Aktualności » Czym jest outdoor? Wyjaśniamy, co oznacza to pojęcie

Czym jest outdoor? Wyjaśniamy, co oznacza to pojęcie

Czym jest outdoor? Wyjaśniamy, co oznacza to pojęcie

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o outdoorowych ubraniach i sprzęcie. Okazuje się jednak, że pojęcie to ma dużo szerszy kontekst, szczególnie jeśli chodzi o survival i związane z nim elementy. Czym jest więc outdoor? Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Aby się tego przekonać, zachęcamy do przeczytania.

Definicja słowa outdoor i jego znaczenie

Z języka angielskiego outdoor oznacza nic innego jak wierzchni. Tym samym, w dosłownym tłumaczeniu, jeśli mówimy o odzieży outdoorowej, mamy na myśli głównie:

W ofertach sklepów ze sprzętem do survivalu w kategorii 'outdoor' jest wiele produktów. Słownikowa definicja odwołuje się do akcesoriów, które z odzieżą nie mają nic wspólnego. Pod tym pojęciem kryje się jeszcze jedno znaczenie – zewnętrzny. I tu zbliżamy się do pojęcia, które jest nam bliższe.

Szerszy kontekst słowa outdoor

Outdoor więc to nie tylko odzież, ale też akcesoria takie jak:

 • koce,
 • kompas,
 • naczynia turystyczne,
 • krzesiwo.

Z tym pojęciem wiąże się też filozofia, polegająca na umiłowaniu tego, co jest na łonie natury. Outdoor tyczy się nie tylko trekkingu czy pieszych niedzielnych wędrówek. Pojęcie to można rozszerzyć też o takie aktywności jak airsoft, paintball, survival i wiele innych. Ponadto łączy się z pewnym myśleniem, hobby, a także produktami, które mają uprzyjemnić oddawanie się tym pasjom. Dlatego, jeśli ktoś Ci mówi, że jest pasjonatem outdooru, najpewniej kocha chodzić po górach oraz przebywać z dala od cywilizacji.

Czym jest outdoor

Co właściwie znaczy, że dany produkt jest outdoorowy?

W przypadku kurtek, a także innych elementów garderoby jak ponczo czy obuwie raczej nikt nie ma wątpliwości co do ich przeznaczenia. Jednak co oznacza, że spodnie są outdoorowe?  Chodzi o sposób ich produkcji. W modelu przeznaczonym do turystyki pieszej różnice znajdziesz w:

 • tkaniu (np. popularne jest stosowanie tzw. rip-stopu, czyli specjalnego „zbrojenia” z mocniejszego włókna),
 • zastosowanych materiałach,
 • wykorzystanych membranach wodo- i wiatroodpornych.

Dobrym przykładem spodni używanych do outdooru są te wzorowane na wojskowych. Na przykład model Texar WZ10 Ripstop https://www.naostrzu.pl/1017916,spodnie-texar-wz10-ripstop---coyote-1017916, w którym wykorzystano m.in. specjalną technikę tkania, a także mieszankę bawełny i poliestru. Mamy gwarancję idealnych warunków termicznych na czas wiosny i jesieni. Są one również wyposażone w specjalne wzmocnienia na kolanach, siedzeniu oraz w kroku.

Te same zasady tyczą się też butów, bluz czy rękawiczek. Nawet czapki mogą znacznie się różnić od tych, które nosisz na co dzień.

Przykłady innych akcesoriów outdoorowych

Oczywiście odzież to nie jedyna grupa produktów, która może być przeznaczone do outdooru. Jak już wyżej wspomniano, katalog ten jest znacznie szerszy. Znajdują się w nim plecaki, torby, a nawet żywność — specjalnie przygotowane konserwy czy dania liofilizowane. Potrzebne są skuteczne rozwiązania, z których można korzystać na szlaku. Plecak szkolny nie będzie w stanie zabezpieczyć zawartości przed ciężkim deszczem oraz nie zapewni odpowiedniego komfortu w czasie marszu. Piesza turystyka wymaga specjalnych technologii. Model przeznaczony do trekkingu zapewnia dużo wyższą wodoszczelność i odpowiednie rozłożenie masy.

Możemy jednak wyróżnić grupę artykułów, które są ściśle związane z outdoorem, a wśród nich:

 • hamaki,
 • namioty,
 • śpiwory,
 • zestawy narzędzi do survivalu.

Takie komplety możesz też nabyć w naszym sklepie, na przykład BCB Mountain CK019L, w którym znajdziesz najprzydatniejsze w dziczy akcesoria.

Outdoor – każdy może być jego fanem

Każdy czasem potrzebuje oderwać się od codzienności i wyjechać za miasto. Wszelkie artykuły do tego potrzebne znajdziesz w naszej ofercie. Kupisz u nas w dobrych cenach zarówno sprzęt dla zapaleńców, jak i dla tych, którzy, chcą na chwile zmienić otoczenie.

Czym jest outdoor? Wyjaśniamy, co oznacza to pojęcie

Opinie (22 ocen)

4.2