Aktualności » Cenna wiedza o odzieży z demobilu wojskowego

Cenna wiedza o odzieży z demobilu wojskowego

Odzież z demobilu wojskowego – co warto o niej wiedzieć?

Dobrze dobrane ubranie wojskowe, czy to dla fanów survivalu, ASG czy innych gier militarnych, ma ogromne znaczenie. Musi nie tylko gwarantować odpowiednie warunki termoizolacyjne, ale też powinno być trwałe na przetarcia i rozdarcia, o które „w dziczy” nietrudno. Nic dziwnego więc, że wielu miłośników takich rozrywek sięga po oryginalną odzież wojskową, najczęściej z demobilu.

Dlaczego wybór pada właśnie na ten rodzaj wyposażenia? Czy teoretycznie używane (teoretycznie, bo czasem pochodzą wprost z magazynów) ubrania są rzeczywiście lepsze od tych, które są nowe, ale przeznaczone na cywilny rynek? Przyjrzyjmy się bliżej, czym jest odzież wojskowa z demobilu.

Żołnierze ze Stanów Zjednoczonych w mundurach wojskowych

Demobil – co to właściwie jest?

Terminem tym określamy wszelki sprzęt, który pochodzi z wojska, a sprzedawany jest na rynku cywilnym. Powszechnie stosuje się go do ubrań i elementów osobistego wyposażenia, ale też mogą to być wszelkie urządzenia (jak stare radiostacje), przybory (np. menażki i sztućce), a także pojazdy (głównie samochody).

W Polsce można tego typu wyposażenie kupić m.in. w Agencji Mienia Wojskowego. Co jakiś czas, w ramach opróżniania magazynów, oferowane są duże wyprzedaże, w których czasie za niewielkie pieniądze można nabyć interesujące urządzenia i ubrania. Należy mieć na uwadze, że najczęściej są to artykuły, które są wieloletnie, nierzadko wysłużone i niekompletne. Kolekcjonerzy często tu odnajdą perełki z lat ubiegłych, czasem nawet sięgające wiekiem kilku dekad wstecz.

Dlatego duży udział w rynku mają również różne sklepy z demobilem. W wielu przypadkach oferują sprzęt z różnych armii. Zdecydowanie najpopularniejsze są ubrania i oporządzenie Bundeswehry i British Armed Forces, choć w niektórych ofertach można znaleźć odzież rosyjską, radziecką, francuską i amerykańską. W większości są to artykuły również pochodzące sprzed co najmniej kilku-kilkunastu lat, lecz w dobrych sklepach z odzieżą wojskową, jak na przykład Na Ostrzu, można znaleźć wiele ciekawych produktów, także z niedawnych czasów.

Niezależnie od tego, z jakich lat pochodzi sprzęt, w większości przypadków można się spodziewać, że będzie on równie niezawodny, co tuż po wyprodukowaniu. Artykuły dla wojska bowiem tworzone są z najwyższej jakości materiałów, które mają za zadanie głównie jedno – wytrwać w każdych warunkach. Wystarczy sobie tylko wyobrazić, co by było, gdyby taki sprzęt zawiódł w polu.

Demobil demobilowi nierówny

Oczywiście ważne jest też to, w jakim stanie sprzęt do nas dociera. Dla większości użytkowników, którzy chcą wykorzystywać funkcjonalne właściwości oporządzenia, są trzy stany, na które warto zwrócić uwagę – magazynowy, bardzo dobry i dobry.

Magazynowy, czyli inaczej nowy, jak na przykład spodnie Trouser Combat Tropical MTP, często po prostu nie wyszły nigdy z magazynu, stąd też zazwyczaj nie noszą żadnych śladów użytkowania (z wyjątkiem numeru kontraktu), a zostały oddane do demobilu, gdyż już zastąpiono je nowym modelem. Stan bardzo dobry, jak w przypadku koszuli Jacket Combat Temperate Weather MTP najczęściej dotyczy tylko wyrazistości wzoru, zastosowanego na materiale. Kolory mogą być nieco wyblakłe, jednak sama tkanina nie nosi śladów zużycia. Z kolei, jeśli mówimy o produktach, które są w stanie dobrym, jak szelki oporządzenia Yoke PLCE DPM 6-punktowe, to należy wziąć pod uwagę, że mogą się na nich znajdować lekkie otarcia, ewentualne, drobne przeróbki, wykonane przez żołnierzy itp. Nie są to jednak zmiany, które wpływałyby na funkcjonalność produktu.

Co można znaleźć w sklepie z demobilem?

Dobry sklep jest w stanie dostarczyć najróżniejsze, ciekawe produkty, które mogą stać się istnymi perełkami w wyposażeniu każdego fana militariów, ale też osób, które szukają solidnej odzieży do pracy. Wśród nich jest m.in.:

To tylko część z wielu różnych produktów z demobilu, jakie dostępne są w ofercie NaOstrzu.pl. Obok tego, że artykuły te cechują się ogromną niezawodnością, jest również fakt, że najczęściej są one o wiele tańsze niż wyposażenie, które było tworzone z myślą o rynku cywilnym.

Tym samym – jeśli ktoś poszukuje solidnego sprzętu do paintballa, airsoftu, survivalu, czy też trwałej odzieży roboczej, w odzieży wojskowej z demobilu znajdzie idealne ubrania. Możliwość zakupu dobrego wyposażenia za niewielką cenę, które dodatkowo pochodzi z oryginalnych zasobów armii, czyni ten wybór bardzo atrakcyjnym.

Opinie (17 ocen)

4.9