Poczuj się jak zawodowy żołnierz na froncie i posmakuj racji żywnościowej
Jeżeli jesteś fanem przetrwania i wędrówek poza szlaki, z pewnością zainteresują Cię racje żywnościowe. To specjalnie wykonane zestawy, zawierające żywność, którą można łatwo przygotować nawet w najtrudniejszych warunkach polowych. Dowiedz się więcej o racjach żywnościowych wykorzystywanych w wojsku, poznaj rodzaje produktów, które z pewnością przydadzą Ci się w dziczy oraz sprawdź, gdzie możesz je kupić.
Czym są racje żywnościowe?
Racje żywnościowe to nic innego jak zestawy produktów gotowych do spożycia dla jednej osoby, przygotowane w taki sposób, aby można było je zjeść bezpośrednio po otwarciu lub niewielkiej obróbce termicznej. Ich podstawowym celem jest zapewnienie energii i pokrycie zapotrzebowania kalorycznego na cały dzień.
Racje żywnościowe wywodzą się bezpośrednio z wojska, a ich początki sięgają 1809 roku, kiedy to Nicolas Appert wynalazł metodę termicznej konserwacji żywności na potrzeby armii francuskiej. Z początku zamykane były w szklanych słoikach, jednak z czasem zaczęto umieszczać je w blaszanych puszkach. Obecnie tego typu produkty przechowuje się w szczelnych opakowaniach, które zapewniają niezwykle długi okres przydatności. Można je zabrać ze sobą do plecaka, torby czy nawet walizki.
W skład racji żywnościowych mogą wchodzić różne produkty, w tym m.in.:
- suchary/ chleb wojskowy;
- batony energetyczne;
- czekolada;
- miód;
- konserwy mięsne;
- pasztet;
- orzechy;
- kawa rozpuszczalna.
Ich wspólnym mianownikiem jest łatwość ich przygotowania i duża kaloryczność. Oprócz nich w zestawach racji żywnościowych mogą się znaleźć również torebki foliowe z wodą, sztućce oraz bezpłomieniowy podgrzewacz chemiczny. W niektórych pakietach obok jedzenia umieszcza się przedmioty, które przydają się do jego przygotowania, a także spożywania m.in. zapałki, chusteczki nawilżane czy torebki foliowe.
Na rynku sprzedażowym znaleźć można różnego rodzaju racje żywnościowe. Do najpopularniejszych obecnie należą wojskowe zestawy MRE. Mogą używać ich nie tylko żołnierze walczący na froncie, ale również cywile, a także fani survivalu oraz bushcraftingu.
Wojskowe racje żywnościowe MRE
MRE (Meal, Ready-to-Eat – Posiłek Gotowy do Spożycia) to nowa generacja racji żywnościowych, która została stworzona z myślą o amerykańskim wojsku. Niewiele ważą i zajmują, a ich zawartość jest w stanie zaspokoić potrzeby kaloryczne każdego żołnierza. Racje żywnościowe MRE nie są puszkowane, lecz pakowane w foliowe woreczki bądź aluminiowe foremki.
Kompletując tego typu zestawy producenci dołączają do nich specjalne podgrzewacze chemiczne wody FRH (Flameless Ration Heater), które pozwalają na przygotowanie ciepłego posiłku bez używania ognia. W ten sposób można zaspokoić głód w każdych warunkach, niezależnie od pogody czy dostępu do zasobów. Zasada FRH opiera się na reakcji chemicznej w podgrzewaczu, który podnosi temperaturę wody do 100 stopni Celsjusza.
Wojskowe racje żywnościowe nie są jednak przeznaczone wyłącznie na użytek żołnierzy. Można z powodzeniem nabyć je w sklepach dla survivalowców, fanów outdooru oraz salonach z militariami. W sprzedaży dostępne są zestawy o zróżnicowanym składzie. Wybór zależy od potrzeb osoby, która je kupuje. Można bowiem za ich pomocą stworzyć zestaw przetrwania w dziczy bądź uzupełnić zapasy schronu przygotowanego na trudniejsze czasy.
Komu przydadzą się racje żywnościowe?
Racje żywnościowe dedykowane były niegdyś przede wszystkim dla żołnierzy walczących froncie, z dala od głównych linii zaopatrzenia. Obecnie jednak można nabyć je w wielu sklepach i salonach dla fanów sztuki przetrwania.
Zestawy z gotową do zjedzenia żywnością przydadzą się przede wszystkim fanom całodziennych i długich wędrówek. Dotyczy to zwłaszcza osób, które wybierają się poza szlak i mają zamiar urządzić sobie prawdziwy survival w leśnych ostępach. Wówczas prawdopodobieństwo kontaktu z cywilizacją spada, a co za tym idzie rośnie potrzeba przygotowania samodzielnych posiłków. Racje żywnościowe są wspaniałą alternatywą dla tradycyjnych posiłków, gdyż można przyrządzić je niemal wszędzie i w każdych warunkach pogodowych.
Zestawy z żywnością przydadzą się również harcerzom, biwakowiczom i fanom kempingu, którzy wybierają się na wakacyjną wyprawę. Racje jedzeniowe mogą w ich przypadku pełnić rolę zabezpieczenia i wyjścia awaryjnego w sytuacjach podbramkowych np. w przypadku nagłego braku dostępu do posiłków.
Wreszcie racje żywnościowe mogą zakupić na własny użytek wszyscy prepersi. Dzięki nim mogą oni zgromadzić potrzebne zapasy na czarną godzinę, a także zadbać, aby ich schron lub kryjówka były należycie przygotowane na konflikt zbrojny, przerwy w dostawach zaopatrzenia i prądu.
Co kupić zamiast racji żywnościowych?
Oprócz racji żywnościowych w sprzedaży dostępne są również inne zapasy, które pozwolą przeżyć poza szlakiem lub przygotować się na czarną godzinę. Wśród nich najpopularniejsze są zestawy z produktami liofilizowanymi oraz konserwy długoterminowe. Oba typy zapasów dostępne są w sklepach z militariami i akcesoriami outdoor oraz w salonach z produktami survivalowymi.
Zapasy liofilizowane są niezwykle popularnym rodzajem żywności wśród podróżników i turystów. Wystarczy zalać je gorącą wodą, odczekać kilka minut i można spożywać gotowy posiłek. Zestawy liofilizowane przypominają racje żywnościowe pod względem opakowań. Są lekkie, zajmują niewiele miejsca, jednak wymagają do przygotowania źródła ognia oraz naczynia. Zapasy liofilizowane przydadzą się szczególnie podczas biwaków, wypadów w góry lub pod namiot.
Wielu fanów przetrwania stawia na klasykę – konserwy długoterminowe z jedzeniem. Są łatwo dostępne i stosunkowo tanie, a termin ich przydatności wynosić może nawet kilka lat. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju konserwy, od tych marketowych z mielonką i przetworami, aż po specjalistyczne, na użytek wojska. Niezależnie od wybranego typu, z pewnością doskonale zniosą trud niejednej podróży czy wycieczki. Konserwy są bowiem robione z blachy lub metalu, który odporny jest na uszkodzenia. Można korzystać z nich w trudnym terenie, a także zabrać ze sobą na kemping.
Dobrym pomysłem przy wyborze zapasów jedzenia i racji żywnościowych jest mieszanie różnych rodzajów produktów. W ten sposób będziemy gotowi nie tylko na dalekie wyprawy poza szlak, ale również uzupełnimy domową spiżarnię bądź urozmaicimy codzienne menu.
Racje żywnościowe – kupić czy zrobić samodzielnie?
Racje żywnościowe można tworzyć samodzielnie, choć rozwiązanie to nie jest długoterminowe. Jeżeli przygotowujemy się do kilkudniowej wycieczki do lasu lub pod namioty, możemy na ten czas skompletować potrzebne produkty spożywcze i wykonać z nich prowizoryczne komplety przetrwania. Pomogą one utrzymać odpowiednią podaż kaloryczną, a także przydadzą się podczas pobytów z dala od cywilizacji.
Tego typu zestawy warto wykonać uwzględniając takie produkty, jak m.in.:
- suszone mięso;
- fasola;
- gulasz;
- zupa;
- batony proteinowe;
- suchary;
- kawa.
Najlepiej przechowywać wszystkie przygotowane rzeczy w specjalnych pojemnikach bądź foliowych woreczkach w taki sposób, aby nie rozsypać ich lub nie wylać. Dobrym pomysłem jest również wymieszanie samodzielnie przyrządzonych potraw i produktów z kupnymi racjami żywnościowymi.
Tak przygotowany komplet sprawdzi się podczas kilkudniowych wypadów w dzicz lub pod namioty. Niestety w przypadku dłuższych wypraw, należy zaopatrzyć się w wojskowe racje żywnościowe. Posiadają one długi termin ważności i są przygotowane w taki sposób, iż można przechowywać je przez długi czas. Najlepsze komplety przetrwania z jedzeniem i napojami znajdziesz w renomowanych sklepach z akcesoriami outdoor i w salonach z produktami survivalowymi.
Jednym z takich sklepów jest NaOstrzu – prawdopodobnie najlepiej wyposażony sklep internetowy dla fanów bushcraftingu oraz wszystkich prepersów. Znajdziesz u nas wojskowe racje żywnościowe MRE stosowane w armii amerykańskiej, a także ich odpowiedniki będące na wyposażeniu polskiego wojska. Odwiedź nasz sklep i skompletuj zapasy, które pozwolą Ci przetrwać w dziczy lub uzupełnić schron bądź kryjówkę.