Aktualności » Jaki nóż motylkowy wybrać?

Jaki nóż motylkowy wybrać?

Balisong to niewielki składany nóż, którego nazwa wywodzi od miejscowości Balisung z rejonu Batangas na Filipinach i oznacza „śpiew motyla”. Chcesz usłyszeć jego melodię?

Rys historyczny balisongów

Narzędzie powstało z połączenia noża i Dulo Dulo tj. 17 cm pałeczki używanej do samoobrony. Broń wykorzystuje się w sztuce walki nazywanej Arnis. Jest to rdzenna filipińska technika, która wywodzi się od hiszpańskiego słowa „arnes”, co oznacza pancerz. W różnych regionach Filipin funkcjonują zamiennie stosowane określenia jak np. kali czy escrima. Do walki wykorzystuje się krótkie i długie noże, a także bambusowe lub wykonane z drzewa kamagon, kije o długości ok. 1 metra.

Czy wiesz, że…

Filipińczycy uważają, że Lapu-Lapu władca wyspy Mactan i mistrz Arnis przy użyciu tej techniki uśmiercił w 1521 roku Ferdynanda Magellana.

Nóż motylkowy dla mieszkańców miejscowości Balisung ma niemal znaczenie religijne. Kiedy jest otwarty, symbolizuje trzy wierzchołki trójkąta, które symbolizują Niebo, Ziemię i Wodę. W wersji zamkniętej kosa może być używana ja Dulo Dulo, a w wypadku szczególnego zagrożenia, rotacyjny ruch może otworzyć ostrze.

Balisong — budowa i zastosowanie

Każdy nóż motylkowy składa się z dwóch rękojeści i ostrza. Jeden z uchwytów nazywany jest „bezpiecznym”, a drugi „niebezpiecznym”, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo skaleczenia. Podstawowa zasada obsługi noża informuje, że palce nie mogą znaleźć się pomiędzy rączką a ostrzem.

Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje konstrukcji: channel i sandwich. Pierwsza z nich to typowy nóż składany. Główne części uchwytu składają się z jednego kawałka materiału. Rączka ma rowek na wskroś powstały poprzez odlewanie albo rzeźbienie. To tam spoczywa ostrze, gdy nóż jest złożony. Konstrukcja typu sandwich jest bardziej powszechna w nożach typu balisong i ostrzach dla początkujących. Rączka składa się z dwóch elementów, pomiędzy którymi chowa się ostrze. Na jednej części rękojeści znajduje się blokada, która chroni przed przypadkowym otwarciem.

Nóż to wielofunkcyjne narzędzie, które przydaje się w różnych okolicznościach. Każda wyprawa w teren, a także eskapady survivalowe nie odbywają się bez przynajmniej jednego ostrza. W dziczy przydadzą się do krojenia jedzenia, ostrzenia kijów, przecinania i otwierania opakowań. Nie dziwi fakt, że wiele osób używa ich także w kuchni. Często służą jako atrakcyjny rekwizyt, ale mają też praktyczne zastosowanie — w końcu to ostrze.

Mały i zgrabnie „zapakowany” nóż przyda się myśliwym, którzy poza długą kosą do oprawiania zwierzyny, potrzebują czasami czegoś mniejszego. Niewielka waga i rozmiary balosingów sprawiają, że jest to świetny dodatek do ekwipunku.

Nie brakuje kolekcjonerów, którzy zbierają balisongi. Wielkość ostrza mieści się w przedziale od kilku do kilkunastu centymetrów, ale to nie jedyna różnica. Na rynku dostępne są kosy, które mają eleganckie zdobienia i bogatą gamę kolorystyczną. Dzięki temu znajdziesz noże nawiązujące do militariów, ale też takie, które umaszczeniem nawiązują do barwnych skrzydeł motyla.

Nóż motylkowy treningowy to specyficzny rodzaj balisonga, który pozbawiony jest ostrza. Wszystko po to, aby w trakcie praktyki nie skaleczyć ręki. Wraz z rozwojem umiejętności, możesz ćwiczyć triki z prawdziwym ostrzem. Do tego czasu dla własnego bezpieczeństwa lepiej postawić na nóż motylkowy treningowy. Ciekawostką jest, że niektóre modele zamiast owalnego kształtu imitującego nóż, mogą mieć inne zakończenia np. otwieracz do butelek lub grzebień. Zarówno barman, jak i fryzjer mogą w niekonwencjonalny sposób zaprezentować dodatkowe umiejętności, podkreślić swoją precyzję i zaskoczyć swoich klientów.

Nóż motylkowy do trików

Sztuczki przy użyciu balisonga wyglądają bardzo efektywnie. Dla niektórych osób może to być wyraźne ostrzeżenie, że nie warto z kimś zadzierać. Wiele efektywnych pokazów zobaczyć można w filmach akcji. Zwykle to „czarne charaktery” korzystają z tego rodzaju broni, a sposób, w jaki się nimi posługują, często budzi w widzach grozę. Innym miejscem, gdzie spotkać można butterfly-a jest popularna gra Counter-Strike: Global Offensive. Ostrze występuje w kilkudziesięciu kolorach, a postać, którą grasz, za każdym razem wyciąga je w inny sposób.

Do nauki trików przyda się nóż motylkowy treningowy. Wszystko dla bezpieczeństwa Twojego oraz domowników, a także przedmiotów. Niektóre kombinacje są bardzo dynamiczne, a to zwiększa ryzyko, że motylek przypadkowo „odleci” z ręki. W związku z tym nóż motylkowy tępy lub z grzebieniem albo otwieraczem do butelek, będzie na początku idealny.

W sieci dostępnych jest wiele filmów, również w języku polskim, których autorzy pokazują i opowiadają krok po kroku, jak wykonać triki. Sztuczki mają różne poziomy trudności, od prostych sposobów otwarcia/zamknięcia motylka do efektownych jak Zen Rollover. W zależności od stopnia skomplikowania nauka może potrwać od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Survivalowy wyjazd jest do tego dobrą okazją. W trakcie odpoczynku możesz popracować nad swoją zręcznością, aby nóż survivalowy stał się przedłużeniem ręki. Jest to przydatne szczególnie w zwarciu, ale także w sytuacjach, gdzie na reakcję masz tylko kilka sekund.

Motylek w świetle przepisów prawa

Posiadanie noży motylkowych jest w Polsce legalne. Najwięcej zamieszania wprowadzają „miejskie legendy”, w których pojawiają się informacje, że zabrania się noszenia ostrzy o długości 10, 15 lub 21 centymetrów. Nie jest to prawdą! Jeśli tak byłoby w rzeczywistości, to wracają z marketu z nowym kompletem ostrzy kuchennych, mógłbyś zostać zatrzymany. Dystrybucja noży byłaby ściśle monitorowana, co zakrawa o absurd.

Nóż jest przedmiotem codziennego użytku i nie obejmuje go definicja broni zawarta w art. 4 ust. 1 Ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji, która reguluje np. zasady nabywania broni. Zgodnie z ustawą, bronią są tylko ostrza ukryte w innych przedmiotach, które nie mają wyglądu broni (szpikulec chowany w parasolce lub ostrze w długopisie). Ustawa określa, że każdy nóż, który wygląda jak nóż, w sensie prawnym bronią nie jest.

Balisong, a także inny rodzaj noża noszonego pod kurtką, ukryty w rękawie czy bucie nie jest bronią, niezależnie od długości ostrza. Miecz, szabla, topór, a nawet włócznie czy halabardy, w myśl ustawy nie są bronią. Oznacza to, że sprzęt nie jest objęty reglamentacją państwa i nie trzeba pozwolenia, aby stać się jego posiadaczem.

W Polsce dopuszcza się noszenie jawne i ukryte ostrzy kolnych i tnących. Warto jednak zwrócić uwagę, że w myśl art. 50a § 1 Kodeksu wykroczeń „kto w miejscu publicznym posiada nóż, maczetę lub inny podobnie niebezpieczny przedmiot, a okoliczności jego posiadania wskazują na zamiar użycia go w celu popełnienia przestępstwa, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 3000 zł”. Jeśli masz czyste intencje, nie musisz obawiać się represji, nawet wychodząc na spacer z szablą po dziadku lub ulubionym scyzorykiem.

Nóż motylkowy na początek — jaki wybrać?

Osoby początkujące powinny sięgnąć po sprzęt bez ostrza. Zmniejsza to ryzyko zranienia się i pozwala na bezpieczniejszą naukę trików. Użytkownicy zaawansowani dobierają nóż według upodobań, zwracając uwagę na wielkość ostrza i kolorystykę. Z kolei kolekcjonerzy skupiają się przede wszystkim na pochodzeniu sprzętu, jego stan i wygląd. Rzadkie egzemplarze lub takie, które były własnością znanych osób, są bardzo cenne.

Przy wyborze ostrza, warto zwrócić uwagę na jego wagę. Motylek może ważyć od kilkudziesięciu gram do 200 g i więcej. Jego ciężar ma wpływ na komfort użytkowania, a także tempo, w jakim męczy się ręka podczas treningów. Zapoznanie się z kilkoma rodzajami balisongów pomoże w podjęciu decyzji. Optymalnie wywarzone narzędzie poprawia wygodę użytkowania i jest bardzo przydatne.

Poznaj noże motylkowe Martinez Albainox

W 1990 roku Hiszpan Jose Martinez założył Martinez Albainox. Firma zajmuje się produkcją i dystrybucją markowych noży. W ofercie ma ponad 4500 produktów, które wyróżniają się innowacyjnością, jakością i estetyką. Wymagający klienci wybierają noże Martinez Albainox, a także sięgają po pozostały asortyment, jak choćby siekiery czy narzędzia wielofunkcyjne.

W ofercie noży Martinez Albainox znajdują się ostrza taktyczne jak model Dagger. Ostrze wykonane jest ze stali nierdzewnej i przeznaczone jest głównie do samoobrony. Przed przypadkowym zranieniem chroni bezpieczna pochewka. Rękojeść pokryto oplotem ze sznurka, co podnosi pewność uchwytu. Niewielkie gabaryty i niska waga (65 g) sprawiają, że nóż można schować do kieszeni lub damskiej torebki.

Balisongi różnią się wyglądem i rozmiarami. Jednym z ciekawych modeli jest model 02105. W całości wykonany z metalu i utrzymany w stonowanej kolorystyce, która nie rzuca się w oczy. Świetnie sprawdzi się do trików, a także codziennego użytku.

Ciekawą propozycją są noże składane. Sprawdzą się podczas niemal każdej wyprawy, a na pewno w trakcie eskapady survivalowej lub podczas polowania. Prezentowany model 18004 wyróżnia się bogatymi zdobieniami. Poza sprawnością bojową, ostrze ma wartość kolekcjonerską, a także to dobry pomysł na prezent.

Martinez Albainox ma swojej ofercie także szable, miecze samurajskie czy noże do rzucania. Sprzęt jest w pełni sprawny i z pewnością sprawdzi się w akcji lub podczas treningów. Wysoka jakość wykonania sprawia, że ostrza mogą być świetną ozdobą lub sprawdzą się jako prezent dla osób, które interesują się tematyką związaną z militariami.

Gdzie kupić nóż motylkowy?

Balisongi od Martinez Albainox to wysokiej jakości sprzęt, który sprawdzi się w codziennym użytkowaniu, a także podczas wypraw outdoorowych. Nóż motylkowy to także dobry przyrząd do ćwiczenia zręczności. W wersji treningowej jest dużo bezpieczniejszy i co sprzyja nauce, a ewentualne błędy nie będą zbyt kosztowne dla Twojego zdrowia. Jeśli chcesz nauczyć się nowych umiejętności, a przy tym poprawić koordynację manualną dłoni, warto postawić na nóż motylkowy. Duży wybór ostrzy znajdziesz na https://www.naostrzu.pl/c27,noze-motylkowe.

Jaki nóż motylkowy wybrać?

Opinie (22 ocen)

4.9