Aktualności » Buty taktyczne i obuwie wojskowe - 3 najlepsze modele, które warto kupić

Buty taktyczne i obuwie wojskowe - 3 najlepsze modele, które warto kupić

Buty taktyczne – 3 modele, które warto rozważyć przy zakupach

Tym elementem wyposażenia, który jest niezbędny zarówno dla każdego fana airsoftu, survivalu, jak i innych gier militarnych czy po prostu pieszych podróży, są odpowiednie buty. Obuwie wojskowe należy do wysoce niezawodnych w takim przypadku – doskonale chronią kostkę, jak i całą stopę przed różnymi negatywnymi czynnikami. Jego charakterystyka wynika z faktu, że musi ono spełniać szereg surowych norm, które narzucane są przez różne rodzaje sił zbrojnych i porządkowych, w tym też służby specjalne. Stąd też na rynku dostępna jest szeroka gama najróżniejszych butów taktycznych, które trafiły również na rynek cywilny.

Czarne buty taktyczne, wojskowe

Na co zwracać uwagę przy zakupie obuwia wojskowego?

W przypadku tego typu butów najważniejsza jest wygoda, a obok niej – solidność. Każda para więc powinna być idealnie dobrana do rozmiaru stopy, gdyż wszelkie luzy mogą przyczyniać się do powstania nieprzyjemnych otarć. To zaś oznacza, że każdy marsz może przerodzić się w przeciągającą się katorgę.

Konieczność solidności wynika z samego faktu sposobu użytkowania tego typu obuwia – jest ono wystawione na mnóstwo różnych, często ekstremalnych czynników, począwszy od wysokiej wilgotności, przez ostre i nierówne podłoże po niskie i wysokie temperatury. Bywa też, że podeszwy muszą sobie radzić z różnymi substancjami chemicznymi, stąd powinny charakteryzować się wyższą odpornością na ich działanie.

Ważny jest też sam sposób wykonania – czy spód jest jedynie klejony, czy może jest szyty i posklejany? Jaka jest wewnętrzna wyściółka? Czy cholewa została wykonana jedynie ze skóry (nie licząc nici), czy też wykorzystuje tworzywa sztuczne? Te wszystkie elementy rzutują na trwałość produktu, a także wygodę z jego korzystania.

Bez wątpienia – duże znaczenie w wyborze obuwia wojskowego ma ich producent. Buty marki Garsing, czyli białoruskiej firmy, która dotychczas eksportowała swoje artykuły głównie na wschód, są coraz częściej obecne na polskim rynku, gdzie doceniają je nie tylko miłośnicy militariów, ale też specjaliści. Ich produkty czerpią bowiem nie tylko z doświadczeń żołnierzy, którzy współpracując z producentem, dostarczali informacji na temat swoich spostrzeżeń sprawowania się obuwia w różnych warunkach, ale też ze sprawdzonych wzorców innych, zachodnich producentów, jak Lowa czy Magnum

Spójrzmy na trzy pary butów Garsing, które warto wziąć pod uwagę

Garsing 117 AIR

Lekkość – tak można w skrócie powiedzieć o tych butach taktycznych. Air w nazwie więc pojawia się nieprzypadkowo. Każdy, kto włoży to obuwie, nie odczuje zmęczenia związanego z marszem po nawet najbardziej nieprzystępnym terenie.

Czym jeszcze charakteryzuje się model 117 Air? Przede wszystkim dużym zróżnicowaniem wyboru – jest to bowiem cała seria, wśród której znajdziemy buty:

  • czarne (117 lub 117C),
  • w kamuflażu A-Tacs (117AT),
  • pustynne (117P),
  • oliwkowe (117O),
  • a także multicam (117MO).

Z drugiej strony zakupując je, otrzymuje się solidne obuwie o wzmocnionej konstrukcji. Welurowa skóra w połączeniu z nylonem „OXFORD” zapewnia komfort noszenia i „oddychania” stopy. Podeszwa typu ARAVI, klejona i podszyta na pięcie oraz nosku, daje doskonałą przyczepność na zróżnicowanej nawierzchni, a system szybkiego sznurowania, który zwieńczony jest dodatkowym oczkiem, gwarantuje nie tylko błyskawiczne wkładanie ich na nogi, ale przede wszystkim solidną stabilizację stawu skokowego.

Garsing 33 Alligator

Jeśli ktoś poszukuje obuwia taktycznego, które założy również na co dzień, to ten model jest zdecydowanie jednym z najciekawszych. Bardziej casualowy design przywodzi na myśl wyższe buty trekkingowe. W rzeczywistości jednak to najwyższej klasy, nowoczesne obuwie wojskowe, które spełni oczekiwania wymagających użytkowników.

Model 33 Alligator dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych – Coyote Brown, idealnym na pustynne warunki, i olive, które zapewniają idealne maskowanie pośród leśnego gąszczu. Cholewa została wykonana z welurowej skóry i nylonu Cordura, dzięki czemu charakteryzują się najwyższą wytrzymałością i przewiewnością. Z drugiej strony podeszwę stanowi mieszanka poliuretanu i gumy, dzięki czemu buty gwarantują doskonałą ochronę stopy, nie ślizgają się na żadnej nawierzchni, a jednocześnie ułatwiają jej „czucie”. Idealną przyczepność daje również specjalny bieżnik. Ważne jest też to, że podeszwy zostały bezpośrednio odlane na buty, dzięki czemu są pewnie osadzone.

Garsing 701

Te buty wojskowe to prawdziwy klasyk, który stylem przypomina znane z Wojska Polskiego Desanty. Model 701 to też jeden z pierwszych wzorów wprowadzonych przez Garsinga na rynek. Każda seria jednak niosła nowe rozwiązania, dzięki którym udało się uzyskać ostatecznie wygodne i wytrzymałe nowoczesne obuwie taktyczne. Tradycyjny wygląd, solidność i wygoda noszenia to trzy najważniejsze cechy tego produktu.

Cholewa to w większości najwyższej jakości naturalna skóra, solidnie obszyta, gwarantująca trwałość. Klejona podeszwa z termokauczuku posiada bieżnik, który doskonale spisze się w każdym terenie. Dzięki temu, że zastosowano system szybkiego sznurowania, by zawiązać sznurówki, wystarczy tylko chwila. Cholewa jest zwieńczona z tyłu nogi trzema poduszkami, dzięki czemu, mimo że but dobrze stabilizuje staw skokowy, nie obciska jednocześnie łydki. Warto też wspomnieć, że model ten jest oferowany w trzech odsłonach, w tym też w wersji zimowej.

Konserwacja przede wszystkim

Należy pamiętać, że nawet najlepsze buty nie przetrwają sezonu, jeśli nie będzie się o nie odpowiednio dbać. Dlatego obok nauki, jak wiązać buty wojskowe, warto wiedzieć, jak je pastować, dzięki czemu zakonserwuje się wszystkie obszycia i skórę.

Opinie (16 ocen)

4.8