Aktualności » Co to jest kolimator? Sprawdź sposób działania i ustawiania

Co to jest kolimator? Sprawdź sposób działania i ustawiania

Współcześnie – zarówno na polu walki, w myślistwie, jak i w ekstremalnych sportach strzeleckich, jak np. Airsoft, bardzo ważna jest precyzja oraz tempo oddawania strzału. Przy celownikach przeziernikowych zazwyczaj odpowiednie złożenie się wraz z wycelowaniem wymaga kilku cennych sekund. Inaczej jest, jeśli korzysta się z celowników kolimatorowych.

Co to właściwie jest kolimator? Czemu cieszy się coraz większą popularnością? Poniżej dowiesz się najważniejszych informacji o tego rodzaju celownikach. Przekonasz się, że kolimatory to wyjątkowo przydatne dla strzelca przyrządy, które zwiększają jego efektywność.

Czym właściwie jest kolimator?

To rodzaj przyrządu celowniczego, który wykorzystuje zjawisko kolimacji. W jej wyniku widoczna wiązka światła charakteryzuje się niską rozbieżnością. Od lat 60., kiedy powstał pierwszy egzemplarz takiego celownika, przebył ogromną ewolucję. Wcześniej, w wersji nieprzezroczystej, wymagał nie lada wprawy, aby z niego korzystać. Dzisiaj kolimatory przezroczyste stanowią podstawę wyposażenia żołnierzy wielu armii na całym świecie.

Jego zaletą jest fakt, że od momentu złożenia się do strzału i pociągnięcia za spust mijają ułamki sekundy. Nie musisz zamykać oka ani zgrywać przyrządów celowniczych. Wyświetlany punkt precyzyjnie wskazuje miejsce, gdzie skierowany jest wylot lufy. Nowoczesne celowniki kolimatorowe wyzbyte są m.in. paralaksy, czyli, w dużym skrócie – zjawiska przesunięcia obrazu widzianego w kolimatorze względem punktu celowniczego. Wynika to ze zmiany kąta spoglądania.

Jak to dokładnie działa? Wszystko zaczyna się od laserowej diody LED, której wiązka odbija się od soczewki z powłoką refleksyjną. W ten sposób tworzy siatkę. Dobrze skalibrowany z bronią kolimator gwarantuje precyzyjne trafienie od razu po zgraniu z przyjętym punktem. Inaczej nieco działa celownik holograficzny, jednak o tym w dalszej części.

Kolimator na broni trzymanej przez antyterorystę

Jakie rozróżniamy celowniki kolimatorowe?

Obecnie wyróżniamy trzy zasadnicze rodzaje kolimatorów:

  • zamknięty,
  • otwarty,
  • holograficzny.

Każdy z nich ma zupełnie różną budowę, a także nieco inne przeznaczenie.

Kolimatory zamknięte

Ten typ najbardziej przypomina lunety, od których kolimatory się wywodzą. To tubus z całym układem zamkniętym w środku. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie soczewek z powiększeniem. Do tego typu celowników najczęściej zaliczamy myśliwskie, gdyż oferują też dobrą osłonę przed słońcem. Na wyróżnienie zasługuje tu m.in. produkt marki Holosun – kolimator HS406A Red Dot, który stosuje się też często na broni bojowej.

Kolimatory otwarte

Stosowane zarówno do broni palnej, wiatrówek, jak i uzbrojenia ASG charakteryzują się dużo prostszą budową. Składają się przede wszystkim z:

  • diody,
  • szybki, na której jest projektowany laserowy punkt celowniczy,
  • a także ramki.

Dzięki temu dają doskonały wgląd w to, co dzieje się dookoła. Umożliwiają prawdopodobnie najszybsze zgranie celownika z celem.

Jaki model polecamy? Holosun HS507 Micro Red Dot System, który dodatkowo jest zasilany przez panel słoneczny.

Hologram

To odmiana kolimatora otwartego, jednak o nieco innym działaniu. W tym przypadku punkt celowniczy nie jest projektowany na szkle, a przechodzi przez hologram i wpada bezpośrednio do oka użytkownika. To gwarantuje niemal całkowite zlikwidowanie zjawiska paralaksy. Ponadto siatka nie zasłania celu, jak to czasem ma miejsce w przypadku zwykłych kolimatorów. Doskonale nadaje się do prowadzenia ognia na większą odległość. Niektórzy uważają, że jego wadą jest cena – zazwyczaj kosztuje więcej niż zwykłe celowniki tej kategorii.

Ustawienie kolimatora

Jak ustawić kolimator? Zasadniczo sprawa jest prosta, choć polega na metodzie prób i błędów, jak w przypadku kalibrowania zwykłych przyrządów celowniczych. Celownik kolimatorowy reguluje się w pionie i w poziomie do momentu, aż siatka będzie zgrywać się idealnie z celem. Stąd też najlepszym miejscem do ustawiania go będzie strzelnica, gdzie można porównywać wyniki i dokonywać ewentualnych korekt.

Który kolimator jest najlepszy?

Nie ma na to złotej zasady – zasadniczo wszystko zależy od tego, do czego będziesz go potrzebował. Myśliwski powinien dawać możliwość komfortowego przymierzenia się do strzału nawet przy mocniejszym świetle słońca, ale też być odporny na uszkodzenia mechaniczne. Podobnie zresztą jak celowniki przeznaczone do ASG. Należy też pamiętać o odpowiednim montażu – zarówno do kolimatorów Holosun, jak i innych producentów zawsze można dokupić niskie mocowanie, tzw. stopkę.

Nasz sklep dostarcza jedne z najlepszych rozwiązań na rynku. Stąd też w razie pytań i wątpliwości dotyczących tych celowników, zachęcamy do kontaktu!

Co to jest kolimator? Sprawdź sposób działania i ustawiania

Opinie (10 ocen)

4.0