Aktualności » Wiatrówki – jak zacząć przygodę ze strzelectwem? Jaką wiatrówkę wybrać na początek?

Wiatrówki – jak zacząć przygodę ze strzelectwem? Jaką wiatrówkę wybrać na początek?

Strzelectwo jest wyjątkową pasją. Cieszy się rosnącą popularnością wśród Polaków, czego dowodem jest wzrost liczby związków strzeleckich i strzelnic. Wciąż jednak dla wielu osób możliwość strzelania z broni ostrej jest nieosiągalna. Co w takiej sytuacji zrobić? Najłatwiej – zdecydować się na zakup wiatrówki.

Broń pneumatyczna potrafi dostarczyć mnóstwo rozrywki, ale przede wszystkim jest doskonałym wstępem przed sięgnięciem po większy kaliber. Wśród wiatrówek znajdziesz różne rodzaje, takie jak:

  • karabinki,
  • rewolwery,
  • czy pistolety.

Wiatrówka długa na początek przygody ze strzelectwem

Modele są najróżniejsze – zarówno konstrukcje sportowe, jak i te, które przypominają palne odpowiedniki. Można wyróżnić m.in. bronie wzorowane na takich broniach jak:

Jak rozpocząć przygodę ze strzelectwem? Przygotowaliśmy szereg przydatnych wskazówek, dzięki którym z pewnością będziesz wiedział, jak postawić swoje pierwsze kroki w tym sporcie.

Jak wybrać wiatrówkę?

Z każdej broni strzela się nieco inaczej – karabinek jest cięższy, ale daje Ci większą precyzję. Pistolety i rewolwery są bardziej poręczne, jednak mają ograniczony zasięg.

Z drugiej strony konieczny jest wybór odpowiedniego zasilania, czyli sposobu, jak będzie napędzany śrut. Tradycyjnie wiatrówki mają sprężynę z tłokiem, które wytwarzają energię kinetyczną o określonej mocy. Ponadto nadają pociskowi odpowiednią prędkość. Na rynku jednak dostępne są też modele zasilane na naboje CO2. Są to zarówno pistolety, rewolwery, jak i karabinki, w tym np. Crosman 1077.

Tego typu broń pneumatyczna ma jedną zasadniczą zaletę – nie wymaga każdorazowego przeładowania przy strzale. Mają one bowiem magazynki często po 6-8 sztuk śrutu. Z drugiej strony zasilanie nabojem CO2 ma też dużą wadę. Ich pełna moc jest gwarantowana przez kilka-kilkanaście wystrzałów. Później z każdym kolejnym energia śrutu i prędkość spada, a tym samym konieczna jest większa korekta strzału.

Skoro już mowa o mocy, to powinieneś wiedzieć, że w Polsce bez zezwolenia możesz kupić broń pneumatyczną, której energia kinetyczna nie przekracza 17 J. Co przebije wiatrówka z taką mocą? Na przykład butelkę po wodzie, puszkę po napoju, czy innym produkcie spożywczym. Nie miej jednak złudzeń – można zrobić nią poważną krzywdę! Dlatego nigdy nie celuj do ludzi czy zwierząt. Zadbaj o to, by Twój cel był jasny – najlepiej dobrać po prostu tarcze z kulochwytem.

Producenci oferują też najróżniejsze bronie pneumatyczne pod względem prędkości wylotowej śrutu. Możesz więc kupić pistolet na CO2, który ma ją na poziomie 165 m/s. Możesz też wybrać karabinek, którego prędkość początkowa wynosi 300 m/s, jak na przykład wiatrówka Gamo Replay-10. Jaka jest różnica między nimi? Przede wszystkim w zasięgu.

Jeśli zastanawiasz się, co możesz dokupić do wiatrówki, to powinieneś wiedzieć, że wybór jest szeroki:

  • pasy transportowe,
  • pokrowce na wiatrówkę,
  • kabury,
  • kolimatory,
  • lunety.

Konserwacja i ustawianie wiatrówki

Jeśli chcesz, aby wiatrówka Ci jak najdłużej posłużyła, musisz o nią prawidłowo zadbać. Co ile czyścić wiatrówkę? Regularnie, najlepiej co 3-4 strzelania. Jest to istotne, gdyż resztki ołowiu odkładają się w lufie, szczególnie w rowkach gwintowania. Do tego celu wykorzystuje się specjalny wycior – najlepiej z miękkiego metalu jak miedź. Należy też zadbać o zewnętrzne elementy – wszelkie nity i śruby również wymagają konserwacji. A co ile i czym smarować broń? Komorę sprężyny raz na kilka tysięcy strzałów (np. 3-5 tys.) – używając preparat do elementów metalowych. Dzięki temu będziesz się cieszył swoją wiatrówką bardzo długo.

Kalibracja wiatrówki jest równie ważna. Dokonujesz jej tuż po samym zakupie. Jak ustawić wiatrówkę? To dość żmudna praca. Polega bowiem na kalibrowaniu szczerbinki w poziomie i w pionie za pomocą znajdujących się przy niej pokręteł. Pamiętaj, że jeśli przesuwasz szczerbinkę w lewo, to przy celowaniu lufa będzie kierowała się bardziej w prawo. Im wyżej będzie jej rowek – tym niżej będziesz celować. Podobnie możesz ustawić wiatrówkę z lunetą – górne pokrętło reguluje wysokość celowania, boczne – odchylenie.

Czy wiatrówka jest dla mnie?

Powyżej mogłeś poczytać o tym, jak wygląda strzelectwo pneumatyczne – jeden ze sportów, który najlepiej przygotowuje do strzelania z broni ostrej. Być może zastanawiasz się, co jest lepsze. Czy wiatrówka, czy ASG? Trudno porównywać jednak dwie różne kategorie. Broń ASG nie daje tak dużej precyzji, jak wiatrówki. Z drugiej strony – są jeszcze bronie na kule gumowe, ale te są przeznaczone raczej do obrony, niż strzelectwa stacjonarnego. Wszystko więc zależy od tego, na czym chcesz się skupić – czy na strzelaniu w lesie z kolegami, czy raczej na rekreacyjnym, precyzyjnym strzelaniu na podwórku do tarcz.

Wiatrówki – jak zacząć przygodę ze strzelectwem? Jaką wiatrówkę wybrać na początek?

Opinie (28 ocen)

4.9