Aktualności » Jak prawidłowo wybrać kolimator? Jaki do ASG, wiatrówki, broni palnej, myśliwskiej

Jak prawidłowo wybrać kolimator? Jaki do ASG, wiatrówki, broni palnej, myśliwskiej

Na naszym blogu niedawno poruszaliśmy tematykę celowników kolimatorowych. Już wiesz, jak działa kolimator, a także, dlaczego jest wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie w wielu okolicznościach. Pozostaje jednak pytanie – jak prawidłowo wybrać taki celownik?

Jak się przekonasz – jest tu sporo zmiennych mających wpływ na to, jaki model kupisz. Wszystko zależy od tego, czy interesuje Cię kolimator typowo myśliwski, czy też szukasz go do innej broni palnej, wiatrówek, a może ASG. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, które zdecydowanie ułatwią Ci wybór takiego akcesorium.

Kolimator – do czego?

Jeśli już jesteś zdecydowany, żeby kupić własny celownik kolimatorowy, to musisz sobie przede wszystkim odpowiedzieć na powyższe pytanie. W zależności od tego, czy potrzebujesz go do celów:

  • myśliwskich,
  • sportowych,
  • rekreacyjnych,
  • do rozgrywek airsoftowych,

będziesz wybierać spośród różnych kolimatorów.

W każdym z tych przypadków spotykasz się z innymi warunkami, które mogą wpłynąć na to, jak będzie korzystało się z tego narzędzia.

Myśliwskie muszą zapewniać nie tylko odpowiednią osłonę przed słońcem, ale nie powinny też ograniczać pola widzenia. Stąd też dobrym wyborem będzie np. Holosun HS503CU Red Dot. Model ten jest dodatkowo zasilany energią słoneczną, co jest wyjątkowo przydatne pod względem oszczędzania baterii. Ewentualnie można się też pokusić o egzemplarz z powiększeniem, który pozwoli oddawać strzały na większą odległość.

Środowiskiem strzelania rekreacyjnego i sportowego jest zazwyczaj strzelnica. Tu można więc iść na znacznie więcej ustępstw, pozwalając sobie np. na otwarty kolimator. Gwarantuje on precyzyjne strzelanie, nie obciążając jednocześnie znacząco broni.

Jeszcze inaczej wygląda to w przypadku rozgrywek airsoftowych. Tu jednak przechodzimy do kolejnego kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kolimatora.

Kolimator do broni palnej, ASG i wiatrówek

W jakich warunkach będzie pracować kolimator?

Różne okoliczności wpływają na to, jak przebiega użytkowanie kolimatorów. I tym razem trzeba sobie odpowiedzieć na szereg pytań, w tym, czy:

  • istnieje ryzyko uszkodzenia celownika?
  • możliwe jest, że soczewki kolimatora się zabrudzą?
  • nadmiar światła lub jego ograniczona ilość może przeszkadzać w celowaniu?
  • wielkość urządzenia będzie wpływać na komfort korzystania z broni?

Wbrew pozorom każde z tych pytań jest ważne. W przypadku, jeśli kolimator mógłby się uszkodzić, warto sięgnąć przede wszystkim po produkt o wzmocnionej konstrukcji, jak na przykład Holosun HS402 Red Dot z montażem Quick Detach. Wykonany jest z wysokiej jakości aluminium T6061-T6, dzięki czemu korpus i soczewki są doskonale chronione. Dodatkowo jest wodoszczelny – spełnia bowiem normę IP67.

Kwestia szczelności jest też ważna przy zabrudzeniach. Jednak nie dlatego powinieneś zadać sobie to pytanie – bywają bowiem sytuacje, w których ciężko szybko przeczyścić kolimator w warunkach polowych. W wielu takich sytuacjach będziesz wyłączony przez te kilka-kilkanaście minut ze strzelania. Inaczej to wygląda, jeśli masz celownik holograficzny. Dzięki temu, że nie jest to tylko punkt laserowy, tylko hologram, to w przypadku uszkodzenia i zabrudzenia, pojawi się, nieco mniejsza, ale w pełni zdatna do prowadzenia celnego ognia siatka celownicza.

Zarówno nadmierne słońce, jak i niedostatek światła również mogą stanowić utrudnienie. W przypadku, gdy pogoda przeszkadza w prowadzeniu celnego ognia, doskonałym rozwiązaniem są kolimatory wyposażone w specjalny filtr Killflash, inaczej nazywany plastrem miodu ze względu na charakterystyczne heksagonalne „oczka”. Takim celownikiem jest m.in. dostępny w naszym sklepie internetowym Holosun HS515GM Dot&Cirle Multi Reticle – Killflash. Jak większość kolimatorów tej firmy ma możliwość płynnej regulacji jasności punktu, dzięki czemu nawet przy ograniczonej ilości światła możesz ustawić go tak, by bez problemu prowadzić skuteczny ogień.

Ostatecznie liczą się też gabaryty kolimatora, a także wysokość jego montażu. W przypadku strzelania swobodnego nie sprawia on większego problemu. Jeśli jednak przyjdzie Ci poruszać się pośród zarośli z bronią, na której jest podczepiony większy kolimator lub na wyższym mocowaniu, wówczas może pojawić się kłopot. Taka optyka będzie zawadzać o wszystkie przeszkody, jakie się pojawią na drodze. Z pomocą przychodzi tu nasz sklep. Dostępne w ofercie kolimatory Holosun, które w większości mają w zestawie niski montaż, nie raz będą ratować sytuację.

Dobór idealnego kolimatora

Jak więc widać, dobór odpowiedniego kolimatora w dużej mierze zależy od tego, jaki jest cel korzystania, a także jakie warunki czekają użytkownika na miejscu. Kolimatory Holosun dają bardzo szerokie możliwości dla wielu osób, które szukają idealnego celownika dla siebie.

Jak prawidłowo wybrać kolimator? Jaki do ASG, wiatrówki, broni palnej, myśliwskiej

Opinie (11 ocen)

4.1