Aktualności » Jaką kamizelkę taktyczną wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaką kamizelkę taktyczną wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Na ekwipunek żołnierza składa się wiele elementów, jednak zdecydowanie jednym z najważniejszych jest kamizelka taktyczna. To podręczny zasobnik różnych akcesoriów, przede wszystkim magazynków. Z drugiej strony ma również zabezpieczyć użytkownika przed obrażeniami, a w razie postrzału, umożliwić łatwiejsze wyciągnięcie ze strefy zagrożenia, na co pozwala uchwyt ratunkowy.

Ogromną popularnością cieszy się wśród graczy ASG i miłośników paintballa. Takie wyposażenie taktyczne stanowi stały element obu rodzajów gier – nie tylko ze względu na konieczność noszenia dodatkowych zasobników z amunicją, ale i mnóstwa innych przyrządów.

Tego typu militaria chętnie używane są też przez myśliwych. Kamizelka wojskowa jednak nie powinna być wybierana przypadkowo. Od niej bowiem zależy późniejszy komfort poruszania się. Dlatego, jeśli planujesz zakup tego elementu wyposażenia, powinieneś przemyśleć, na czym rzeczywiście Ci zależy. Na jakie zalety należy zwrócić uwagę? Jakie modele w wybranych warunkach najlepiej się sprawdzają? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie rodzaje kamizelek wyróżniamy?

Współczesne wyposażenie taktyczne ewoluowało z ekwipunku, jaki noszono w czasach II wojny światowej. To właśnie wtedy powstały pierwsze pasoszelki, których kolejne warianty do dzisiaj cieszą się niemałą popularnością. Obecne oporządzenie żołnierza jest dużo bardziej złożone. Same kamizelki dzieli się na kilka rodzajów. Nim jednak więcej o tym, warto wspomnieć o systemie rozmieszczania kieszeni. Pod tym względem bowiem kamizelki mogą być modularne (najczęściej w systemie MOLLE) lub niemodularne. Różnią się one tym, że w pierwszym użytkownik rozmieszcza ładownice według własnego uznania. W drugim natomiast korzysta z układu narzuconego przez producenta.

Jak natomiast prezentują się poszczególne rodzaje kamizelek? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ich temat.

Arafatki chusty na głowę

Pasoszelki – beltkit

To najbardziej podstawowa forma przenoszenia ekwipunku. Szczególnie demobil obfituje w ten rodzaj wyposażenia. De facto składają się z dwóch komponentów. Pierwsze to szelki, takie jak YOKE PLCE. Układają się one albo w literę X, albo H. Aby ich funkcjonalność była pełna, koniecznie trzeba dobrać odpowiedni pas taktyczny, na którym zawieszane są ładownice.

Chest rig

Tego typu taktyczne kamizelki stanowiły kolejny etap rozwoju wyposażenia wojskowego. Pierwszy raz użyto ich w wojnie w Wietnamie – nosili je żołnierze Wietnamu Północnego i Vietcongu. Chest rig opiera się na połączeniu przedniego panelu z szelkami i pasami zapinanymi na klamry. Może być wyposażony w modularny system montażowy, jak i stały – wszystko zależy od konkretnego modelu.

Fakt, że cały front stanowi szeroki panel o zróżnicowanej wysokości, gwarantuje łatwy dostęp do ładownic i innych kieszeni. Z drugiej strony plecy pozostawały odkryte, więc zostaje zachowana odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Plate Carrier

Jeśli interesuje Cię prawdziwy pancerz, to kamizelka Plate Carrier stanowi wybór dla Ciebie. Oprócz tego, że daje dużo miejsca na pomieszczenie magazynków i akcesoriów, jest kuloodporna. Albo raczej staje się taka, jeśli w odpowiednie kieszenie zostanie włożony wkład balistyczny – kevlarowy lub ceramiczny. W tym wariancie użytkownik cieszy się nie tylko osłoniętą klatką piersiową, ale i plecami. Jej główne zadanie to osłona przed pociskiem najważniejszych organów korpusu, więc serca i płuc. Zapinana na zwykłe klamry oferuje niższy komfort noszenia i termiczny, za to mnóstwo miejsca na niezbędny osprzęt i dodatkowe akcesoria. Niekiedy wyposaża się ją jeszcze w naramienniki jak w modelu WZ. 93 WP OLV.

Naturalnie zarówno wśród demobilu, jak i nowych produktów, jakie oferuje nasz sklep militarny, można znaleźć różne warianty. Zdecydowanie są to jednak propozycje dla miłośników militariów, którzy strój taktyczny wzorują na konkretnych formacjach. Sam outdoor raczej nie znajdzie zastosowania dla tak masywnego elementu ekwipunku.

Kamizelki siatkowe

Ostatni typ kamizelek taktycznych to modele siatkowe. Ich charakterystycznym wyróżnikiem jest drobna nylonowa siatka o dużej wytrzymałości. Na nią naszywa się paski systemu MOLLE lub stosuje się stały układ ładownic. Zdarzają się też warianty hybrydowe, takie jak oferowana przez nasz sklep militarny kamizelka GFC KAM-39.

Taka konstrukcja sprawia, że są bardzo lekkie i zapewniają wysoki komfort termiczny. Jednocześnie, dzięki temu, że istnieje opcja rozłożenia akcesoriów nie tylko na przedni panel, ale i na plecy, można wypracować sobie odpowiedni profil, idealny zarówno do taktyki zielonej, jak i czarnej.

Jak wybrać kamizelkę dla siebie?

Zapoznając się z powyższymi wariantami, zyskałeś pogląd na to, który rodzaj kamizelki sprawdzi się w konkretnych warunkach. Wiele jednak zależy od tego, czy wiernie odwzorowujesz istniejące formacje, czy też po prostu szukasz najlepszego oporządzenia do zabaw ASG, czy też paintballu. Dobór takiego sprzętu jest więc mocno subiektywny. Jeśli stoisz przed takim zakupem – przejrzyj dostępne u nas propozycje. Zarówno demobil, jak i nowe produkty, oferują najwyższą funkcjonalność.

Jaką kamizelkę taktyczną wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Opinie (16 ocen)

4.5