Aktualności » Hamaki turystyczne - rodzaje, metody zawieszania, jaki wybrać na survival

Hamaki turystyczne - rodzaje, metody zawieszania, jaki wybrać na survival

Hamak turystyczny – jaki wybrać? Podpowiadamy!

Po całym dniu pieszej wędrówki, to, o czym przede wszystkim marzymy, to miejsce, w którym możemy spokojnie się położyć, by zregenerować siły. Zazwyczaj w takich chwilach rozkładamy namiot, choć dla wielu miłośników survivalu taki element wyposażenia to zbytek i niepotrzebne obciążenie. Będąc w lesie, czy nawet na łące, niełatwo jest znaleźć odpowiednie legowisko na świeżym powietrzu. Nie chodzi o fakt, że na gołym gruncie ciężko się wyspać (choć oczywiście miękka trawa czy mech w ostateczności z pewnością zdałyby egzamin), a raczej to, że leśna ściółka, jak i zarośnięta ziemia pól jest siedliskiem mnóstwa drobnych insektów. Tym samym pobudka mogłaby przyjść nagle i być bardzo nieprzyjemna. Istnieje jednak na to idealne rozwiązanie. Hamak turystyczny to świetny element wyposażenia zarówno tych osób, które chcą mieć miejsce poza namiotem, w którym będą mogli na chwilę odsapnąć bez duszenia się pod tropikiem, jak i wędrujących bez tego „przenośnego domu”. Jaki hamak jednak wybrać? Który z nich będzie dobry na wypad turystyczny?

Hamak turystyczny rozwieszony w górach

Jakie mamy rodzaje hamaków?

Jak w przypadku większości tego typu produktów, także i hamaki mają różne właściwości. Większość z nas zna ich zwykłą wersję sznurkową z dwoma drążkami, które często wiszą na miejskich działkach. Dostępne są one przede wszystkim w różnych marketach, niekiedy w sklepach turystycznych i zbudowane są z linek o grubych splotach. Oprócz tego, że często są dość ciężkie, to dodatkowo ciężko powiedzieć, by były jakoś specjalnie wygodne. Dla turystów, którzy szukają sprzętu do zabrania w trasę, raczej nie mają wiele do zaoferowania. Dodatkowo – łatwo z nich spaść.

Innym rodzajem hamaka, z jakim możemy się spotkać, to jego klasyczna sznurkowa wersja. Charakteryzuje się dużą stabilnością, nieco trudniej w niego wejść, ale za to gwarantuje dużą wygodę korzystania. Do tego jest też rozciągliwy, dzięki czemu łatwiej dopasowuje się do sylwetki użytkownika.

Rosnącą popularnością cieszą się hamaki materiałowe o klasycznym wzorze. Tutaj jest przede wszystkim szeroki wybór różnych materiałów, które zapewniają najróżniejsze właściwości. Do tego rodzaju hamaków możemy zaliczyć m.in. ENO SingleNest, który został wykonany z wysokojakościowego nylonu obszytego potrójnymi szwami. To doskonały produkt charakteryzujący się względnie niewielką masą przy bardzo dużej (sięgającej 180 kg) nośności. Dzięki wykorzystaniu tego tworzywa ma właściwości hydrofobowe, dzięki czemu trudniej nasiąka wodą i nie wymaga długiego suszenia. W naszym sklepie można go kupić za wyjątkowo przystępną cenę.

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przed zakupem?

Jest co najmniej kilka rzeczy, które wymagają zastanowienia, nim dokonamy zakupu. Znając już najpopularniejsze rodzaje hamaków, warto pomyśleć nad tym, czy zależy nam na jedno- czy dwuosobowym. Wówczas koniecznie trzeba patrzeć na nośność, a także powierzchnię potencjalnego wiszącego łóżka. Masa tutaj schodzi na boczny plan, choć niewątpliwie – im lżejszy produkt, tym wygodniej się z nim maszeruje.

Odpowiednie tworzywo

Inną rzeczą jest materiał – warto przede wszystkim dobierać artykuły, które charakteryzują się wyższą wytrzymałością na rozdarcia, a także mniejszą chłonnością wilgoci. Wybija się tutaj przede wszystkim nylon. Na rynku dostępne są jego różne sploty, w tym rip-stop. Co to jest i czym się charakteryzuje? To specjalna technika wzmacniania tkaniny, wykorzystująca dodatkowe mocniejsze włókna. Jej zastosowanie można poznać po charakterystycznej, wypukłej kratce na powierzchni materiału. Jest solidne, a przy tym lekkie. W tej technice wykonano m.in. hamak ENO SuperSub.

Na rynku są oczywiście dostępne także hamaki wykonane z bawełny, które są wygodne i wytrzymałe, ale ze względu na łatwą chłonność wilgoci, a także konieczność długiego suszenia, wyklucza stosowanie ich jako hamaków turystycznych.

Należyta mobilność

W survivalu liczy się też to, aby oporządzenie wędrującego było względnie jak najlżejsze. Dlatego też, o ile to możliwe, warto szukać możliwości zredukowania masy ekwipunku do granic możliwości. Można to zrobić również w przypadku hamaka, jeśli wybierze się skromną, a przy tym wciąż wygodną „jedynkę”, która daje możliwość wypoczynku w różnych miejscach. Dobrym przykładem jest tutaj np. produkt firmy BCB Mini Hammock CT430C. W jego przypadku prostota idzie w pełni w parze z funkcjonalnością – jest nie tylko niewielki po złożeniu, lekki, ale też daje doskonałą możliwość wypoczynku. Łatwe rozstawianie, dzięki zastosowanym sznurkom, gwarantuje szybki relaks niemal od razu po zatrzymaniu się na biwak.

Sposób rozwieszania i transport

To, jak wieszany jest hamak, stanowi kolejne ważne zagadnienie – wiele z nich ma od razu sznurki, które można przywiązać do stojaków lub drzew. Inne natomiast wyposażone są w karabinki lub kompozytowe kołki, które podczepia się dopiero do zawiązanych na pniach lin. Te drugie często charakteryzują się wyższą nośnością, ale wymagają też przenoszenia dodatkowych sznurów.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy hamak ma osobny pojemnik. Woreczki kompresyjne znacznie ułatwiają ich przenoszenie, bez ryzyka, że w jego siatkach czy sznurach zaplączą się także inne elementy wyposażenia, „uatrakcyjniając” nam pierwszą godzinę biwaku koniecznością rozplątywania i wyplątywania.

Powyższe wskazówki dotyczą podstawowych elementów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze hamaka. Chcąc kupić dobry produkt, warto przede wszystkim korzystać z oferty dobrego sklepu, jak Na Ostrzu, gdzie można zawsze zasięgnąć opinii specjalistów.

Hamaki turystyczne - rodzaje, metody zawieszania, jaki wybrać na survival

Opinie (25 ocen)

4.7