Aktualności » Poncho – idealny wybór na deszczową pogodę

Poncho – idealny wybór na deszczową pogodę

Poncho – idealny wybór na deszczową pogodę

Podróżowanie po różnych krainach wymaga dostosowania ekwipunku do panujących warunków na szlaku. Każdy miłośnik survivalu, który rusza na wyprawę, powinien być gotów na zmienną pogodę. W wielu przypadkach sprawdza się specjalistyczna odzież, którą można dostać w sklepach dla turystów lub ze sprzętem wojskowym – również w NaOstrzu.pl.

Na ulewne deszcze jednak nie wystarczy zwykła kurtka. W taką pogodę najlepsze będzie poncho. Czym jest i jakie rodzaje kupisz? Jak je stosować i nosić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Sprawdź, dlaczego warto mieć taką pelerynę w swoim wyposażeniu!

Czym jest ponczo?

Pierwsze stroje tego typu wytwarzali południowoamerykańscy Indianie, którzy wykorzystywali je nie tylko do ogrzania się, ale i identyfikacji plemiennej. W tamtych czasach miały prostą budowę. Poncza były prostokątną płachtą materiału z otworem na głowę pośrodku. Okrywały tors, sięgając zwykle poniżej pasa. Produkowane tradycyjnie z wełny alpaki, gwarantowały doskonałą izolację termiczną. Przez armię zostały pierwszy raz wykorzystane na szerszą skalę podczas amerykańskiej wojny secesyjnej.

Dzisiaj peleryna ta pod względem kształtu nie odbiega mocno od pierwowzoru. Pomijając te, które stanowią element modnych stylizacji, jest wiele modeli z kapturem, w tym te wojskowe. Wytwarza się je z najróżniejszych materiałów, począwszy od PVC, poliester po nylon. Oprócz tego, że gwarantują dobrą ochronę przed chłodem, są wodoodporne. Stąd też do dzisiaj poncho jako ubranie przeciwdeszczowe wykorzystują turyści, a także całe armie.

clint eastwood w poncho

Jakie rodzaje poncza wyróżniamy?

Oprócz tego, że dzielimy warianty na damskie i męskie, to oczywiście można wyróżnić kilka osobnych typów. Różnią się zarówno zastosowaniem, jak i pochodzeniem. Dzielimy je więc na:

  • codzienne narzuty,
  • plażowe i kąpielowe, wykonane np. z frotty, doskonale chłonące wodę i idealnie zastępują ręczniki.
  • turystyczne, mające zazwyczaj znakomite właściwości wodoodporne, więc nadające się do marszu w różnych warunkach,
  • wojskowe, które łączą w sobie funkcje przeciwdeszczowe z szeregiem innych wykorzystywanych na froncie.

W tym momencie dowiesz się więcej o dwóch ostatnich rodzajach, gdyż mają najszersze zastosowanie w survivalu i grach militarnych.

Jakie są zalety poncza?

Tak zwana pałatka ma co najmniej kilka cech, które sprawiają, że warto ją rozważyć jako element ekwipunku. Pierwszą naturalnie są doskonałe właściwości wiatro- i wodoodporne. Już prosta i tania peleryna z kapturem od Mil-Teca gwarantuje dobrą ochronę przed deszczem, a także innymi zjawiskami pogodowymi. Niektóre modele mają również specjalne podbitki, które zapewniają dobrą termoizolację.

Poncho to przede wszystkim odzież mająca zabezpieczyć przed deszczem. W zależności od modelu można stosować je zarówno w czasie lżejszych opadów, jak i najcięższych ulew. Z drugiej strony, od II wojny światowej, wiele armii produkuje je nie tylko w formie elementu ubioru. Dzisiaj nowoczesne poncza, jak na przykład Swagman Roll Climashield Apex Flectarn od Helikonu, służą także za:

  • namiot,
  • plandekę,
  • izolację od podłoża,
  • element maskujący.

Dlatego właśnie szczególnie fani bushcraftu i survivalu znajdą najszersze zastosowanie dla tego typu peleryn. Dzięki temu zaś, że są dostępne w najróżniejszych wzorach maskowania, ich zalety dostrzegą również gracze ASG.

poncho peru lama

Jak nosić poncho?

Wbrew pozorom pierwsze jego założenie wcale nie jest takie łatwe. Jeśli peleryna ma kaptur, nie powinno być większego problemu – wiadomo, gdzie jest przód, a gdzie tył. Natomiast w przypadku zwykłych narzut sprawa się nieco komplikuje. Poncho wojskowe niekoniecznie wkłada się przez otwór na głowę. Czasem są wiązane lub zarzucane na barki i dopiero wtedy zapinane, czy to na zamek, czy na zatrzaski.

W zasadzie to element ubioru, który przyda się każdemu i to nie tylko na wyprawie turystycznej. Niekoniecznie więc trzeba wybierać ponczo w militarny wzór. Równie dobrze może to być peleryna przeciwdeszczowa Storm firmy Rockland, która jest w kolorze czerwieni.

Jak je natomiast nosić złożone? Wszystko zależy od tego, czy producent dostarcza pokrowiec. Jeśli tak – to najlepiej przenosić poncho właśnie w nim. Jeśli nie – to i tak nie powinno zajmować wiele miejsca. Łatwo zmieści się do plecaka, a w niektórych wersjach – nawet do damskiej torby.

Poncho – idealny wybór na deszczową pogodę

Opinie (17 ocen)

4.7