Aktualności » Rodzaje noży - wszystko, co musisz wiedzieć

Rodzaje noży - wszystko, co musisz wiedzieć

Jaki nóż wybrać? Myśliwski, survivalowy, do rzucania, taktyczny czy wojskowy?

Dla wielu fanów militariów, myślistwa czy po prostu pieszych wędrówek po lesie, bardzo ważny jest dobór odpowiedniego noża. W zależności od przeznaczenia każdy z nich różni się pewnymi właściwościami, począwszy od rozmiarów, wagi, wyważenia po kształt głowni czy rękojeści. Bardziej doświadczeni survivalowcy wiedzą, czego się spodziewać po poszczególnych modelach, jednak wielu początkujących miłośników gier militarnych dopiero uczy się różnic między nimi.

Nóż myśliwski Mikov Venado 376-NH-1/Z (196).

Jakie wyróżniamy modele noży?

Jest co najmniej kilka kategorii, do których możemy zaliczyć tę krótką broń białą. Wśród nich znajdziemy noże:

 • myśliwskie,
 • survivalowe,
 • do rzucania,
 • taktyczne,
 • wojskowe.

i kilka innych, węższych grup, jak ratownicze czy wzorowane na tradycyjnych balisongi (noże motylkowe) i karambity. Każdy z nich ma różne właściwości i różne przeznaczenie – jedne są typowo użytkowe, inne zaś – przeznaczone do boju. Poznajmy zatem bliżej świat noży.

Noże myśliwskie

Przeznaczone głównie dla myśliwych ostrze musi być krótkie, poręczne i ostre. Ważne bowiem, by łatwo się nim pracowało na posiadanym materiale. Jaki nóż myśliwski wybrać? Jest kilka produktów, które warto wziąć pod uwagę. Dwa z nich dostarczyła czeska firma Mikov, która dostarcza wysokojakościowych produktów:

 • Nóż Venado, który został wykonany z wysokojakościowej stali nierdzewnej z piłkowanym ostrzem na grzbiecie, rękojeść zaś stanowi imitacja poroża,
 • Nóż Les z gładkim ostrzem wysokiej jakości, a także drewnianą rękojeścią.

Noże survivalowe

Zadaniem tego typu narzędzi jest jedno – być wielofunkcyjnym. Stąd też noże survivalowe służą zarówno do cięcia, piłowania, lekkiego rąbania, wbijania, jak i wielu innych czynności. Część z nich posiada również w rękojeści wydrążoną przestrzeń na zestawy przetrwania – zapałki sztormowe, kompas, sznurki itp. Jakie z nich zaś są warte uwagi?

 • Nóż taktyczny Albainox Piła, który pełni różne funkcje, stąd też doskonale się sprawdzi w rękach wojskowego, jak i turysty. Solidny uchwyt gwarantuje wygodną pracę,
 • Nóż taktyczny Rambo, czyli wzorowany na typowym bowie ostrze, które stworzone jest dla tych wszystkich, dla których survival to styl życia. Na stanie posiada już kompas, zapałki, żyłkę i kilka innych, przydatnych akcesoriów.

Noże do rzucania

To typowo bojowe noże, choć też mogą służyć rozrywce – wszak który miłośnik militariów czasem nie lubi zmierzyć się z innymi w celności ciskania ostrzem? Muszą one być odpowiednio wyważone, a sama klinga posiada specyficzny kształt. Próżno tutaj szukać typowych rękojeści, gdyż te mogą zaburzyć aerodynamikę i wagę broni. Stąd też najczęściej wykonana jest z jednego kawałka stali.

 • Mikov Hit O to typowa rzutka, z jaką można się spotkać w kategorii noży. Prosta konstrukcja, odpowiednia długość i idealne wyważenie czynią z niej idealne ostrze do ciskania,
 • Zestaw noży Albainox wraz z tarczą to idealny wybór dla tych, którzy nie tylko poszukują ekonomicznego zakupu, ale też chcą ćwiczyć prędkość celowania i rzucania. Dobre wyważenie i wysoka jakość stali gwarantują przyjemne użytkowanie,
 • Nóż gwiazdkowy shuriken Hit to prawdopodobnie jedna z najszerzej rozpoznawalnych rzutek na świecie. Z ich pomocą zabójcy ninja cicho i skuteczne eliminowali strażników, a także swoje cele. Cztery ramiona gwarantują idealne wyważenie i doskonałą precyzję.

Noże taktyczne

Ta kategoria to kolejna, którą można określić częściowo bojowymi. Noże taktyczne bowiem są tworzone dla żołnierzy, którym przychodzi walczyć w full kontakcie, a z drugiej strony wymagają niewielkiego ostrza, które spełni wiele innych zadań. Stąd też w tej grupie można znaleźć najróżniejsze, czasem wręcz dziwne dla niektórych użytkowników konstrukcje:

 • Nóż taktyczny bojowy K25 TANTO jest jednym z typowych, dłuższych noży bojowych. Wzorowany jest na jednym z trzech mieczy samurajów. Ten konkretny model został wykonany z wysokojakościowej stali, pokrytej dodatkowej tytanem. Głownia, obok gładkiego ostrza, posiada również ząbki,
 • Nóż taktyczny RUI/K25 to specyficzna konstrukcja, która jest wykonana z jednego kawałka stali. Wyjątkowy kształt, w tym mocno zakrzywione ostrze sprawia, że podobnie, jak szabla, jest doskonały do cięć.

Noże wojskowe

W tej grupie znajdziemy zwykle proste ostrza, które mają sprawdzić się w boju, jak i w polu. Wśród nich są noże Mora (czy popularne finki), jak i klasyczne bowie. Ich siła tkwi w prostocie, a także dobranych, solidnych materiałach.

 • Mikov Uton to jedna z konstrukcji, która powstała ze współpracy z armią czeską i jest na jej wyposażeniu. Wykonanie z jednego kawałka stali gwarantuje mu trwałość,
 • Nóż WZ. 98 oksydowany to z kolei rodzima konstrukcja, mająca funkcjonalność noża survivalowego, jak i bojowego sztyletu. Zapewnia to odpowiednia długość, jak i kształt jelca,
 • Ka-Bar USMC The Legend to prawdziwa perła wśród noży. Wzorowany na bowie, z węższą głownią, o charakterystycznym fałszywym ostrzu i wyżłobionym zbroczu. Model ten jest wzorowany na tym, który otrzymali amerykańscy Marines w czasie II wojny światowej, co czyni go tym bardziej wyjątkowym.

Zapraszamy do zakupów!

Opinie (28 ocen)

4.0