepszy sprzęt znajdziesz jednak w sklepie internetowym Na Ostrzu! W naszym asortymencie oprócz wysokiej klasy słuchawek multimedialnych posiadamy również:

 

 • noże i ostrzałki;
 • lornetki, lupy i lunety;
 • wiatrówki;
 • gadżety turystyczne i survivalowe;
 • sprzęt potrzebny do polowania;
 • kamuflaż.

 

Odkryj nowe oblicze outdooru i bushcraftingu razem z naostrzu.pl

Szukasz skutecznej ochrony na polowanie? Sprawdź aktywne ochronniki słuchu!

Opinie (17 ocen)

4.2