Aktualności » Czym dokładnie są militaria? Jak je wykorzystywać w turystyce i survivalu?

Czym dokładnie są militaria? Jak je wykorzystywać w turystyce i survivalu?

Czym dokładnie są militaria? Jak je wykorzystywać w turystyce i survivalu?

Od lat prekursorem wielu praktycznych rozwiązań była armia. Żołnierze zawsze musieli mieć sprzęt, który był przeznaczony do tego, aby przetrwać nawet najbardziej niesprzyjające warunki i służyć swojemu użytkownikowi. Często dopiero po latach te technologie trafiały „do cywila”.

Militaria dzisiaj znajdują zastosowanie w najróżniejszych sytuacjach życia codziennego. Czym jednak dokładnie one są? Czemu szczególnie upodobali je sobie turyści? I w końcu – jak z nich korzystać, by przyniosły pożądany skutek? Czytając poniższy artykuł, masz szansę się tego dowiedzieć. 

Co rozumiemy przez pojęcie „militaria”

Z definicji słowo militaria pochodzi od łacińskiego militaris, czyli „żołnierski”. Dotyczy to wszelkiego osprzętu, jaki znajduje się na wyposażeniu żołnierza i służy do spraw wojskowych. Siłą rzeczy tyczy się to nawet bielizny, gdyż nawet ta może się znacznie różnić.

Sprzęt wojskowy obejmuje m.in.:

  • obuwie,
  • latarki,
  • noże (w tym model karambit,
  • menażki,
  • mundury.

Jest to dość obszerny zbiór przedmiotów. Dlatego podzieliliśmy je na kilka kategorii.

Przedmioty taktyczne – fakt czy mit?

Być może nie raz spotykałeś się z określeniem „taktyczne”. Zapewne produkt, który był tak opisany, bardziej przyciągnął Twoją uwagę. Czy słusznie? I tak, i nie. Wszystko bowiem zależy od tego, co to jest za przedmiot.

Na samym początku ustalmy, czym jest „taktyka”. Jest to dziedzina sztuki wojennej, której założeniem jest operowanie najmniejszymi grupami żołnierzy, aby osiągnąć cel. Dotyczy ona niewielkiego wycinka obszaru działania, zdarzeń „tu i teraz” oraz pojedynczych osób. W tym momencie możesz zadać sobie pytanie – jak w takim razie jakiś produkt może być taktyczny?

Wiele osób uważa ten podział za sztuczny. Czy słusznie? Jak już wyżej wspomnieliśmy, wszystko zależy od typu produktu. Można zatem przyjąć, że niektóre noże mogą być taktyczne, gdyż dużo lepiej nadają się do walki. Podobnie kamizelki i mundury, które muszą być tak dostosowane do warunków pola bitwy, by jak najlepiej służyły żołnierzowi. Co więcej – także oświetlenie może być taktyczne. Na przykład latarka Olight PL-Mini Valkyrie, którą stosuje się na popularną szynę Picatinny. Daje ona nie tylko mocne światło, ale też oślepia przeciwnika. Czu można więc niektóre produkty nazwać taktycznymi? W naszej opinii – jak najbardziej.

Czym są militaria

Broń palna, pneumatyczna i nie tylko

Prawdopodobnie to „najbardziej militarna” kategoria ze wszystkich wymienionych. Nie ma bowiem elementu bardziej związanego z wojskiem jak uzbrojenie. To zaś obejmuje:

  • łuki,
  • maczety,
  • noże,
  • wiatrówki.

Tego typu militaria (szczególnie broń pneumatyczna) uczą dyscypliny, uwagi i odpowiedzialności. Nawet pistolety napędzane gazem CO2, jak na przykład Crosman 1911, mogą wyrządzić poważne szkody. Oczywiście, każda z nich może dostarczyć mnóstwo zabawy. Bo nie ma to, jak rywalizacja w strzelaniu do celu! Jednak, czy przyda się na szlaku turystycznym? Raczej nie.

Odzież militarna

Ubrania, które były początkowo przeznaczone dla wojska, cieszą się dużym zainteresowaniem. Sklepy z militariami często prześcigają się, by dostarczyć klientom nowoczesne mundury. Nie chodzi tu jednak tylko o kamuflaż, a o specjalne rozwiązania. Membrany wodoodporne, tkaniny termoaktywne, a także wzmocnienia zawsze w pierwszej kolejności stosowane były w żołnierskiej garderobie. Stąd też, zamiast czekać, aż dana technologia pojawi się w odzieży cywilnej, niektórzy sięgają po demobil – czyli odzież z magazynów wojskowych.

Dodatkowe akcesoria, które znalazły zastosowanie wśród turystów

Wbrew pozorom menażki, manierki, scyzoryki i im podobne akcesoria nie powstały na początku z myślą o turystach. Żołnierze zdecydowanie bardziej potrzebowali kompaktowych i kompleksowych rozwiązań, które pozwalają np. spożyć ciepły posiłek. Stąd też wiele kompletów składanych naczyń, które oferują sklepy militarne i turystyczne. Najczęściej są wzorowane na wojskowych menażkach. Także i tutaj można znaleźć mnóstwo akcesoriów z demobilu, na przykład camelbak.

Podobnie rzecz ma się z takimi produktami, jak racje żywnościowe – przykładowo Bonaparte mawiał, że żołdacy idą na żołądkach. Wystarczy też wspomnieć, że lubiana (ze względu na pożywność i lekkość) przez trekkerów żywność liofilizowana powstała na potrzeby żołnierzy. Było to już w czasie II wojny światowej.

Militaria na wyprawę turystyczną

Czy broń przydaje się na szlaku turystycznym? Na pewno strzelanie z niej to ciekawa forma relaksu, jednak nie w każdym miejscu można jej użyć. Przedmioty z pozostałych kategorii – stabilizujące kostkę buty wojskowe, wodoodporna kurtka z demobilu, menażka czy latarka mogą odmienić każdą wyprawę. Wszystkie te akcesoria może dostarczyć Ci nasz sklep.

Czym dokładnie są militaria? Jak je wykorzystywać w turystyce i survivalu?

Opinie (13 ocen)

4.3